آنالیز تفاوت تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی

به گزارش مجله تور یک روزه، تسمه ها در صنعت به عنوان ابزاری برای انتقال مواد و اجسام به کار می روند. دو نوع تسمه متداول در صنعت، تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی هستند. این دو نوع تسمه و نیز تسمه pvc به وسیله سیستم های مکانیکی یا هیدرولیکی به عنوان راهی برای حرکت و انتقال مواد به کار می روند. در این مقاله، به آنالیز تفاوت های اساسی بین این دو تسمه می پردازیم.

آنالیز تفاوت تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی

ساختار و طراحی

تسمه نقاله در واقع یک تسمه طولانی و پهن بوده که از یک روکش مقاوم تشکیل شده است. موادی مانند پلیمرها، پلی استر و فولاد در ساختار تسمه نقاله استفاده می شوند. این تسمه به وسیله یک موتور الکتریکی حرکت می یابد و به وسیله یک سیستم غلطک ها و پرتابه ها به حرکت در می آید.

تسمه پروانه صنعتی، به عنوان یک سیستم حمل و نقل مواد، دارای ساختاری فرق دارد. داخل این تسمه پره هایی به شکل پروانه قرار دارند. این پروانه ها با حرکت به دور محور تسمه، مواد را حمل و نقل می نمایند.

نوع و کاربرد مواد

تسمه نقاله بیشتر برای انتقال مواد جامد مانند ذرات خرد شده، مواد معدنی، محصولات کشاورزی و غیره کاربرد دارد. بعلاوه، تسمه نقاله می تواند در صنایع مختلفی مانند معدن، ساختمان سازی، کشاورزی، غذایی و دیگر صنایع به کار رود.

تسمه پروانه صنعتی بیشتر برای انتقال مایعات، گازها و مواد خمیری مانند پاستا، مواد شیمیایی و فاضلاب استفاده می گردد. این نوع تسمه در صنایع شیمیایی، پالایشگاه ها، کارخانجات آب و فاضلاب و صنایع مشابه کاربرد دارد.

عملکرد و قابلیت ها

تسمه نقاله با سرعت ثابت حرکت می نماید و قابلیت انتقال مواد در فواصل طولانی را داراست. بعلاوه، می توان تسمه های نقاله را با طول و عرض مختلف در مقدار های مختلف ساخت.

تسمه پروانه صنعتی قابلیت تنظیم سرعت و جهت حرکت را دارد. با تغییر سرعت پروانه ها و جهت چرخش آن ها، می توان مواد را به سمت مورد نظر راهنمایی کرد. بعلاوه، به علت ساختار خود، تسمه پروانه صنعتی قابلیت انتقال مواد با خصوصیات خمیری و غلیظ را داراست.

قابلیت حمل بار

تسمه نقاله برای حمل بارهای سبک تا میانه استفاده می گردد. این تسمه قادر است بارهایی مانند کارتن ها، جعبه ها و بسته بندی ها را به راحتی حمل کند. به عنوان مثال، در صنایع ساختمانی، تسمه نقاله برای انتقال مصالح ساختمانی مانند شن، ماسه و سیمان به کار می رود.

تسمه پروانه صنعتی به علت ساختار خاص خود، قابلیت حمل بارهای سنگین تر را داراست. این تسمه می تواند بارهای سنگینی مانند مواد خمیری، سیالات غلیظ، زباله ها و موارد مشابه را حمل کند. به عنوان مثال، در صنایع شیمیایی، تسمه پروانه صنعتی برای انتقال مواد شیمیایی و محلول ها کاربرد دارد.

مقاومت در برابر شرایط محیطی

تسمه نقاله دارای مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی است. این تسمه می تواند در دماهای مختلف، رطوبت، آب، گرد و غبار و شرایط سخت دیگر عمل کند. برای مثال، در صنایع معدنی، تسمه نقاله برای انتقال مواد در معادن زیرزمینی و معادن باز استفاده می گردد.

تسمه پروانه صنعتی به علت ساختار داخلی خود که شامل پروانه ها و پروانه های ایستا است، معمولاً در شرایطی که احتیاج به مقاومت بالاتری در برابر فشار و نیروی خارجی دارد، به کار می رود. این تسمه در محیط های خشک، مرطوب و حتی در بعضی از موارد زیر آب نیز عمل می نماید.

احتیاج به نگهداری و تعمیرات

تسمه نقاله احتیاج به نگهداری و تعمیرات منظم دارد. بسته به شرایط کاربری و موادی که به وسیله آن انتقال می یابند، تسمه نقاله ممکن است به سرعت خراب گردد یا احتیاجمند تعویض قطعات باشد. تسمه پروانه صنعتی نیز احتیاج به نگهداری و تعمیرات دارد، اما به علت ساختار خاص خود که از پروانه ها و پروانه های ایستا تشکیل شده، این تسمه معمولاً به اندازه کمتری نگهداری و تعمیرات احتیاج دارد. پروانه ها و پروانه های ایستا باعث کاهش اصطکاک و سایش در طول زمان می شوند و بنابراین عمر مفید تسمه را افزایش می دهند.

گفتنی است که هر دو تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی می توانند در صنایع مختلف و بر اساس احتیاجهای خاص به کار بروند. انتخاب نوع مناسب تسمه بستگی به نوع بار، محیط کار، احتیاج به قابلیت های خاص و سایر عوامل مرتبط دارد.

در آخر

تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی دو نوع متفاوت از تسمه های استفاده شده در صنعت هستند. تسمه نقاله بیشتر برای انتقال مواد جامد و تسمه پروانه صنعتی برای انتقال مواد مایع و خمیری به کار می رود. ساختار و طراحی آن ها نیز تفاوت هایی دارد؛ به طوری که تسمه نقاله به صورت طولانی و پهن بوده و تسمه پروانه صنعتی از تسمه ای با پروانه هایی در داخل تشکیل شده است. علاوه بر این، تسمه نقاله قابلیت انتقال در فواصل طولانی را داراست، در حالی که تسمه پروانه صنعتی قابلیت تنظیم سرعت و جهت حرکت را به همراه دارد. با توجه به احتیاج های خاص هر صنعت، انتخاب بین این دو نوع تسمه و نیز تسمه pvc صورت می گیرد.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 20 آذر 1402 بروزرسانی: 20 آذر 1402 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2263

به "آنالیز تفاوت تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز تفاوت تسمه نقاله و تسمه پروانه صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید