حکم برائت از قتل عمد محیط بان همدانی صادر شد

به گزارش مجله تور یک روزه، رییس اداره بازرسی و مسوول امور حقوقی حفاظت اداره کل محیط زیست استان همدان گفت که حکم برائت از قتل عمد سعید مومیوند محیط بان همدانی که به دلیل درگیری با شکارچیان متخلف در زندان به سر می برد، صادر شده است.

حکم برائت از قتل عمد محیط بان همدانی صادر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، حجت لطفی اضافه نمود: با توجه به صدور رای برائت از قتل عمد محیط بان همدانی و طبق ماده 291 قانون مجازات اسلامی قتل رخ داده در جریان این درگیری، شبه عمد تشخیص داده شده است.

وی اظهار کرد: بر این اساس این محیط بان همدانی به پرداخت یک فقره دیه مرد مسلمان و تحمل سه سال حبس تعزیزی با احتساب روز های بازداشت قبلی محکوم شده است.

رییس اداره بازرسی و مسوول امور حقوقی حفاظت اداره کل محیط زیست استان همدان ادامه داد: بعلاوه نورمحمدیان همکار این محیط بان هم که پیشتر به اتهام معاونت در قتل عمدی به تحمل پنج سال حبس تعزیزی محکوم شده بود، با توجه به محرز شدن شبه عمدی بودن قتل، وی هم از معاونت در قتل مبرا و برای او هم رای برائت صادر شده است.

لطفی درباره فرایند رسیدگی به پرونده این محیط بان هم گفت: پرونده محیط بان همدانی در شعبه 2 کیفری یک استان همدان تحت آنالیز است که البته اختلاف نظری درباره صلاحیت رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری یک یا دادسرای نظامی مطرح بود.

به گفته وی، در پی صدور اعتراض از سوی دادستان همدان مبنی بر آنالیز این پرونده در دادگاه کیفری و مطرح شدن رسیدگی به این پرونده ها در دادسرای نظامی مقرر شد که دیوان عالی کشور در این باره معین تکلیف کند.

وی اضافه نمود: بنابراین پرونده به شعبه 47 دیوان عالی کشور ارجاع و رای به صلاحیت رسیدگی در دادگاه کیفری استان همدان صادر شد و بر این اساس پرونده در شعبه 2 کیفری یک رسیدگی و رای به برئت محیط بان همدانی از جهت قتل عمد داده شد.

به گزارش ایرنا، سال 95 سعید مومیوند محیط بان به اتفاق سایر همکارانش حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده نشر با افراد مسلح در این منطقه روبرو شده که این امر منجر به درگیری و فرار یکی از سه سرنشین با اسلحه می گردد. مومیوند پس از اخطار فراوان به قصد شلیک هوایی اقدام به تیراندازی می نماید، اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه، تیر ناخواسته به فرد اصابت نموده و به بیمارستان بعثت همدان منتقل می گردد.

فرد مصدوم پس از 17 روز در کما، جان خود را از دست داد و پس از کش و قوس های زیاد، رای قصاص برای محیط بان صادر و در سال 97 به اعدام محکوم شد که با پیگیری های اجرا شده این حکم از سوی سازمان محیط زیست مورد اعتراض نهاده شد و پس از دو بار رفت و برگشت پرونده، برای بار سوم اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال و این دیوان رای صادره مبنی بر حکم اعدام را نقض کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1672

به "حکم برائت از قتل عمد محیط بان همدانی صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم برائت از قتل عمد محیط بان همدانی صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید