موزه باید زودتر از این دین خود به سحابی را ادا می کرد

به گزارش مجله تور یک روزه، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، احسان آقایی در این نشست خبری بیان کرد: یکی از برنامه های مهمی که قبل از بازگشایی موزه در دستور کار ما قرار داشت پرداختن به آثار هنرمندان معاصری بود که تا به امروز به شکل جدی به آثار آنها پرداخته نشده است.

موزه باید زودتر از این دین خود به سحابی را ادا می کرد

وی با بیان اینکه نمایش آثار مهدی سحابی تحقق این وعده است، گفت: سحابی در زمره هنرمندانی است که وجهی متکثر در خلق اثر، در مدیوم های مختلف را دارد و از این منظر در حوزه تجسمی و ادبیات بسیار پرکار بوده است.

رییس موزه هنرهای معاصر تهران با بیان اینکه بعضی از هنرمندان، موزه ای هستند، اضافه نمود: هنرمند موزه ای، هنرمندی است که توانسته در طول عمر خود راستا مشخصی را رقم بزند و ممکن است در بعضی موارد زیر غبار فراموشی قرار گرفته باشد. این افراد از جمله مهدی سحابی به مقدار زحماتی که کشیده اند شناخته شده نیستند و موزه باید خیلی قبل تر از این دین خود را به مهدی سحابی ادا می کرد.

تاثیر آثار ادبی بر عکس های سحابی

مژده طباطبایی، کیوریتور بخش هنری نمایشگاه هم در این نشست گفت: از سال 98 یک دهه بعد از مرگ مهدی سحابی ما برنامه ای را تحت عنوان پس از ده سال برگزار کردیم که در آن با حمایت خانواده مرحوم سحابی تعدادی از آثار این هنرمند را در گالری مژده به نمایش درآوردیم.

وی ادامه داد: این نمایشگاه شروعی بود بر پروژه ای که قرار است در موزه برگزار گردد. در آذر ماه 1399 ما با موزه هنرهای معاصر تهران به تفاهم رسیدیم که جدای از نمایش آثار ، کتاب هایی درباره این هنرمند را هم به چاپ برسانیم.

طباطبایی گفت: تعداد آثار سحابی در مجموعه های مختلف بیشمار بود و ما هر چه بیشتر کوشش و جست وجو می کردیم آثار بیشتری به دست می آمد و تنوع این آثار به لحاظ مدیوم هم بسیار بود.

طباطبایی با اشاره به اینکه سحابی در دوره های مختلف مدام آثار خودش را تکرار نموده است گفت: به جز آثار عکاسی سحابی، آثار این هنرمند را می توان به 14 دوره تقسیم کرد. ما ابتدا می خواستیم این دوره بندی را بر اساس تاریخ اثر دسته بندی کنیم اما در نهایت به علت همین تکرار در آثار ما تصمیم گرفتیم آثار سحابی را در قالب مجموعه آثار دسته بندی کنیم.

وی با اشاره به وجه ادبی سحابی گفت: ما در فرایند آنالیز های خود متوجه این موضوع شدیم که آثار ادبی او تاثیر بسیاری بر روی آثار تجسمی آن گذاشته است و همین امر ما را بر این داشت که در کنار نمایشگاه تجسمی، درباره وجه ادبی سحابی نیز کارهایی انجام دهیم.

کیوریتور هنری نمایشگاه با بیان اینکه 310 اثر از سحابی در کتاب آثار او به چاپ می رسد، اضافه نمود: 126 اثر از مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

طباطبایی با بیان اینکه در جریان این نمایشگاه نشست های تخصصی درباره وجوه ادبی مهدی سحابی در موزه برگزار می گردد، گفت: ما در جریان تحقیقاتمان مجموعه نگاتیو ها و عکس هایی از آقای سحابی پیدا کردیم که نمایش آنها شگفتی این نمایشگاه خواهد بود. بیشتر این عکس ها با موضوع انقلاب است و پیش از این هرگز به نمایش در نیامده است.

مهدی سحابی یک من با وجوه متکثر است

سهراب احمدی، کیوریتور ادبی نمایشگاه نیز در ادامه این نشست با بیان جملاتی از کتاب در جست وجوی زمان از دست رفته مارسل پروست که سحابی ترجمه آن را انجام داده است، گفت: مهدی سحابی یک من است با وجوه متکثر مختلف. وی گاه این من را به بیان واژگانی و گاه در بیان تصویری عیان نموده است و برای نشان دادن تصویر درست از سحابی نمی توان این دو وجه را از هم جدا کرد.

وی با اشاره به اینکه برای این نمایشگاه دو کتاب مجزا به چاپ می رسد، اضافه نمود: در یکی از این کتاب ها به آثار تجسمی و یکی از کتاب ها به آثار ادبی سحابی پرداخته شده و در آن به صورت روش مند و پیکره مند مطابق با روش های مطالعاتی در دانشگاه، آثار هنری و ادبی سحابی مورد نقد و خوانش نشانه شناسانه ، روانکاوانه ، جامعه شناختی وغیره قرار گرفته است.

نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر تهران سه شنبه 11 آبان ماه 1400 گشایش می یابد و تا 28 آذرماه همزمان با نمایشگاه نهان بر عیان برپاست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1828

به "موزه باید زودتر از این دین خود به سحابی را ادا می کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه باید زودتر از این دین خود به سحابی را ادا می کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید