فناوری که انواع کرونا را پیش از ظهور شناسایی می نماید

به گزارش مجله تور یک روزه، پژوهشگران استرالیایی، فناوری جدیدی ابداع نموده اند که می تواند انواع ویروس از جمله کروناویروس را پیش از ظهور آنها در طبیعت تشخیص دهد و امکان از بین بردن آنها را فراهم کند.

فناوری که انواع کرونا را پیش از ظهور شناسایی می نماید

در حال حاضر می توان انواع ویروس ها از جمله کروناویروس عامل کووید-19 را به سرعت، حتی پیش از ظهور آنها در طبیعت و تبدیل شدن به یک چالش عظیم، در آزمایشگاه مورد آنالیز قرار داد.

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند(University of Queensland)، موسسه پژوهش های پزشکی QIMR Berghofer، موسسه پژوهش ایمنی و عفونت Peter Doherty و دانشگاه مانش(Monash University) استرالیا، نوعی فناوری برای دستکاری ویروس ها به روش مصنوعی ابداع نموده اند که امکان تجزیه و تحلیل و نقشه برداری سریع از انواع نو ویروس را فراهم می نماید.

پروفسور الکساندر کرومیک(Alexander Khromykh)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این فناوری برای استفاده طی دوره همه گیری کووید-19، ایده آل است.

وی اضافه کرد: شاید این روش، توانایی پاسخ دادن به این سوال را برای ما فراهم کند که آیا انواع بالقوه ویروس پیش از ظهور در طبیعت، نسبت به دارو یا واکسن خاصی آسیب پذیر هستند.

کرومیک ادامه داد: ما تا به امروز فقط منتظر بوده ایم و هنگام ظهور انواع ویروس نسبت به آنها واکنش نشان داده ایم. این در حالی است که دنیا از انواع کروناویروس هندی، انگلیسی و آفریقایی ضربه خورده است.

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند، کپی ماده ژنتیکی ویروس را پردازش کردند تا ژنوم ویروس را در یک لوله آزمایش سرهم بندی نمایند. این کار به دانشمندان امکان داد تا انواع ویروس را به سرعت فراوری نمایند و به ارزیابی ظرفیت آنها در فرار از درمان های ضد ویروسی و ایمنی حاصل از واکسن بپردازند.

موسسه QIMR Berghofer، به ارزیابی عفونت و بیماری ناشی از ویروس درون لوله آزمایشگاهی در مدل های پیش بالینی پرداختند تا مطمئن شوند که این فناوری می تواند ویروس های معتبری فراوری کند.

پروفسور آندریاس سربیر(Andreas Suhrbier)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش، لازم است زیرا ویروس ها همواره در حال تغییر کردن هستند.

وی اضافه کرد: ما اکنون می توانیم تغییرات ویروس هایی مانند کروناویروس را مورد آنالیز قرار دهیم و ببینیم که کدام نوع آن ممکن است نسبت به بعضی از واکسن ها و درمان های ضد ویروسی واکنش نشان ندهد. ما بعلاوه می توانیم به آنالیز این موضوع بپردازیم که خطر این انواع بالقوه ویروس در موش ها بیشتر یا کمتر است و دریابیم که کدام داروها و واکسن ها موثر خواهند بود. این راه خوبی است که چنین ابزاری در اختیار داشته باشیم و حل کردن این سوالات چالش برانگیز را شروع کنیم.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1680

به "فناوری که انواع کرونا را پیش از ظهور شناسایی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری که انواع کرونا را پیش از ظهور شناسایی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید