هورمون های مردانه؛ تستوسترون و اثرات آن بر روی بدن

به گزارش مجله تور یک روزه، تستوسترون یکی از مهم ترین و شاید مهم ترین هورمون های مردانه است که نقش بسیار حیاتی در زندگی افراد ایفا می کند. این هورمون روی قسمت های مختلف بدن از جمله اندام تناسلی، تمایلات جنسی، سیستم عصبی مرکزی و ... اثرگذار است.

هورمون های مردانه؛ تستوسترون و اثرات آن بر روی بدن

تستوسترون یک هورمون حیاتی و بسیار مهم مردانه است که وظیفه آن ایجاد و حفظ صفات مردانه است. زنان نیز تستوسترون دارند اما مقدار آن بسیار کمتر از مردان است.

تستوسترون مهمترین هورمون مردانه

تستوسترون یک هورمون مهم مردانه است. هفت هفته بعد از لقاح، بدن آغاز به فراوری هورمون تستوسترون می کند. سطح تستوسترون در طول سنین بلوغ افزایش می یابد که اوج آن در خاتمه سنن نوجوانیست و سپس متوقف می شود. بعد از سن سی سالگی و یا حدود آن، تستوسترون بدن آقایان آرام آرام به طور سالانه کاهش می یابد.

بیشتر مردان بیش از حد احتیاج هم تستوسترون دارند اما با این وجود مردانی هستند که دچار فراوری کم تستوسترون هستند. این موضوع باعث به وجود آمدن شرایطی می شود که به آن هایپوگنادیسم می گویند. هایپوگنادیسم به یاری هورمون درمانی، قابل درمان است که این درمان احتیاج به تجویز پزشک و مراقبت دقیق دارد. مردانی که سطح تستوسترون بدنشان عادی است نباید تحت هورمون درمانی قرار گیرند.

سطح تستوسترون مردان را تحت تأثیرات گوناگون قرار می دهد. از سیستم فراوری مثل و اندام جنسی تا حجم بازوها و نیز حجم استخوان ها از جمله مواردی هستند که تحت تأثیر سطح تستوسترون در مردان قرار می گیرند.

فراوری تستوسترون در دستگاه درون ریز

دستگاه درون ریز بدن شامل غددی است که هورمون ها را فراوری می کند. هیپوتالاموس که در مغز قرار گرفته است به غده هیپوفیز می گوید که بدن چقدر به تستوسترون احتیاج دارد. غده هیپوفیز نیز این پیغام را به بیضه ها منتقل می کند. بیشتر تستوسترون ها در بیضه فراوری می شوند اما مقدار کمی از آنها از غدد فوق کلیه نیز می آیند که در قسمت بالای کلیه قرار گرفته است. در خانم ها، غدد فوق کلیه و تخمدانها مقدار کمی تستوسترون فراوری می کنند.

پیش از آن که یک نوزاد پسر متولد شود وظیفه تستوسترون تشکیل اندام تناسلی است. در طول بلوغ، تستوسترون وظیفه ایجاد صفات مردانه مانند صدای دورگه، ریش و موی بدن را دارد و ماهیچه ها را تقویت نموده و میل جنسی را در افراد ایجاد می کند. فراوری تستوسترون در زمان بزرگسالی افزایش می یابد که اوج آن حدود 20 سالگی و یا خاتمه دوره نوجوانی است. بعد از سن سی سالگی، تستوسترون سالیانه یک درصد به طور طبیعی کاهش می یابد.

نقش تستوسترون در ایجاد اندام تناسلی

حدود 7 هفته پس از لقاح، تستوسترون با یاری به ایجاد اندام تناسلی مردانه آغاز به کار می کند. در طول بلوغ، فراوری تستوسترون در بدن افزایش می یابد و بیضه و آلت تناسلی مردان آغاز به رشد می کند. بیضه ها یک جریان ثابتی از تستوسترون را فراوری نموده و روزانه برای بدن، اسپرم تازه ایجاد می کنند.

افرادی که سطح کمی از تستوسترون را دارا هستند ممکن است دچار اختلال نعوظ شوند. درمان بلند مدت تستوسترون ممکن است موجب کاهش فراوری اسپرم و نیز باعث ایجاد بیماری پروستات شود و یا در سطح پایین تر موجب ایجاد بیضه های نرم می شود. مردانی که پروستات و یا سرطان سینه دارند نباید تحت درمان تستوسترون قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: تقویت اسپرم با مواد ویتامین دار طبیعی!

هورمون های مردانه و تمایلات جنسی

در طول سنین بلوغ جنسی افزایش هورمون تستوسترون باعث رشد بیضه ها، آلت تناسلی و موهای زائد می شود. صدای افراد آرام آرام عمیق و دورگه می شود و ماهیچه ها و موهای بدن رشد می کنند. همگام با این تغییرات تمایلات جنسی نیز افزایش می یابد.

فردی که دارای سطح کمی از تستوسترون است، تمایل جنسی خود را ممکن است از دست دهد. تحریک جنسی و یا فعالیت جنسی باعث افزایش سطح تستوسترون می شود. سطح تستوسترون پس از عدم رابطه جنسی در طولانی مدت کاهش می یابد. مقدار کم تستوسترون ممکن است موجب ایجاد اختلال نعوظ نیز شود.

تاثیر تستوسترون بر صفات رفتاری

بدن سیستمی دارد که وظیفه کنترل تستوسترون یعنی ارسال پیغام بین هورمون ها و مواد شیمیایی را در جریان خون داراست. همانگونه که گفته شد در مغز اندامی به نام هیپوتالاموس وجود دارد که به غده هیپوفیز مقدار تستوسترون مورد احتیاج بدن را اطلاع داده و غده هیپوفیز آن را به بیضه ها منتقل می کند.

تستوسترون در بعضی از رفتارها مانند عصبانیت نقش دارد و به افراد در خودنمایی و تقویت عزت نفس یاری می کند. مانند فعالیت جنسی، شرکت در فعالیت های رقابتی نیز می تواند سطح تستوسترون را افزایش و یا کاهش دهد. کمبود تستوسترون ممکن است باعث ایجاد اعتماد به نفس پایین و کمبود انگیزه شود و همچنین می تواند توانایی مردان در تمرکز کردن را کاهش و باعث ایجاد حس ناراحتی در آنها شود. علاوه بر این، تستوسترون پایین می تواند سبب اختلال خواب و کمبود انرژی نیز شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که تستوسترون یکی از عوامل تأثیرگذار در ویژگی ها و صفات اصلی افراد است و شرایط بیولوژیکی و محیطی دیگری نیز در این امر دخیل هستند.

تاثیر هورمون های مردانه بر پوست و مو

طی گذار یک فرد از کودکی به بزرگسالی، تستوسترون باعث رشد مو روی صورت، زیر بغل و اطراف اندام تناسلی می شود. این موها روی بازو، پا و سینه نیز رشد می کند.

مردی که دارای سطح کمی از تستوسترون است ممکن است موهای بدن خود را تا حدی از دست بدهد. درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است موجب ایجاد عوارض جانبی نیز شود که از جمله آن می توان به ایجاد آکنه و بزرگی سینه اشاره نمود. ترشحات تستوسترون همچنین ممکن است باعث ایجاد اندکی سوزش روی پوست شود.

تاثیر تستوسترون بر ماهیچه، چربی و استخوان

تستوسترون یکی از چندین فاکتورهاییست که در ایجاد حجم و نیروی عضله ها از اهمیت بالایی برخوردار است. تستوسترون باعث افزایش انتقال دهنده های عصبی می شود که نتیجه آن رشد بافت است. تستوسترون باعث افزایش سطوح هورمون رشد می شود که نتیجه آن این است که زمانی که ورزش می کنید، عضله هایتان رشد می کند.

تستوسترون نیروی استخوان ها را افزایش می دهد و به مغز استخوان دستور می دهد تا گلبول های قرمز فراوری نماید. مردانی که دارای سطوح کم تستوسترون هستند بیشتر در معرض مشکلاتی مانند پوکی استخوان و یا شکستگی استخوان قرار می گیرند.

تستوسترون همچنین در متابولیسم چربی ها نیز نقش ایفا می کند که باعث می شود مردان راحت تر و بهتر چربی ها را بسوزانند. کمبود تستوسترون می تواند سبب افزایش چاقی در افراد شود.

درمان تستوسترونی می تواند با دستور پزشک و به یاری تزریق ماهیچه ای انجام شود.

هورمون مردانه در سیستم گردش خون

تستوسترون با جریان خون به قسمت های مختلف بدن می رود. تنها راه این که بفهمید سطح تستوسترون شما چقدر است، این است که به یاری آزمایش خون آن را اندازه گیری کنید.

تستوسترون باعث می شود مغز استخوان، گلبولهای قرمز فراوری نماید. در بعضی مطالعات اثبات شده که تستوسترون برای قلب مفید است اما بعضی دیگر از تحقیقات نشان داده اند که تأثیرات تستوسترون بر روی کلسترول، فشار خون و لخته شدن خون نتایج متفاوت و مختلفی را در پی خواهد داشت.

وقتی صحبت از درمان تستوسترونی و قلب می شود، تحقیقات گذشته نتایج مختلفی را ارائه داده اند و البته تحقیقات هنوز ادامه دارد. درمان تستوسترونی که به وسیله تزریق ماهیچه ای انجام می شود می تواند باعث افزایش تعداد سلولها شود. عوارض جانبی دیگر درمان تستوسترونی شامل باقی ماندن آب در بدن، افزایش غیرعادی تعداد سلول های قرمز و تغییرات در میزان کلسترول بدن است.

آیا شما تا به امروز تحت درمان هورمونی قرار گرفته اید؟ آیا برایتان نتیجه بخش بوده است؟ تجربیات خودتان را با ما درمیان بگذارید.

برگرفته از: healthline

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1396

به "هورمون های مردانه؛ تستوسترون و اثرات آن بر روی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هورمون های مردانه؛ تستوسترون و اثرات آن بر روی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید