جواهرکلام: سال ها تحلیل شاید بتواند دستمایه یک کتاب کوچک اما بااهمیت شود

به گزارش مجله تور یک روزه، به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران در خوزستان، محمد جواهرکلام مترجم و محقق خوزستانی در پانزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز در نشستی مجازی با عنوان بزرگداشت چهره های ادبی خوزستان در خصوص نحوه آشنایی اش در عرصه مترجمی، بیان نمود: سال 1353 در اداره ای استخدام شدم که کارکنان آن اداره نویسنده، مترجم و اهل فرهنگ بودند و خاتمه ورودم به دنیای ترجمه آغاز شد. تا آن زمان برنامه ای برای زندگی نداشتم ولی هیچ کتابخانه ا در اهواز از دست من رهایی نداشت.

جواهرکلام: سال ها تحلیل شاید بتواند دستمایه یک کتاب کوچک اما بااهمیت شود

جواهرکلام افزود: نقطه عطف دیگر در راستا ترجمه به دوران دبیرستان برمی شود و آشنا شدن با دوستی که با توجه به علاقه اش به کتاب، بک کتابخانه ارزشمند دایر کرد. توسط این دوست با کتاب مانوس شدم و همه آثار صادق هدایت، جلال آل احمد و جمالزاده را مطالعه کردم و افق فکری ا م روشن شد.

مترجم کتاب خوزستان شناسی ادامه داد: زمانی که در رشته حقوق، وارد دانشگاه تهران شدم، دریافتم که معلومات بیشتری نسبت به دانشجویان دیگر دارم. بهره بردن از کتابخانه تخصصی دانشگاه حقوق، سرفصل جدیدی در این دوره از زندگی ام باز کرد.

وی بیان کرد: با اینکه سال ها در زمینه ترجمه از زبان عربی به فارسی فعالیت می کنم، بر این باورم که محیط خوب می تواند عامل تاثیرگذاری در رشد و پیشرفت هر فرد و محیط بد نیز به همان اندازه تاثیر نامطلوب بر تربیت انسان ها بر جای می گذارد.

جوهرکلام یادآور شد: نویسندگی امری سخت است و سال ها باید میان کتابخانه ها رفت و آمد کنی و با بررسی و تحلیل آثار، بتوانی کتاب خوبی برای ترجمه پیدا کرده و درنهایت به ترجمه بپردازی. تألیف، کار سختی است و باید سال ها تحلیل کرد تا شاید نتیجه آن بتواند دستمایه یک کتاب کوچک اما با اهمیت شود.

محمد جعفری قنواتی نویسنده و پژوهشگر ادبیات عامه هم در این نشست درباره جواهرکلام گفت: بیش از 20 سال از زمانی که با ایشان آشنا شدم، می گذرد. سرآغاز آشنایی چاپ مقاله ای در یکی از نشریات که در مورد کتاب خوزستان شناسی نوشته شده بود و نکته عجیب اینکه در این نشریه هیچ نامی از مترجم کتاب، که ترجمه ای بسیار دقیق نوشته و با وسواس توضیحات و پانوشت ها لازم را داده بود؛ برده نشده بود. متوجه شدم که انصاف برای مترجم رعایت نشده و برای دفاع از حقوق مترجم مطلبی نوشتم اگر اشتباه نکنم با عنوان تالیف کتاب در غیاب مترجم مطلب را آقای جواهر کلام دیده بود و همان طور که من علاقه مند به دیدار ایشان بودم، وی نیز متقابلا همین احساس را داشت. وقتی همدیگر را دیدیم انگار سالیانی بود که همدیگر را می شناسیم. با صمیمیت من را در آغوش گرفت و این آغاز مناسبات نزدیک ما بود که تا به امروز ادامه دارد و بعدها به همکاری در حوزه نشر کتاب رسید.

وی با اشاره به زمینه فعالیت جواهرکلام افزود: این نویسنده در دو حوزه زبان انگلیسی و عربی کتاب فارسی ترجمه می کند و اگر چه در حوزه مضمونی، گونه شماری کتاب ترجمه کرده است اما بیشتر ترجمه هایش در ارتباط با هم میهنان عرب، فرهنگ اعراب کشورهای عربی است و کتاب خوزستان شناسی از مصطفی انصاری دومین اثر در مورد تاریخ خوزستان است.

این پژوهشگر ادبیات فولکور ادامه داد: از دیگر آثار جواهر کلام گزیده آثار نجیب محفوظ است که نگاهی به شعر و شاعران عرب دارد. اثر دیگر کتاب ارزنده سفرنامه ای است که مونوگرافی مردمی را که در هورالعظیم زندگی می کنند، به تصویر می کشد بخشی از کتاب که به عراق و به اوایل دوم قرن بیستم سال 1350 برمی شود. در این کتاب آئین های دشت آزادگان چون: مضیف، نحوه ارتزاق، رفت و آمد به بصره، ارتباط با طوایف مجاور با زیبایی و دقت آورده شده و نویسنده توانسته شان جغرافیای منطقه را به بهترین شکل نشان دهد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1455

به "جواهرکلام: سال ها تحلیل شاید بتواند دستمایه یک کتاب کوچک اما بااهمیت شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواهرکلام: سال ها تحلیل شاید بتواند دستمایه یک کتاب کوچک اما بااهمیت شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید