ساخت دستگاه تشخیصی صداهای اضافه قلب در بیماری های مادرزادی

به گزارش مجله تور یک روزه، یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پیروز به ساخت دستگاه تشخیصی در حوزه قلب به نام دستگاه داپلر فونولایزر شده که کاربرد آن تشخیص زودرس سوفل قلب یا بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب است که ممکن است با گوشی پزشکی قابل تشخیص نباشد.

ساخت دستگاه تشخیصی صداهای اضافه قلب در بیماری های مادرزادی

محمد جواد مالکی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با مجله تور یک روزه با بیان اینکه دستگاه داپلر فونولایزر (Doppler Phonolyser) دستگاهی در حوزه قلب است که برای تشخیص سوفل های قلبی یا صداهای غیرمعمول قلب مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این صداها در اثر بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب به وجود می آیند که از شایع ترین آن ها می توان به حفره بین دهلیزی (ASD)، حفره بین بطنی (VSD) و تنگی دریچه ریوی (PS) اشاره نمود.

وی اضافه نمود: بنابراین این دستگاه با کاربرد تشخیص سوفل قلب یا بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب، می تواند در مراکز بهداشت، درمانگاه ها و مراکز غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه یک درصد از نوزادانی که زنده به جهان می آیند، دچار بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب هستند، یادآور شد: برای این دسته از بیماری ها زمان طلایی درمان وجود دارد و در بسیاری موارد به دلیل عدم تشخیص به موقع، زمان طلایی برای درمان از دست می رود. این بیماری ها معمولاً در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند که کار درمان را سخت نموده و در بسیاری مواقع به عمل جراحی می انجامد.

مالکی اضافه نمود: این دستگاه برای تشخیص زودهنگام بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب مورد استفاده قرار می گیرد و نمونه داخلی یا خارجی ندارد.

وی با اشاره به اینکه ایده محصول داپلر فونولایزر تجاری شده و فروش آن چند ماهی است که شروع شده است، گفت: تیم سازنده این محصول متشکل از مدیرعامل شرکت (کارشناس ارشد برق- الکترونیک و مدرس دانشگاه سجاد)، دکتر بهزاد علیزاده، فوق تخصص قلب بچه ها و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ساناز نادری، کارشناس ارشد برق- مخابرات و مدرس دانشگاه خاوران و حمیدرضا رضایی دهسرخ دکترای برق- الکترونیک و عضو هیات علمی دانشگاه سجاد است که چهار سال در این حوزه کار نموده اند.

کارشناس ارشد برق- الکترونیک اظهار کرد: این دستگاه در شهرهای بیرجند، بجنورد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و چند کلینیک و مطب در مشهد خریداری شده است.

نمایش گرافیکی جریان خون به یاری سیستم داپلر

مالکی در پاسخ به این سؤال که مزیت این دستگاه نسبت به گوشی های پزشکی در تشخیص صداهای اضافه قلب چیست، شرح داد: زمانی که ما نزد پزشک می رویم، پزشک ابتدا صدای قلب ما را گوش می نماید. بیماری های ساختاری و مادرزادی باعث می گردد در داخل قلب صدای اضافه ایجاد گردد، اما گاهی اوقات این بیماری ها (مانند سوراخ بین دهلیزی) به خودی خود صدایی ایجاد نمی نماید. گاهی اوقات نیز منشأ صدا از پشت دریچه قلب است که شنیدن آن کار ساده ای نیست.

وی با بیان اینکه صدای محیط بر روی گوشی های پزشکی تأثیرگذار است، گفت: خیلی اوقات بچه ها به دلیل ترس از پزشک یا شرایط دیگر دچار ضربان قلب تند می شوند یا صدای گریه کودک و صدای محیط باعث می گردد صدای قلب به گوش پزشک نرسد.

مدیرعامل این شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام نمود: دستگاهی که ما اختراع کردیم، با صوت کار نمی نماید بلکه از سیستم داپلر استفاده می نماید؛ در این روش جریان خون رصد شده و به صورت گرافیکی نمایش داده می گردد. اگر جریان خون نرمال باشد، آن را با رنگ سبز نشان می دهد و اگر در جهت جریان خون آشفتگی وجود داشته باشد (که باعث ایجاد صدای اضافه می گردد) آن ها را با رنگ متمایز نشان می دهد و صدای تنفس یا گریه کودک تأثیری بر تشخیص این دستگاه نمی گذارد؛ در عین حال بیماری هایی که به خودی خود صدا ندارد هم قابل تشخیص است.

مالکی توضیح داد: موارد زیادی داشتیم که کودک 7 تا 12 ساله به خاطر شرایط رشدی بارها به پزشک مراجعه نموده، اما بیماری قلبی در او تشخیص داده نشده است و بیماری قلبی این بیماران زمانی که به مراکز استفاده کننده از دستگاه ما مراجعه کردند، تشخیص داده شد.

وی با اشاره به ظرفیت صادراتی این محصول، شرح داد: کشورهای همسایه دارای بهترین شرایط برای صادرات محصول هستند، ضمن آن که این محصول نمونه آمریکایی و اروپایی هم ندارد و می تواند وارد بازارهای آمریکا و اروپا هم گردد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده دستگاه داپلر فونولایزر گفت: در کنگره سال گذشته کاسپین در بیمارستان رضوی و کنگره قلب رجایی تهران که مهمان هایی از اروپا حضور داشتند، اروپایی ها و همچنین پزشکانی از کشور افغانستان از دستگاه استقبال نموده و از آن عکس و فیلم گرفتند.

مالکی یادآور شد: در عین حال بحث فروش و صادرات محصول به اروپا مطرح نشده، چرا که فروش محصول به اروپا استانداردهای مخصوص به خود از جمله CE می خواهد که در شرایط فعلی برای ما مقدور نیست، مگر اینکه مورد حمایت اقتصادی قرار بگیریم. با توجه به اینکه اروپایی ها شرایط ما را می دانستند، از محصول استقبال کردند، اما درخواست خرید نداشتند.

ثبت اولیه محصول در اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت ساخت دستگاه داپلر فونولایزر، گفت: در مناطق دورافتاده کشور خودمان یا کشورهای افغانستان، عراق و سوریه، در بسیاری موارد دسترسی به دستگاه اکو وجود ندارد و اگر پزشک به موضوعی شک کند، باید بیمار را به مراکز مجهزتری ارجاع دهد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه در بسیاری اوقات ارجاع به دیگر مراکز تنها به دلیل شک پزشک به یک مورد خاص صورت می گیرد، گفت: این موضوع برای خانواده بیمار استرس، مسائل روحی، هزینه رفت و آمد و هزینه اکوی قلب را به همراه دارد، در حالی که ممکن است شک پزشک بی مورد باشد.

مالکی اضافه نمود: در عین حال در بعضی موارد پزشک بیمار را به مراکز پیشرفته ارجاع نمی دهد و یک درمان ساده به دلیل تأخیر در پیگیری، به درمان پیشرفته یا عمل جراحی می انجامد.

وی در سرانجام گفت: ثبت اولیه محصول در اداره کل تجهیزات پزشکی صورت گرفته و در انتظار صدور پروانه است. با توجه به ظرفیت صادرات محصول و فروش آن به دلار، صادرات دستگاه داپلر فونولایزر می تواند با درآمدزایی خوبی برای کشور همراه باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 261

به "ساخت دستگاه تشخیصی صداهای اضافه قلب در بیماری های مادرزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه تشخیصی صداهای اضافه قلب در بیماری های مادرزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید