5 باور غلط در خصوص حالت ناشناس مرورگر که باید بدانید

به گزارش مجله تور یک روزه، بسیاری از افراد تصور می نمایند که حالت ناشناس مرورگر که با نام های مرورگر خصوصی یا Incognito هم شناخته می گردد، فعالیت های آنلاین آن ها را به طور کامل مخفی نگه می دارد. حقیقت این است که حالت ناشناس مرورگر چندان خصوصی نیست و اگر فکر می کنید امنیت بیشتری نسبت به آنچه که واقعا دارد ارائه می دهد، ممکن است با مسائل جدی روبرو شوید. در ادامه به همین موضوع می پردازیم.

5 باور غلط در خصوص حالت ناشناس مرورگر که باید بدانید

حالت ناشناس مرورگر چه کاری انجام می دهد؟

زمانی که حالت ناشناس مرورگر را فعال می کنید، مرورگر وارد یک حالت خاص شده و یک حالت موقت برای وبگردی ایجاد می نماید. هیچ کدام از اطلاعات ذخیره شده محلی شما در معرض دید وب سایت ها قرار نمی گیرد، هیچ کدام از کارهای شما در تاریخچه مرور محلی ثبت نمی گردد و هنگامی که حالت ناشناس خود را به انتها برسانید، تمام ردپای فعالیت شما روی آن رایانه پاک خواهد شد.

این قابلیت برای کارهای مختلفی کاربرد دارد، برای مثال می توانید با استفاده از آن وارد حساب بانکی خود در کامپیوتر فرد دیگری شوید و مطمئن باشید که وب گردی فعلی شما روی تبلیغاتی که در آینده می بینید تأثیری نخواهد گذاشت. با این حال، همانطور که به زودی متوجه خواهید شد، محدوده کارکرد حالت ناشناس مرورگر بسیار محدود است.

با حالت ناشناس مرورگر، ناشناس نمی مانید

خدمات آنلاین راه های زیادی برای ردیابی هویت شما بدون دسترسی به داده های محلی شما، مانند کوکی ها، دارند. به عنوان مثال، اگر با اعتبارنامه های خود وارد سایتی شوید، آن سایت همچنان متوجه می گردد که شما بوده اید. به همین ترتیب، آدرس IP شما همچنان در معرض دید واقع شده است، بنابراین وب سایت ها می توانند تقریباً موقعیت مکانی شما را تشخیص دهند. بعلاوه، سایت ها می توانند از روش هایی مانند اثر انگشت مرورگر برای شناسایی شما استفاده نمایند.

حالت ناشناس مرورگر از بدافزار محافظت نمی نماید

اگرچه به نظر بدیهی می رسد که چنین نیست، اما بعضی تصور می نمایند حالت ناشناس مرورگر می تواند تا حدودی در برابر بدافزار (Malware) محافظت کند. به صراحت باید گفت که حالت ناشناس مرورگر هیچ تأثیری روی بدافزار تحت وب ندارد و و به همان شیوه ای که در حالت عادی ممکن است آلوده شوید، در این حالت نیز امکان پذیر است. در دانلود نرم افزارهایی که قابل تأیید نیستند محتاط باشید و همواره یک آنتی ویروس به روز روی سیستم خود نصب داشته باشید.

حالت ناشناس مرورگر فعالیت شما را از کارفرما یا مدرسه پنهان نمی نماید

حالت ناشناس فعالیت شما را از سایر کاربران همان دستگاه پنهان می نماید، اما مدیر شبکه و بعلاوه ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما می توانند ببینید به کدام وب سایت ها مراجعه نموده اید. البته اگر وب سایت رمزنگاری شده باشد (که امروزه بیشتر وب سایت ها اینطور هستند)، آن ها نمی توانند ببینند که در آن وب سایت ها چه کارهایی انجام می دهید. با این حال، آن ها می دانند به کدام وب سایت ها سر زده اید، چه زمانی به آن ها مراجعه نموده اید و برای چه مدت در آن ها بوده اید.

نظارت دولتی اهمیتی به حالت ناشناس مرورگر نمی دهد

دولت می تواند از هر یک از روش های ردیابی که وب سایت های معمولی استفاده می نمایند، و مطمئناً روش های بسیار دیگری که برای یک وب سایت غیر دولتی غیرقانونی محسوب می گردد، بهره ببرد. ما به جزئیات همه ابزارهایی که دولت ها ممکن است در اختیار داشته باشند دسترسی نداریم، اما لازم نیست جزئیات را بدانیم تا بفهمیم حالت ناشناس مرورگر حتی در جلوگیری از نظارت دولتی بر فعالیت های آنلاین شما، هیچ تأثیری ندارد.

حالت ناشناس مرورگر از ردیابی تبلیغاتی جلوگیری نمی نماید

یکی از دلایل اصلی که ممکن است بخواهید از حالت ناشناس مرورگر بهره ببرید، جلوگیری از ردیابی فعالیت شما در سراسر وب به وسیله وب سایت ها و سپس نمایش تبلیغات بر اساس آن فعالیت است. متأسفانه، همان طور که پیش تر گفتیم، بسیاری از روش هایی که قبلاً در خصوص آن ها صحبت شد، می توانند حتی در حالت ناشناس مرورگر برای انجام نوعی ردیابی تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، اگرچه وب سایت ها نمی توانند کوکی های ذخیره شده شما را از حالت عادی مرورگر ببینند، اما همچنان می توانند کوکی های موقتی را ذخیره نمایند که فقط با انتها یافتن حالت خصوصی حذف می شوند. این به این معنی است که شما همچنان می توانید درون حالت خصوصی خود ردیابی شوید.

در نهایت برای یادآوری باید بگوییم که برای خرید لپ تاپ می توانید به سایت خبرنگاران مراجعه کنید و از بین مدل های متنوعی دست به انتخاب بزنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 خرداد 1403 بروزرسانی: 31 خرداد 1403 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2273

به "5 باور غلط در خصوص حالت ناشناس مرورگر که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 باور غلط در خصوص حالت ناشناس مرورگر که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید