مرگ 255 نفر بر اثر مسمومیت با گاز در هفت ماهه سال جاری

به گزارش مجله تور یک روزه، با آغاز فصل سرد سال و راه اندازی و استفاده از وسایل گرمایشی، سازمان پزشکی قانونی کشور در مورد خطر مرگ ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن به هموطنان هشدار داد و بر لزوم رعایت نکایت ایمنی و دستورالعمل های موجود در استفاده از این وسایل تأکید کرد.

مرگ 255 نفر بر اثر مسمومیت با گاز در هفت ماهه سال جاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، بر اساس آمارهای موجود همیشه و به ویژه در نیمه دوم هر سال تعدادی از هموطنان به دلیل مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست می دهند که عمده این حوادث به دلیل بی توجهی به استانداردها در به کارگیری وسایل گرمایشی و رعایت نکردن نکات و اصول ایمنی اتفاق می افتد.

78.2 تلفات سال گذشته در نیمه دوم سال ثبت شده است

در سال گذشته (1400)، 839 نفر به دلیل مسمومیت با گاز منوکسید کربن در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد 631 نفر مرد و 208 نفر زن بودند.

از این تعداد 78.2 تلفات در نیمه دوم سال ثبت شده است. به بیان دیگر 656 نفر از فوت شدگان مسمومیت با گاز سال گذشته در نیمه دوم سال جان باخته اند.

در سال گذشته بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی با 174 نفر در دی ماه و پس از آن در بهمن ماه با 161 فوتی گزارش شده است. بنابراین توصیه می گردد که هموطنان در آستانه ورود به فصل زمستان توجه بیشتری به نکات گفته شده در پیشگیری از مسمومیت با گاز داشته باشند.

کاهش 22.5 درصدی تلفات گازگرفتگی در مهر امسال

در مهر ماه امسال 31 نفر بر اثر مسمومیت با گاز در کشور جان خود را از دست دادند این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد تلفات 40 نفر بود، 22.5 درصد کمتر شده است.

مرگ 255 نفر بر اثر مسمومیت با گاز در هفت ماهه امسال

اما در هفت ماهه اول امسال 255 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان باختند که از این تعداد 189 نفر مرد و 66 نفر زن بودند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته، 14.3 درصد بیشتر شده است.

در این مدت استان های تهران با 32، خراسان رضوی با 30 و آذربایجان شرقی با 27 فوتی بیشترین تلفات گازگرفتگی را داشته اند.

سازمان پزشکی قانونی کشور به منظور آگاهسازی هرچه بیشتر مردم عزیز و پیشگیری از بروز حوادث ناخوشایند و مرگ و مسمومیت افراد بر اثر گازگرفتگی نکاتی را در مورد علایم مسمومیت با گاز و جلوگیری از مرگ افراد بر اثر گارگرفتگی به توضیح زیر ارائه می دهد:

منواکسیدکربن:

یکی از شایع ترین موارد مسمومیت که پزشک قانونی با آن سروکار دارد، مسمومیت با گاز منوکسیدکربن است که احتراق ناقص سوخت های فسیلی باعث فراوری آن شده و به دلیل تمایل شدید آن برای اتصال به هموگلوبین (حدود200 برابر اکسیژن)، حتی غلظت های پایین آن نیز می تواند در بدن تجمع یابند و مسمومیت با منوکسیدکربن ایجاد کند.

منوکسیدکربن گازی است بی رنگ و بو و بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازهای با سیستم تهویه نامناسب(دودکش) عامل مسمومیت با این گاز می گردد.

علائم مسمومیت با گاز منواکسیدکربن:

مسمومیت با منوکسیدکربن می تواند طیف وسیعی از علائم را شامل گردد که در بیماری های مختلفی دیده می گردد، متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و بیشتر افراد فکر می نمایند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و سعی در خوابیدن می نمایند.

عمده این علایم عبارتند از:

1-سردرد

2- ضعف جسمانی

3-سرگیجه و بی قراری

4-تهوع و استفراغ

5-خمیازه کشیدن بیش ازحد

6-کاهش دید

7-حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی

این موارد علایم اولیه مسمومیت درافراد به شمار می روند. چنانچه افراد دراین مرحله متوجه چنین علایمی شدند با خارج شدن از فضای آلوده می توانند از پیشرفت مسمومیت جلوگیری نمایند.

علائم مراحل پایانی و نزدیک به مرگ:

کبودی دست، دور لب ها و نوک انگشتان از علایم پایانی مسمومیت با این گاز به شمار می روند که در نهایت فرد دچار تنگی نفس شده و فوت می نماید.

گروه های در معرض خطر:

تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند ولی بچه ها، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب پذیرتر هستند و بیشتر در معرض خطر مسمومیت با منوکسیدکربن قرار دارند. علایم مسمومیت نیز در آنان سریع تر و با شدت بیشتری ایجاد می گردد.

چگونگی برخورد با افراد مسموم شده با گازمنواکسیدکربن:

1- در و پنجره های محیط را باز کنید.

2- فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید.

3- یقه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ افراد مسموم را باز کنید.

4- در صورت امکان، اکسیژن دهی به فرد مسموم شده انجام گردد.

5- بازنگه داشتن راه های هوایی و تماس با اورژانس 115 در مراحل بعدی درمانی باید مورد توجه قرار گیرد.

پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن بسیار ساده است؛

استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و دقت در سلامت مسیر خروجی محصولات احتراق در وسایل گرمایشی در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخورداراست. توجه داشته باشید که بخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان از فراوری این گاز جلوگیری نمی نماید.

مهم ترین نکات مورد توجه در این خصوص به توضیح زیر است:

1- توجه به داغ بودن دودکش برترین آزمایش سلامت دودکش است. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن برطرف نقص، به طورموقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد کنید.

2- رنگ شعله بخاری و وسایل پخت و پز باید آبی باشد. چنانچه رنگ شعله قرمز، زرد و یا نارنجی باشد حتما نقص در سوخت رسانی و کمبود اکسیژن در محیط است که سریعا باید تعمیر و سوخت رسانی گردد. اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده و فراوری گاز منوکسیدکربن کند.

3- درصورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود گردد.

4- از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جدا خودداری گردد.

5- شومینه مشترک برای چند واحد در صورت کوچک بودن مقدار لوله و نیز مجرای خروجی دود باعث برگشت دود شومینه های روشن طبقات پایین به داخل آپارتمان های طبقات بالاتر به وسیله شومینه های خاموش آنها می گردد.

6- انتهای کلیه دودکش ها باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل H باشد.

7- اگر فضای خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می کنید، بستن منافذ به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلامانع است.

8- در صورتی که از بخاری های گازسوز به منظورگرمایش محیط استفاده می کنید حتما مختصری تهویه به وسیله در یا پنجره در فضا ایجاد و از درزبندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

9- از به کاربردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص دردودکش جدا خودداری کنید.

10- به کارگیری آب گرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست.

11- هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد.

12- هیچگاه از چراغ یا بخاری نفتی یا گازی که فاقد دودکش است درون خانه، به خصوص هنگام خواب، استفاده نکنید.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1401 بروزرسانی: 29 آبان 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2128

به "مرگ 255 نفر بر اثر مسمومیت با گاز در هفت ماهه سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 255 نفر بر اثر مسمومیت با گاز در هفت ماهه سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید