با اوضاع کنونی، سال تحصیلی غیرحضوری می گردد

به گزارش مجله تور یک روزه، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه اوضاع کنونی کشور نشان می دهد که برای سال تحصیلی آینده آموزش حضوری نخواهیم داشت؛ بنابراین باید خود را برای شرایط قرمز و زرد آماده کنیم گفت: سوال عمده آن است که نحوه روبرو ما با معلمان، دانش آموزان و اولیای آن ها در این شرایط چگونه باید مدیریت گردد تا نگرانی های اوضاع کرونایی آن ها را کاهش دهیم؟

با اوضاع کنونی، سال تحصیلی غیرحضوری می گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش ایسنا، حسن ملکی در جلسه بحث و آنالیز آماده سازی بسته های آموزشی مجازی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در شرایط زرد و قرمز کرونایی اظهار کرد: معاونت های مختلف این سازمان متناسب با ماهیت خود در حال تمهید مقدمات شروع سال تحصیلی پیش رو هستند.

وی با تأکید بر اینکه سازمان پژوهش در دو عرصه پیگیر کار های وزارت متبوع هستند، اضافه نمود: میدان اول میدان سخت، یعنی فراوری و چاپ سپاری کتاب های درسی است. یکی از موضوعات مهم در این عرصه ثبت سفارش مواد آموزشی است که هر روز به وسیله کارگروه های سازمانی و استانی پیگیری می گردد و امیدواریم با پیگیری هایی که به عمل می آید نواقص آن رفع گردد.

معاون وزیر آموزش و پرورش حساسیت و ظرافت را دومین میدان پیگیری کار های وزارت آموزش و پرورش برشمرد و گفت: تهیه و تدوین بسته آموزشی برای شرایط زرد و قرمز کرونایی در این بخش قرار می گیرد که سازمان این روز ها در حال اجرا آن است البته باید قبل از ارائه به مقام عالی وزارت، خودمان در مورد مناسب و کافی بودن آن، عادلانه قضاوت کنیم و ابهامات رفع گردد.

ملکی اضافه نمود: اوضاع کنونی کشور نشان می دهد که برای سال تحصیلی آینده آموزش حضوری نخواهیم داشت؛ بنابراین باید خود را برای شرایط قرمز و زرد آماده کنیم، سوال عمده آن است که نحوه روبرو ما با معلمان، دانش آموزان و اولیای آن ها در این شرایط چگونه باید مدیریت گردد تا نگرانی های اوضاع کرونایی آن ها را کاهش دهیم؟

در ادامه این نشست علی محبی معاون برنامه ریزی درسی و فراوری بسته های تربیت و یادگیری وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: دفاتر باید برای شرایط اضطرار، محتوا، زمان و روش را بطور شفاف تبیین نمایند. سازمان پژوهش برای شروع سال تحصیلی جدید باید تکلیف برنامه درسی را روشن کند.

در ادامه دفاتر گزارشی از اقدامات اجرا شده را ارائه کردند که نقش تلخیص ونمایانگری جدول معین شده، اتخاذ رویکرد تسهیل گری سازمان، آسان بودن ارائه آموزش مجازی دوره فنی و حرفه ای و کاردانش، ارتقای شبکه رشد، تبدیل مجلات رشد به مجلات چند رسانه ای بعضی از مهم ترین موارد مطرح شده بود.

ملکی در جمع بندی این نشست اعلام کرد: برای انجام کارهایمان باید مبنای نظری و تئوریک داشته باشیم، اما نکته قابل توجه، شرایط غیرعادی اوضاع کنونی است که باید برای این قاعده غیرعادی، قوانینی وضع کنیم. شرایط باید طوری مدیریت گردد که پانزدهم شهریور ماه برای معلمان، دانش آموزان و اولیای آن ها بسته آموزشی قابل اجرا و متناسب با شرایط قرمزو زرد ارائه دهیم.

رئیس سازمان پژوهش چارچوب اقدام اساسی سازمان برای شرایط فعلی را سه محور؛ اصول و کلیات، تعاریف و مفهوم شناسی دانست.

ملکی ادامه داد: مختصات جدولی که تهیه می گردد باید معنادار، نمایانگر و تسهیل گرباشد. در واقع هر علامت جدول باید کارگشا و معلوم باشد. جدول باید معین کند معلم چگونه می تواند در تدریس به شبکه شاد یا ملی رشد متصل گردد و همچنین در جدول باید نقش و انتظارات عناصر نیز معلوم گردد.

وی در مورد تهیه جدول و راهنمای توصیفی به نکات مهمی همچون تفاوت های دو دوره ضمن توجه به چارچوب ارائه شده، توجه به تفاوت های دروس کارگاهی و غیرکارگاهی، اصالت دادن به تربیت دانش آموز و تهیه استلزامات اجرایی برای بسته های فراوری شده اشاره و تأکید کرد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در توصیه هایی به دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، گفت: به دلیل اهمیت سال تحصیلی تمام همّ و غمّ ما باید ارائه بسته مکمل و غنی ساز متمرکز برای تک تک دروس باشد، درون آن باید فیلم های آموزشی، الگو های تدریس مطلوب، کتاب های آموزشی مناسب، فایل صوتی و امثالهم باشد.

وی اضافه نمود: اجزای این بسته شامل فیلم های آموزشی مناسب؛ الگو های تدریس پیروز؛ کتاب های آموزشی مناسب؛ فایل صوتی کتاب و فعالیت های تکمیلی و علمی می گردد.

ملکی با تأکید بر اینکه دفتر انتشارات و فناوری آموزشی باید درانجام فعالیت های خود مراقبت های ویژه ای به عمل آورد گفت: این مراقبت ها، مراقبت های علمی- آموزشی؛ مراقبت فرهنگی و ارزشی؛ عمل کردن زیر چتر اسناد تحولی و تبعیت از آنها؛ مراقبت در ارزیابی فراوریات بیرونی با تشکیل کمیته هایی در دفتر انتشارات و فناوری آموزشی با یاری سایر دفاتر و ارتباط با سایر بخش ها به ویژه بخش های خصوصی برای ساماندهی برنامه ها وفعالیت های سازمان را شامل می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1116

به "با اوضاع کنونی، سال تحصیلی غیرحضوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اوضاع کنونی، سال تحصیلی غیرحضوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید