جدال ترامپ و بایدن برای تصاحب کاخ سفید رسما کلید خورد

به گزارش مجله تور یک روزه، . آمریکایی ها امروز (سه شنبه) تکلیف ریاست جمهوری را مشخص می کنند و باقیمانده رای دهندگان در پای صندوق ها تصمیم می گیرند که آیا کلید کاخ سفید را به جو بایدن دموکرات بدهند، یا فرصت چهار ساله دیگری را در اختیار دونالد ترامپ جمهوری خواه بگذارند.

جدال ترامپ و بایدن برای تصاحب کاخ سفید رسما کلید خورد

پیش از سوم نوامبر، میلیون ها تن از مردم آمریکا، دل نگران از ابتلا به کووید-19، از طریق پستی و حضور پیش از موعد در پای صندوق ها در انتخابات شرکت کرده اند. به اعتقاد کارشناسان انتخاباتی، این احتمالا بدین معناست که نتایج ممکن است در شب انتخابات تعیین نشده و چند روز یا شاید چند هفته زمان ببرد.

بیشتر شعب اخذ رای از ساعت شش صبح به وقت محلی (14:30 به وقت تهران) کارشان را آغاز کرده و رای گیری تا 9 شب به وقت شرق آمریکا ادامه دارد. در ورمونت اما رای دهندگان سحرخیز از ساعت پنج صبح به وقت محلی (13:30 به وقت تهران) اولین رای دهندگان آمریکایی هستند که در روز انتخابات به پای صندوق های رای رفته اند.

زمان آغاز به کار و پایان کار حوزه های اخذ رای در هر ایالت و در برخی موارد در هر شهر یا بخش متفاوت است. برخی از ایالت ها به مردم اجازه می دهند تا بعد از بسته شدن حوزه ها هم در صف ها منتظر بمانند و رای بدهند، برخی ایالت ها هم چنین اجازه ای نمی دهند.

شمارش رسمی آراء از بعد از پایان زمان رای گیری آغاز می شود. برخی شبکه های خبری و تحلیلگران نظرسنجی، نتایجی را در شامگاه سوم نوامبر پیش بینی می کنند، با این حال نتایج مذکور تا زمانی که آرای پستی شمارش شوند، موقتی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا از طریق یک سیستم دو مرحله ای انتخاب می شود. آمریکایی ها به افرادی که در ایالتشان انتخاب کننده نامیده می شوند و حامی نامزدی هستند که آنها می خواهند رئیس جمهور شود، رای می دهند. نام این فرایند الکترال کالج است.

هر چه تعداد افراد ساکن در یک ایالت بیشتر باشد، انتخاب کنندگان بیشتری هم در آن ایالت وجود دارند. به عنوان نمونه، ایالت کالیفرنیا با 38.8 میلیون نفر جمعیت 55 رای الکترال دارد، در حالی که ایالت دلاور با جمعیت 936 هزار تن تنها سه حق رای دارد.

در حال حاضر 538 انتخاب کننده وجود دارند که به تعداد 435 عضو مجلس کنندگان آمریکا و 100 عضو سنا به علاوه سه انتخاب کننده دیگر از شهر واشنگتن دی سی (پایتخت) است. نامزدهایی با بیشترین انتخاب کننده، تمام آرای الکترال آن ایالت را برای خودشان می کنند و هر نامزدی که بتواند اول به 270 رای الکترال برسد، راهی کاخ سفید می شود.

در حالی که قانون اساسی آمریکا انتخاب کنندگان را به پیروی از آرای مردمی ملزم نمی کند، بسیاری از ایالت های آمریکا از آنها می خواهند تا پایبند باشند. ماه ژوئیه هم دیوان عالی آمریکا طی حکمی از انتخاب کنندگان خواست تا پیرو آرای مردمی عمل کنند.

رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری منتخب در 20 ژانویه 2021 آغاز به کار می کنند. پیروزی در ایالت های سرنوشت ساز برای هر دو نامزد حیاتی است. آنها کلید پیروزی در انتخابات هستند. امسال کارولینای شمالی، فلوریدا، میشیگان، ویسکانسین و آریزونا همگی برای تعیین نتیجه انتخابات تعیین کننده هستند.

نبرد در راه کنگره

امروز سوم نوامبر، علاوه بر آنکه روز سرنوشت سازی در تعیین رهبر بعدی کاخ سفید است، روز انتخاب قانونگذاران در مجلس کنندگان و سنای آمریکا هم به شمار می رود. این دو مجلس، کنگره آمریکا را تشکیل می دهند. جبهه دیگری که دموکرات ها برای تصاحب آن خیز برداشته اند، کنگره است.

در حال حاضر کنترل مجلس کنندگان آمریکا با 47 کننده بیشتر در اختیار دموکرات هاست و سنا هم با 53 کننده در چنگ جمهوری خواهان واقع شده است. امروز تمام 435 کرسی مجلس کنندگان آمریکا و 35 کرسی از سنا به رای گذاشته می شوند.

از مجموع 35 کرسی سنا که به رای گذاشته شده است، 23 کرسی متعلق به جمهوری خواهان و 12 کرسی متعلق به دموکرات هاست. دموکرات ها به سه یا چهار کرسی دیگر برای کسب اکثریت سنا نیاز دارند.

تعداد دقیق این کرسی ها به این مساله بستگی دارد که چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود. چنانچه بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود، معاون او خانم کامالا هریس، رئیس سنا می شود و می تواند در صورت تساوی قانونگذاران، رای را بشکند. پس اگر معاون رئیس جمهوری جدید دموکرات باشد، سه کرسی برای کسب اکثریت کفایت می کند، در غیر اینصورت به چهار کرسی نیاز است.

در مقابل، جمهوری خواهان هم برای تصاحب مجلس کنندگان آمریکا به 21 کرسی دیگر نیاز دارند. در حال حاضر، مجلس کنندگان آمریکا با اکثریت 232 مقابل 197 کننده در اختیار دموکرات ها واقع شده است. اکثریت در این مجلس با 218 کرسی به دست می آید.

برای دموکرات ها حیاتی است که در کنار ریاست جمهوری، کنترل سنا را هم دوباره به دست بگیرند، چرا که در غیر اینصورت کار بایدن برای پیشبرد اموری از جمله اصلاح قوانین مهاجرتی و بهداشت و درمان سخت می شود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1246

به "جدال ترامپ و بایدن برای تصاحب کاخ سفید رسما کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال ترامپ و بایدن برای تصاحب کاخ سفید رسما کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید