آخرین جزییات از افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

به گزارش مجله تور یک روزه، مقدار افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری که روز گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفت در نهایت بالاتر از مبلغ پیشنهادی دولت تصویب شد و دولت نیز در این زمینه انعطاف نشان داد و قرار شد این لایحه فردا (سه شنبه) در صحن علنی مجلس مطرح شود.

آخرین جزییات از افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

به گزارش ایسنا، لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری در فرآیند بررسی و ارزیابی در نشست ها و جلسات مجلس با تغییراتی همراه شد و کلیات آن به تصویب رسید. این تغییرات دقیقا در زمینه ای رخ داد که پیش از آن رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تغییر نکردن آن را درخواست کرده بود.

چرا که مسعود میرکاظمی در جلسه علنی مجلس دیروز درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشگری و کشوری گفت: از کنندگان خواهش می کنیم تحت هیچ عنوانی سقف پیش بینی شده از سوی دولت را افزایش ندهند. این مبلغ در اختیار مجلس است و هر طور که می خواهند در خصوص آن تصمیم گیری کنند، اما نباید سقف دولت افزایش یابد، اما بر اساس آنچه نوشته شده بین 20 تا 30 هزار میلیارد تومان سقف بالا رفته است که انتظار داریم این باز شود و اصلاحات اجرا شده در آن صورت گیرد.

حتی حمیدرضا حاجی بابایی- رئیس کمیسیون برنامه و بودجه - نیز درباره کلیات این لایحه اینگونه شرح داد که 900 هزار تومان به بازنشستگان و یک میلیون تومان به کارمندان شاغل اضافه کردیم، پیش بینی دولت در منابع تا به امروز به ما اعلام شد، ما نیز چهار روز از هشت صبح تا 10 شب جلسه تشکیل دادیم و در خصوص اعداد و ارقام صحبت کردیم تا نه مسئله ای برای دولت ایجاد شود و هم بتوانیم شرایط بازنشستگان و کارمندان را ساماندهی کنیم.

اما با وجود این اظهارات، به نظر می رسد تصمیمات درباره جزییات و میزان افزایش حقوق تغییر کرده است، چرا که پس از مصوبه روز گذشته کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مهرداد گودرزوند چگینی، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، گفت که افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری به جای شهریور، از اول مهرماه اجرا می شود؛ بنابراین 5 درصد به منابع پیش بینی شده دولت برای اجرای این لایحه اضافه شده که این منابع به پایه حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری اضافه خواهد شد.

به گفته وی، حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری به جای 900 هزار تومان، حدود یک میلیون و 400 هزار تومان تا یک میلیون و 600 هزار تومان افزایش پیدا می کند. همچنین به میزان حقوق کارکنان دولت حدود یک میلیون و 300 هزار تومان تا یک میلیون و 350 هزار تومان اضافه می شود که این مبلغ بدون محاسبه حق اولاد و حق عائله مندی است.

در این شرایط سقف در نظر گرفته شده برای اجرای این لایحه از حدود 80 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده هم فراتر خواهد رفت که البته هنوز منابع آن به صورت واضح شرح داده نشده است، اما به نظر می رسد که میرکاظمی به کنندگی از دولت این تغییرات را پذیرفته است، چراکه در حاشیه نشست امروز کمیسیون برنامه و بودجه درباره این تغییرات اعمال شده، گفت: دولت لایحه ای را برای ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان در ماه های باقیمانده سال ارائه کرد که مجلس شورای اسلامی تغییراتی در متن لایحه ایجاد کرد. امروز در صحن تصویب شد که لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه برشود تا با مشارکت دولت نهایی شود.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، این افزایش حقوق مشمول کارمندان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری خواهد شد که جزئیات این لایحه در نشست امروز کمیسیون بررسی و درباره موارد اختلافی توافق شد. تلاش شد که سقف بودجه رعایت شود، هرچند امروز میزانی از سقف بیشتر شد، اما دولت انعطاف نشان داد تا این موضوع حل شود و بتوانیم لایحه مذکور در صحن مجلس، فردا (سه شنبه) مطرح شود.

میرکاظمی درباره میزان افزایش حقوق نیز گفت: حقوق شاغلان یک میلیون تومان و حقوق بازنشستگان نیز 900 هزار تومان افزایش می یابد. برای عائله مندی 200 هزار تومان و برای هر فرزند 100 هزار تومان به حقوق اضافه خواهد شد. البته موضوعی هم مطرح شد که به بازنشستگان درصد بیشتری پرداخت شود که جمع بندی شد و اگر در صحن رای بیاورد، انجام می شود.

باتوجه به اینکه بین مجلس و دولت بر سر بالابردن سقف منابع پیش بینی شده برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان توافقاتی اجرا شده، باید دید منابع لازم و البته پایدار برای این تصمیم از کجا تامین خواهد شد که و امید می رود طبق وعده داده شده، این منابع به گونه ای تامین شود که بدون خلق پول و استقراض باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مهر 1401 بروزرسانی: 26 مهر 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2115

به "آخرین جزییات از افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین جزییات از افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید