با اثبات دادههای باستانشناسی؛ تاریخ و قدمت شهر یزد جابهجا میشود

به گزارش مجله تور یک روزه، مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد از واکاوی تاریخ یزد و بازشناسی آثار تاریخی آن اطلاع داد و گفت: اکنون دسترسی ها به بعضی از اطلاعات از طرق مختلف بیشتر شده است و ما نیز قصد واکاوی تاریخ یزد را داریم. در دوره هایی مانند دهه های 50 تا 70 دسترسی به این اطلاعات کمتر بود ولی افراد خوبی نیز در آن دوره ها روی این موضوع کار نموده اند. به عنوان مثال درباره حصار بافت تاریخی 16 مطالعه صورت گرفته است. ما نیز با تکیه بر مطالعات پیشین روی حصارهای بافت تاریخی کار می کنیم.

با اثبات دادههای باستانشناسی؛ تاریخ و قدمت شهر یزد جابهجا میشود

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد گفت: درباره پیشینه تاریخی شهر یزد همواره تصور کلی این بود که یزد در راه مواصلاتی و در راستا ایجاد شده در صورتی که اینجا هم تمدن ابتدایی که شکل گرفته در کنار آب بوده است اما متفاوت. چون کنار رودخانه دائمی و یا دریاچه ای نیست بلکه به واسطه قنات هایی که وجود داشته، شکل گرفته است. ما چند ناحیه تمدنی در اطراف یزد داریم مانند دشتی که از مهریز آغاز می گردد و تا اسفنجرد یا رستاق ادامه دارد یکی هم در میبد و اردکان و در طرف دیگر شیرکوه که حوضه آبریز متفاوتی داشته اند. می توان گفت اولین سکونت گاه هایی که در یزد شکل گرفته در این سه ناحیه بوده خصوصاً ناحیه غربالبیز که کاوش هایی نیز اجرا شده است.

فاطمی اعلام کرد: به تازگی در اطراف میبد آثاری مربوط به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد پیدا نموده ایم که نشان می دهد یک منطقه سکونتگاهی قدیمی بوده است ما هر آثاری که در یزد داشته ایم آثاری مربوط به بعد از اسلام بوده است و آثار قبل از آن را نداشته ایم. اما اخیرا مطالعاتی در اطراف شهر یزد آغاز شده است و باستان شناسان ما در حال آنالیز محدوده هایی بوده اند که به آثاری برخورد کردند و منطقه ای را دیدند که در آنجا سفالینه هایی مربوط به دوره اشکانی وجود داشته است. بخشی از این منطقه اکنون در محدوده شهر است ولی قبلاً خارج از شهر بوده است. این سفالینه ها تصور ما را درباره زندگی و تاریخ یزد پس از اسلام نقض می نماید و تاریخ شهر یزد را به عقب برمی گرداند. منتها اگر این سفالینه های اشکانی مورد آنالیز دقیق تر قرار گیرند ثابت می شوند که متعلق به این محدوده بوده یا نه.

وی اضافه نمود: آنالیز هایی روی قنوات برای پاکسازی و بهسازی انجام می شد که در کنار آن چنین سفالینه هایی پیدا شده است. باستان شناسان ما پیشینه آن ها را به دوره اشکانی نسبت می دهند ولی باید این فرضیه ثابت گردد. بنابراین به مجوز برای این آنالیز احتیاج داریم. البته این احتمال نیز وجود دارد که تکه های سفال از منطقه دیگری به اینجا آمده باشد اما چون حجم سفال ها زیاد و مربوط به منطقه سکونتگاهی عظیم بوده این احتمال کمتر است. البته باید گفت که در ماه های اخیر نیز به قبرستانی برخورد کردیم که شیوه دفن میترایی دارد. جزئیات و محل دقیق این کشفیات را در حال حاضر اعلام نخواهیم کرد تا مجوز مطالعات بیشتر گرفته گردد.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1337

به "با اثبات دادههای باستانشناسی؛ تاریخ و قدمت شهر یزد جابهجا میشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اثبات دادههای باستانشناسی؛ تاریخ و قدمت شهر یزد جابهجا میشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید