ثبت نام وام اشتغال زایی کسب و کارهای حوزه فاوا آغاز شد

به گزارش مجله تور یک روزه، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، فرهاد سنجری مدیرکل دفتر همکاری های فرا سازمانی و ارتباط با صنعت و دانشگاه سازمان فناوری اطلاعات ایران از آغاز ثبت نام وام اشتغال زایی خبر داد.

ثبت نام وام اشتغال زایی کسب و کارهای حوزه فاوا آغاز شد

وی گفت: تسهیلات مذکور از محل بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 در راستای ایجاد اشتغال و توانمند سازی نیروی انسانی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اعطا می شود. سهم وزارت ارتباطات از محل بند الف تبصره 18 به اندازه 8 هزار و 500 میلیارد ریال است که از محل هدفمند سازی یارانه ها به حساب دستگاه به صورت ماهیانه واریز می شود. با توجه به تکلیف قانون گذار مبنی بر اهرمی سازی منابع، مقرر شده است به اندازه آورده دستگاه، مؤسسات عامل نیز حداقل به همین اندازه در برنامه های اشتغال زایی مشارکت کنند.

سنجری افزود: به عبارت دیگر منابع در دسترس وزارت ارتباطات در این خصوص 18 هزار میلیارد ریال برای ایجاد 17 هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب مذاکرات با بانک عامل وزارت ارتباطات و یک صندوق کارآفرینی نهایی و مقرر شده برای مشارکت با یک یا دو بانک خصوصی نیز تعاملاتی انجام شود که به محض نهایی سازی، اطلاع رسانی صورت می گیرد.

وی درباره محورهای 6 گانه وزارت ارتباطات در خصوص اجرایی سازی بند الف تبصره 18 گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران به کنندگی از وزارت ارتباطات برنامه ای در 6 محور تهیه کرده که پس از تصویب در کارگروه تخصصی ملی وزارت امور اقتصادی و دارایی، جهت اجرا به ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ها ابلاغ شده است.

این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ایران، جزئیات محورها و اعتبار برنامه تهیه شده را شامل موارد زیر بیان کرد:

- حمایت از اشتغال زایی شرکت های نوپا و غیر نوپا: 4 هزار میلیارد ریال برای ایجاد 4 هزار فرصت شغلی

- حمایت از پلتفرم های برتر و عرضه کنندگان روی پلتفرم: یکهزار میلیارد ریال شامل 300 میلیارد ریال برای توسعه پلتفرم و 700 میلیارد ریال برای عرضه کنندگان روی پلتفرم برای ایجاد 300 فرصت شغلی در پلتفرم ها و یک هزار و 400 فرصت شغلی جهت عرضه کنندگان روی پلتفرم

- حمایت از آموزش، توانمندسازی و هدایت شغلی نیروی انسانی و برگزیدگان رویدادهای نوآوری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات: 5 هزار میلیارد ریال برای ایجاد 5 هزار فرصت شغلی

- حمایت از 50 رویداد برگزیده در حوزه ارتباطات، حمایت از توسعه بسترهای آنلاین ارائه محصولات و خدمات در واحدهای صنفی و کسب وکارهای متداول و سنتی: 5 هزار میلیارد ریال و برای ایجاد 5 هزار فرصت شغلی

- سرمایه در گردش یک هزار میلیارد ریال برای ایجاد یکصد فرصت شغلی

حمایت از طرح های ملی: سه هزار میلیارد ریال.

وی گفت: برنامه ها در دو بخش ملی و استانی تدوین شده که در بخش استانی برش هر استان جهت سهم ریالی اشتغال مشخص شده و سرانه ایجاد هر فرصت شغلی به صورت میانه 100 میلیون تومان است. تسهیلات اعطایی با سود 10 درصد، یکسال تنفس و دوره ساخت و 36 ماه بازپرداخت و به عبارت واضح تر چهار ساله است.

به گفته سنجری در حال حاضر سه محور اشتغال زایی، سرمایه در گردش و حمایت از طرح های ملی آماده ثبت نام متقاضیان در سامانه توان آفرین سازمان فناوری اطلاعات است و سه محور به جای مانده از اواخر هفته آینده در دسترس متقاضیان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1886

به "ثبت نام وام اشتغال زایی کسب و کارهای حوزه فاوا آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام وام اشتغال زایی کسب و کارهای حوزه فاوا آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید