چگونه از سردردهای سینوسی رها شویم؟

به گزارش مجله تور یک روزه، سینوس ها فضاهایی در پیشانی، استخوان گونه ها و بینی هستند که با هوا پُر شده و زمانی که به خاطر حساسیت یا عفونت دچار التهاب می شوید، ورم نموده و مخاط بیشتری فراوری می نمایند. کانال های تخلیه مخاط، مسدود می شوند و فشاری که در این نواحی به وجود می آید، باعث سردرد سینوسی خواهد شد. در این مطلب با هر آنچه درمورد سردرد سینوسی و درمان سردرد سینوسی به روش خانگی احتیاج دارید آشنا خواهید شد.

چگونه از سردردهای سینوسی رها شویم؟

سردرد سینوسی چیست؟

اگر بافت مجاری یا سلول هایی که سینوس ها را به پشت بینی متصل می نمایند ملتهب شوند، سینوس نمی تواند به صورت طبیعی تخلیه گردد و احتمالاً فشار درون سینوس های گرفته شده افزایش می یابد. این موضوع ممکن است با ورم و التهاب بافت سینوس ها نیز همراه باشد، که منجر به افزایش مخاط و ترشح مایعات خواهد شد. افزایش مایعات به همراه ناتوانی در تخلیه آنها باعث افزایش فشار درون حفره سینوسی می گردد که در نهایت منجر به دردی از نوع سردرد سینوسی خواهد شد. اصطلاح سینوزیت برای توصیف التهاب سینوس به کار می رود.

علل سردردهای سینوسی چیست؟عفونت ویروسی: در حالی که التهاب سینوس (سینوزیت) می تواند ناشی از عفونت ویروسی باشد و باعث ورم در بینی (التهاب) گردد. با این حال ممکن است این التهاب و کاهش توانایی سینوس ها برای تخلیه طبیعی ناشی از واکنش های آلرژیک همانند تب یونجه باشد.

فراوری مایعات: التهاب باعث ورم و افزایش فراوری مایعات می گردد. در سینوس ها، این مسئله باعث کاهش توانایی تخلیه سینوس ها می گردد. افزایش فراوری مایعات التهابی و کاهش در تخلیه مایعات باعث درد و فشار درد سردرد سینوسی می گردد. پس از یک دوره زمانی، باکتری ها و ویروس ها می توانند از حفره بینی به داخل مایعات راکد داخل حفره سینوسی بروند و باعث عفونت شوند.

ویروس ها: بیشتر موارد عفونت های سینوسی ناشی از فعالیت ویروس ها هستند. اگر علائم بالینی برای کمتر از یک هفته ادامه داشته باشد و بدتر نگردد به احتمال زیاد عفونت ویروسی بروز خواهد نمود. عفونت باکتریال معمولاً پس از یک دوره اولیه التهاب ناشی از عفونت ویروسی یا سایر احتقان های قابل توجه سینوس ناشی می گردد.

عفونت های قارچی: در موارد نسبتاً نادر، عفونت های قارچی می توانند باعث عفونت سینوس شده و حتی در موارد نادرتر تومورها می توانند به سینوس حمله نمایند. سینوس های آرواره زیر چشم ها در استخوان گونه قرار گرفته اند. دندان های بالایی به بخش زیرین این استخوان متصل است و عفونت های دندانی می توانند از ریشه دندان بالا رفته و مستقیماً سینوس را آلوده نمایند. از آنجایی که تقریباً همواره التهاب بینی با التهاب سینوس همراه است، به این بیماری غالباً رینوسینوزیت می گویند.1

درمان های ساده خانگی سردردهای سینوسی (سینوزیت)

استفاده از بخورمخاط خشک و زیادی که در بینی شکل می گیرند باعث مسدود شدن سینوس ها و ایجاد لایه ای می شوند که ذرات ریز و ویروس ها را به دام می اندازد و نگهداری می نمایند. اگر محیط مرطوب باشد و مایعات زیادی به بدن وارد کنید، این مخاط سفت، روان خواهند شد. استفاده از دستگاه بخور و پرهیز از قرار گرفتن در هوای سرد و خشک، حمام بخار گرفتن، مصرف مایعات و یک فنجان چای یا سوپ گرم هم می تواند به برطرف سردردهای سینوسی یاری کند.

تنقیهاسنشاق آب و نمک، برترین راه برای پاک سازی سینوس ها و بینی است. این کار می تواند مانع یا باعث بهبود سردرد سینوسی گردد. استفاده از قوری تنقیه، اسپری بینی، سرنگ حبابی تنقیه و… هم برای برطرف سردرد فکر خوبی است. به یاری ابزارهای تنقیه، حدود 250 میلی لیتر آب ولرم استرلیزه و تمیز را درون ظرف تنقیه بریزید (از آب شیر استفاده نکنید چون آب باید استرلیزه باشد و حداقل یک تا سه دقیقه آن را جوشانده باشید). نصف قاشق چای خوری نمک بدون یُد و کمی جوش شیرین را به آب اضافه و از ترکیب حاصل برای بینی خود استفاده کنید. محلول را داخل بینی بکشید و حواس تان باشد که دستگاه تنقیه کاملا تمیز باشد.

کمپرس سرد و گرماستفاده از یک حوله داغ و قرار دادن آن روی چشم ها و بینی به روان شدن مخاط سفت موجود در بینی یاری می نماید. برای کاهش درد و فشار سینوس ها می توانید از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. برای این کار باید حدود سه دقیقه، حوله یا پارچه ای داغ را روی سینوس ها بگذارید. سپس کمپرس سرد را در حد 30 ثانیه روی سینوس ها قرار بدهید. این کار را متناوبا تکرار کنید. استفاده از کمپرس سرد و گرم به تعداد چهار بار در هفته، به برطرف مسائل سردرد یاری خواهد نمود.

استفاده از ادویه و غذاهای تندبسیاری از افراد معتقدند مصرف فلفل تند به باز شدن راه بینی و سینوس ها یاری می نماید. واقعیت این است که ماده فعال کپسایسین در فلفل تند باعث تسکین درد در ناحیه سر و سینوس ها می گردد. برخی پژوهش ها نشان می دهند که تندی فلفل به درمان برخی دردهای صورت و رینیت یاری شایانی می نماید. برای تسکین سردرد سینوسی می توانید از غذاهای تند و ادویه دار هم استفاده کنید.

ایجاد ارتباط میان فکر و بدنایجاد ارتباط میان فکر و بدن با تکنیک هایی مانند ریلکسیشن و تنفس هم می تواند به کاهش دردهای سینوسی یاری کند. این تکنیک ها مبتنی بر توانایی فکر در درک درد به ویژه دردهای مزمن و عودنماینده ای مانند دردهای سینوسی است. از جمله تکنیک های درمانی برای ایجاد ارتباط میان فکر و بدن می توان به هیپنوتیزم، پس خوراند زیستی، یوگا و مدیتیشن اشاره نمود.

پرهیز از محرک های سردرد سینوسییادتان باشد، اسپری های ضدگرفتگی بینی که بدون نسخه در داروخانه تجویز می گردد، معمولا اثر آنی در بهبود شرایط دارند اما بعد از مدت کوتاهی، گرفتگی و فشار موجود در سینوس ها را بدتر می نمایند. مصرف الکل هم سردردهای سینوسی و گرفتگی آنها را وخیم تر می نماید. اگر از دستگاه های بخور استفاده می کنید، باید آنها را تمیز نگه دارید تا باعث بروز حساسیت های قارچی نشوند. غواصی، شنا و پرواز هم برای افراد مبتلا به سردرد، سرماخوردگی و حساسیت تحریک نماینده است و دردشان را افزایش می دهد. برای جلوگیری از بروز حساسیت های تنفسی هم بهتر است ملحفه های رختخواب تان را با آب جوش شست وشو دهید.2

بخارشما احتمالا نمی دانید بخار به ویژه زمانی در برابر عفونت های باکتریایی استفاده گردد، چقدر قدرتمند است. بخار می تواند یاری کند تا از حالت گرفتگی در قسمت بینی خلاص شوید و می تواند یاری کند بهتر نفس بکشید. بعلاوه می تواند سینوس هایتان را پاکسازی کند.

یک دیگ آب جوش را روی یک ظرف قرار دهید.

سرتان را روی دیگ آب جوش نگه داشته و آغاز کنید به تنفس به وسیله بینی.

به خاطر داشته باشید که خیلی سریع نفس نکشید چون ممکن است حین انجام کار بینی تان در معرض خطر سوختگی قرار گیرد.

این کارها را حدودا چند دقیقه انجام دهید تا سینوس هایتان آغاز به پاکسازی نمایند.

سیراحتمالا می دانید که سیر بویی دارد که آن را بسیار قابل شناسایی می نماید، اما با داشتن عفونت سینوس، احتمالا قادر نخواهید بود بوی آن را چندان زیاد حس کنید. به خاطر داشته باشید که سیر می تواند در مبارزه با عفونت استافیلوکوک بسیار مؤثر باشد چون ماده ای دارد که می تواند یاری کند تا از باکتری ها، ویروس ها و حتی قارچ های خاصی خلاص شوید.

یک فنجان آب را به مدت چند دقیقه بجوشانید.

سیرهایی که کمی خرد شده اند را به آب اضافه نمایید.

در ظرف را بپوشانید تا بخار آن خارج نگردد.

بخاری که با سیر ترکیب شده است را استنشاق کنید.

سرکه سیبسرکه سیب نه تنها در خلاص شدن از مسائل سینوس مؤثر است، بلکه می تواند برای بسیاری از مسائل پوست و مو نیز استفاده گردد. کاری که به طور اساسی برای عفونت سینوس انجام می دهد، این است که بینی را پاکسازی می نماید به طوری که مخاط به سرعت از بین خواهد رفت.

دو قاشق غذاخوری سرکه سیب برداشته و با عسل مخلوط نمایید.

یک فنجان آب گرم به مخلوط اضافه کنید.

این محلول را بنوشید.

می توانید این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید تا زمانی که عفونت فروکش کند.3

پی نوشت:

1.www.drsohrabi.net

2.www.chetor.com

3.www.coca.ir

منبع: راسخون
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1823

به "چگونه از سردردهای سینوسی رها شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از سردردهای سینوسی رها شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید