مدالی که شهید بابایی به ما داد، ماجرای احترام نظامی به شهاب حسینی

به گزارش مجله تور یک روزه، اتابک نادری در زادروز شهید بابایی، خاطره ای از احترام خلبانان پایگاه هوایی تهران را در جریان فیلمبرداری سریال شوق پرواز عنوان نمود که اقدام قابل تأملی بود.

مدالی که شهید بابایی به ما داد، ماجرای احترام نظامی به شهاب حسینی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، امروز زادروز شهید عباس بابایی است. فرمانده ای که چهاردهم آذرماه 1329 در قزوین بدنیا آمد و 15 مردادماه 1366 در منطقه عملیاتی سردشت به شهادت رسید. او در دورانِ مجاهدت هایش، فرمانده پایگاه هشتم شکاری و معاون عملیات نیروی هوایی ارتش بود.

* درخواست همسر شهید برای نقش اول سریال

مجموعه شوق پرواز به کارگردانی یدالله صمدی با بازی شهاب حسینی برای نمایش زندگینامه عباس بابایی ساخته شد و از شهریور تا بهمن 1390 در 24 قسمت از شبکه یک سیما پخش شد. شهاب حسینی به خواسته ملیحه حکمت همسر شهید بابایی، در نقش عباس بابایی ایفای نقش کرد.

* سریال، تلویزیون، صدا و سیما، شهاب حسینی، شهید،

شوق پرواز چطور ساخته شد؟

پروژه ای که از سال 1374 با همکاری ارتش آغاز شد. مرحله پیش تولید این سریال از سال 1376 آغاز و بخش هایی از فیلم هم که مربوط به دوران کودکی شهید بابایی در شهر قزوین بود فیلمبرداری شد. کارگردانی سریال در این دوره به عهده حسین قاسمی جامی و نویسندگی سه تن از نویسندگان ارتش گذاشته شده بود که به علت اختلاف نظر های به وجودآمده بین عوامل تولید در همین ابتدا متوقف شد. اما پس از وقفه ای 10 ساله مجدداً از سال 1386 کلید خورد.

در این دوره نویسندگی فیلمنامه کار مشترک ارتش، بنیاد امور ایثارگران و جانبازان و خانواده عباس بابایی بود. با ورود مرحوم یدالله صمدی به عنوان کارگردان تصویربرداری سریال از خرداد 1388 آغاز شد. ملیحه حکمت همسر عباس بابایی با دیدن فیلم دل شکسته تحت تأثیر بازی شهاب حسینی قرار گرفت و وی را برای ایفای نقش همسرش در سریال پیشنهاد داد که با موافقت سایر عوامل تهیه روبه رو شد.

* روایت های دختر شهید بابایی از گریه عوامل شوق پرواز

سلما بابایی دختر شهید عباس بابایی درباره صحنه هایی که بازیگران و عوامل سریال شوق پرواز گریه می کردند، گفت: بسیاری از مواقع می دیدم و می شنیدم که آنقدر تحت تأثیر واقعیت های زندگی شهید بابایی قرار می گرفتند که بازیگران و گروه بار ها گریه می کردند. جالب است بدانید این سریال تلویزیونی گوشه ای از شهید بابایی را نشان داد و نمی توانست تمام حقیقت را بیان کند، چون باورپذیری اش برای مخاطب سخت بود، زیرا بسیاری با دیدن این سریال می گفتند واقعاً چنین آدمی وجود داشته؟! .

* خیلی ها گفتند با عباس بابایی زندگی کردیم

دختر شهید بابایی با اشاره به بازتاب های این روز های سریال شوق پرواز تأکید کرد: شوق پرواز چندین بار روی آنتن رفته، ولی هنوز بازتاب های آن را می بینم و می شنوم. هر سال هم می گذرد علاقه مردم به شهید بابایی بیشتر می شود و دوست دارند بیشتر با ابعاد شخصیتی و سبک زندگی ایشان آشنا شوند. بسیاری با دیدن این سریال شهید بابایی را الگوی خودشان قرار دادند. خیلی ها به خودم گفتند جهت زندگی مان تغییر کرد، و حتی می گفتند با عباس بابایی زندگی کردیم.

* شباهت شهاب حسینی به شهید بابایی

وی اضافه کرد: لحظه به لحظه شوق پرواز گریه کردم آنقدر تحت تأثیر قرار گرفتم مخصوصاً با هنرنمایی شهاب حسینی که از لحاظ ظاهری هم خیلی به پدرم شباهت داشت. او نقش کسی را بازی می کرد که من به عنوان یک فرد عادی شهید عباس بابایی را یک قهرمان ملی می دانم. افسوس می خورم ای کاش کنار ایشان بیشتر فرصت زندگی پیدا می کردم تا خیلی چیز ها را از ایشان می آموختم.

دختر شهید بابایی با اشاره به ماجرای عوض شدن شهاب حسینی در دوران بازی نقش شهید بابایی، شرح داد: شهاب حسینی واقعاً یکی از بازیگران بی حاشیه اند که در صحنه نمایش، سوپراستار به تمام معنا هستند. خودشان به من می گفتند؛ شهید بابایی زندگی من را عوض کرد، به شدت علاقه مند شهید بابایی ام و تأثیرات زیادی روی من گذاشتند.

* روایت های اتابک نادری بازیگر نقش شهید اردستانی

اتابک نادری که مدتی گرفتارِ دوران نقاهت کرونایی بود حالا مدتی است به روال طبیعی برگشته و برای همه آرزوی سلامتی دارد. او به مناسبت زادروز شهید بابایی در گفت وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: واقعاً نمی توان در یک جمله و چند جمله درباره شهید عباس بابایی صحبت کرد. چرا که این ها قهرمانان و افتخارآفرینان پروازی ما بودند؛ باید آن ها مدال طلا شوند و به سینه ها نصب شود. نباید فقط به نامگذاری در اتوبان ها بسنده نکنیم؛ این ها واقعاً قهرمانان واقعی اند.

* وقتی به ما احترام نظامی گذاشتند

او به خاطره ای اشاره کرد که در مراسم تجلیل از سریال شهید بابایی، بغض گلوی همه را گرفت جایی که رئیس وقت سازمان صداوسیما همه را دعوت کرده بود و ملیحه حکمت همسر شهید بابایی هم در قید حیات بود. اتابک نادری اینطور نقل کرد: آنجا دختر شهید بابایی بغض شان گرفت که این سریال بابای مرا زنده کرد. ما صحنه آشنایی شهید بابایی و شهید اردستانی را در سالن تیراندازی و پایگاه تهران فیلمبرداری می کردیم. موقعیت پادگان دزفول بود و شهید بابایی قرار بود با همسرش ساکن شود. سه خلبان آن پایگاه هم حضور داشتند. ما هم به جهت فیلمبرداری لباس خلبانی پوشیده بودیم که درجه ستوان سوم داشتند.

* شهاب حسینی گفت: چه نام هایی را روی سینه مان نصب کردیم

بازیگر نقش شهید اردستانی تأکید کرد: این سه خلبان آمدند تا صحنه حاضر شود صحبت می کردیم درباره مسائل اجتماعی و هنری، عکس یادگاری گرفتند و می خواستندبروند به من و شهاب گفتند امری نیست؛ گفتیم خواهش می کنم. یک قدم به عقب رفتند و دستشان را بلند کردند و احترام نظامی گذاشتند. هم درجه مان پایین تر بود و هم می دانستند این صحنه، نمایش است. اما به ما گفتند ما به احترام نام های روی سینه تان و افتخاراتی که داشته اند برای ما همیشه محترم و قابل احترامند. جالب است که شهاب حسینی بعد از این اتفاق، چند دقیقه ای سکوت کرد و به من گفت: ما چه اسم هایی روی سینه مان و نقش شان را بازی می کنیم. آنجا به خودمان گفتیم که ما نقش چه قهرمانان بزرگی را ایفا می کنیم و به این افتخار بالیدیم.

* همه به عشق عباس می آییم

اتابک نادری که خودش نقش شهید اردستانی را در سریال شوق پرواز بازی می کرد، گفت: واقعاً شوق پرواز یک کار دلی بود که همه به عشقِ شهید بابایی پای کار آمدند. این را از خود مرحوم یدالله صمدی کارگردان این سریال شنیدم که می گفت همه به عشق عباس می آییم. حتی هم دوره ای شهید بابایی از بندرانزلی آمد تا از خاطراتش بگوید. او در تماس تلفنی به عوامل کار گفته بود به عشق عباس هرجا باشد می آیم.

* ماجرای پیشنهاد نقش شهید اردستانی

او به ماجرای پیشنهاد نقش شهید اردستانی اشاره کرد و اضافه کرد: وقتی که نقش شهید اردستانی هم به من پیشنهاد شد یک حسّ عجیبی در من شکل گرفت. البته من اشراف کم و بیش از نیروی هوایی ارتش، شهید بابایی و شهید اردستانی داشتم. چون خانواده همسرم جزو خانواده نیروی هوایی ارتش محسوب می شوند. کسی در این کار به دنبال منافع مالی نبود، آنقدر فضای معنوی حاکم بود که در اواخر نقش آفرینی، فیشِ حج تمتع هم به من تعلق گرفت. عشق و ارادت به شهید بزرگوار عباس بابایی در طولِ دوران ساخت این سریال همه جای سکانس و پلان هایش دیده می شد و این برای من و هنرمندان سریال بسیار اتفاق ارزشمندی بود.

نادری با اشاره به اینکه شهید بابایی یکی از سرآمد های قهرمانان معاصر ایران است، تأکید کرد: وقتی قرار شد نقش شهید اردستانی را بازی کنم به سراغ مطالعه و تحقیق درباره این شخصیت ارزشمند رفتم. سراغ کتابی که خاطرات، ساعت های پرواز، عملیات ها و مسئولیت های او را با جزئیات نوشته بود. واقعاً بعد از مطالعه این کتاب به بزرگمردی های این فرماندهان سلحشور پی بردم. شهید بابایی یکی از سرآمد های این عده خاص و قهرمانان معاصر ایران بوده و برای همیشه در تاریخ ماندگارند.

* سخت ترین صحنه فیلمبرداری شوق پرواز

بازیگر نقش شهید شهریاری، تأکید کرد: در سکانس مربوط به شیمیایی عراقی ها در سردشت، دیالوگ یک صفحه ای وجود داشت که شهاب حسینی از یدالله صمدی خواست این دیالوگ ها بیشتر به نگاه و اتفاقات حسّی ختم شود. همان جایی که مصطفی اردستانی به اتاق عباس بابایی می رود و موضوع سفر مکه را مطرح می کند. شهاب در همه سکانس ها این ارتباط با پارتنر را با ایده پردازی هایش جذاب تر می کرد.

* دلم کباب شد که در این صحنه گفتم: شهید بابایی!

وی با اشاره به ماندگارترین و یا سخت ترین صحنه ای که در سریال شوق پرواز ایفای نقش کرد، گفت: سکانسی بود که دیالوگ خاصی نداشتم؛ همان صحنه مواجهه همسر شهید بابایی با پیکر مبارک عباس بابایی. در واقعیت این طور نبود و مرحوم یدالله صمدی طراحی کردند تا این ملاقات عاشقانه و شاعرانه باشد. واقعاً آنجا دلم کباب شد که برای اولین بار نام شهید عباس بابایی از زبانِ شهید مصطفی اردستانی مطرح می شود.

نادری در خصوص ساخت سریال هایی درباره قهرمانان معاصر و شخصیت های بزرگی که سبک زندگی شان می تواند در قالب یک سریال یا فیلم بهتر به نسل جوان آموخته شود، تأکید کرد: به نظرمن خیلی مهم است که ساخت سریال هایی مثل شوق پرواز بیشتر شود و نه شعاری و بلکه صمیمانه و آموزنده! در پیکره صداوسیما باید این نگاه ها به قهرمانان معاصر تقویت شود. نسل جوان ما با این شخصیت ها آشنا شوند و لازم است حتماً این اتفاق بیفتد.

باید قهرمانان را نشان دهیم، اما درست

وی گفت: تلویزیون می تواند معرفی قهرمانان معاصر را در ژانر های مختلف چه کمدی و چه جدی تعریف کند. به نظر می رسد در این عرصه غفلت کرده ایم و کماکان هم با ساخت یکسری از کار هایی که کمتر تأثیر می گذارند به این ورطه غفلت ادامه می دهیم. ما شخصیت های بسیار بارزی داریم که خیلی از آن ها در قید حیات هستند و خاطرات شان می تواند سوژه فیلم های اکشن، جذاب و حتی سریال های قدرتمندی شود.

* هالیوودی ها، قهرمانان کذایی شان را چقدر بزرگ می کنند

بازیگر نقش شهید اردستانی در خاتمه اضافه کرد: صمد بالازاده الان زنده است و جزو همرزمان همین شهداست و یا شهید دوران که زندگی جذاب و تأثیرگذاری برای تبدیل به یک قصه سریالی دارد. باید قصه های جامعه خودمان را بسازیم مثل سینمای هالیوود که از قصه ها و داستان های کوچک، سریال ها و فیلم های اکشن پرمخاطب درمی آورند ما هم این پتانسیل و ظرفیت را داریم که از این فضای دلی و واقعی شخصیت های معاصر خودمان بهره لازم را ببریم. نگاه آرتیستی و هنری که هالیوودی ها برای نمایش قهرمانان کذایی شان در دستور کار قرار می دهند و ما باید زبان هنری مان را تقویت کنیم.

* دوست دارم نقش خلبان جدّی را بازی کنم

نادری در ادامه به حضور در کاری درباره شهید خلبان جدّی و شاید ایفای در این نقش اشاره کرد و گفت: خیلی دوست دارم نقش خلبان غفور جدّی را بازی کنم شاید به لحاظ فیزیکی تطابقی با هم نداریم، اما آرزویم است. جزو شریف ترین خلبانانی است که نام شان در میان شهدای ما زرین است.

* حضور در فصل چهارم بچه مهندس

وی در خاتمه به حضور در فصل چهارم سریال بچه مهندس گفت: دو هفته ای است که فعلاً فعالیتم را از سر گرفته ام، هنوز فیلم سینمایی که قرار بود ایفای نقش داشته باشم کلید نخورده و منتظر حضور در فصل چهارم بچه مهندس هستم. قرار است نقش دکتر مهرپرور در این فصل پررنگ تر شود و شخصیت های دانشگاهی همچنان خواهند بود.

منبع: تسنیم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1311

به "مدالی که شهید بابایی به ما داد، ماجرای احترام نظامی به شهاب حسینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدالی که شهید بابایی به ما داد، ماجرای احترام نظامی به شهاب حسینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید