امروز آخرین مهلت ثبت نام کتب درسی

به گزارش مجله تور یک روزه، امروز آخرین روز از مهلت چندباره برای ثبت نام الکترونیکی کتب درسی است، اما هنوز هم برخی دانش آموزان در مدرسه ثبت نام نکردند.

امروز آخرین مهلت ثبت نام کتب درسی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سال تحصیلی 1400ـ1399 قرار است از 15 شهریور شروع شود؛ البته مدل شروع سال تحصیلی بستگی به شرایط کرونا در کشور دارد. به عبارت دیگری مناطقی که از نظر شرایط کرونا، قرمز هستند، کلاس های درس به صورت مجازی برگزار می شود. در مناطق سفید، کلاس های درس به صورت حضوری و در مناطق زرد، ترکیب حضوری و مجازی است.

داشتن کتاب درسی هیچ ارتباطی به مدل شروع سال تحصیلی ندارد و دانش آموزان در هر کدام از این شرایط که باشند باید کتاب درسی را داشته باشند؛ البته امسال کتاب درسی فقط از طریق ثبت نام اینترنتی و توزیع از طریق مدرسه انجام می شود.

ثبت نام کتب درسی بر اساس اعلام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و در مدت زمان مقرر شده در حال انجام است؛ البته با توجه به شروع زودهنگام سال تحصیلی، این زمان دستخوش تغییر هم شد. قرار بود ثبت نام کتاب های درسی آمادگی مقدماتی(پیش دبستانی استثنایی) و پایه اول دوره ابتدایی(عادی و استثنایی)، پایه هفتم دوه اول متوسطه، پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی، پایه دهم دوره دوم متوسطه و پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه ای استثنایی که هشتم تیر شروع شد، 20 مرداد انتها یابد اما در مرحله اول تا 31 مرداد و در مرحله دوم تا 10 شهریور تمدید شد.

ثبت نام کتاب های درسی دانش آموزان به دو روش فردی و گروهی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com انجام می شود؛ در روش فردی، خانواده دانش آموز با مراجعه به سامانه، ثبت نام را انجام می دهد؛ به این شکل که برای ورود به سامانه، کد ملی دانش آموزان، نام کاربری آنها و 6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش آموزان، رمز عبور آنها به سامانه است.

بعد از ورود به سامانه، مشخصات دانش آموز، نام مدرسه، پایه تحصیلی و قیمت کتاب درسی قابل مشاهده است و خانواده با تأیید صحت اطلاعات، ثبت نام را انجام داده و هزینه کتاب درسی که بر اساس قیمت پشت جلد کتاب درسی است، دریافت می شود؛ برای خانواده هایی که امکان ثبت نام فردی وجود ندارد، مدیریت مدرسه ثبت نام گروهی دانش آموزان را انجام می دهد.

اسدالله مرتضایی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اول شهریور در خصوص دلایل در نظر دریافت مهلت زمانی بیشتر برای ثبت سفارش کتاب درسی، اظهار کرد: با توجه به محدودیت های به وجود آمده به دلیل بیماری همه گیر کووید 19 نظیر اجتناب از تجمع بیش از حد دانش آموزان و والدین آنها برای ثبت نام در مدارس، محدودیت فعالیت مدارس در استان های با شرایط هشدار و قرمز به دلیل مصوبات ستاد مبارزه با کرونای استان، متأسفانه تعداد قابل توجهی از دانش آموزان در تمامی دوره های تحصیلی در مهلت زمانی مقرر یعنی 31 مرداد نتوانسته اند در مدارس ثبت نام کرده و به تبع آن اقدام به ثبت سفارش کتاب های درسی در سامانه فروش مواد آموزشی کنند.

مرتضایی ادامه داد : به دلیل ضرورت دسترسی همگانی به کتاب درسی به عنوان یکی از مولفه های اصلی و تاثیر گذار در فرآیند یاددهی ـ یادگیری دانش آموزان و درخواست های مکرر ادارات کل آموزش و پرورش استان ها و والدین دانش آموزان ، همچنین وجود مسایل دیگری نظیر مشخص نشدن نتایج سنجش دانش آموزان ورودی اول ابتدایی و آزمون های مدارس خاص پایه های دوره های اول و دوم متوسطه، طبق مصوبه کارگروه ستادی برنامه ریزی و توزیع کتاب های درسی مقرر شد، این فرآیند تا روز دوشنبه 10 شهریور تمدید شود.

وی تاکید کرد: با در نظر دریافت این موضوع که تمامی اطلاعات دانش آموزان موجود در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی نظیر دوره، پایه، رشته و شاخه و محل تحصیل دانش آموزان از سناد تغذیه می شود، بنابراین دانش آموزان برای ثبت سفارش کتاب درسی، ضرورت دارد دانش آموزان برای دریافت کتاب درسی در مدرسه محل تحصیل خود ثبت نام کنند.

البته مسأله اینجاست که هنوز تعدادی از دانش آموزان در مدارس ثبت نام نکردند و وقتی در مدرسه ثبت نام نکرده باشند، بالتبع ثبت نام کتاب درسی نیز انجام نشده است چرا که ثبت نام کتاب درسی منوط به ثبت اطلاعات دانش آموزان در سامانه سناد است.

قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش سوم شهریور امسال درباره آمار ثبت نام دانش آموزان در مدارس گفت: تا کنون از 8 میلیون و 278 هزار و 131 نفر در دوره ابتدایی بیش از 8 میلیون و 220 هزار نفر یعنی حدود 99 درصد آنها ثبت نام شدند.

آیا همه دانش آموزان در مدرسه ثبت نام کردند؟

وی اضافه کرد: در مقطع متوسطه اول 100 درصد دانش آموزان ثبت نام شدند و تکلیف خانواده ها روشن است و نگرانی نداریم اما 75.15 درصد دانش آموزان در متوسطه دوم ثبت نام کردند که فکر می کنیم دلیلش امتحانات شهریور و هدایت تحصیلی باشد که از 15 تا 20 شهریور نمراتشان نهایی خواهد شد و ثبت نام در این مقطع کمی به طول خواهد انجامید.

آمار ثبت نام شدگان توسط معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش در شرایطی اعلام شد که هنوز دانش آموزانی هستند که حتی در پایه متوسطه اول ثبت نام در مدرسه نشدند و ناگفته نماند آمار این تعداد دانش آموزان در متوسطه اول و ابتدایی زیاد نیست؛ ولی در هر صورت در شرایطی امروز، آخرین روز مهلت چندباره ثبت نام کتاب درسی است که هنوز برخی دانش آموزان به ویژه متوسطه دوم در مدرسه ثبت نام نشدند و نگران سال تحصیلی جدید و کتاب درسی خود هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1153

به "امروز آخرین مهلت ثبت نام کتب درسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز آخرین مهلت ثبت نام کتب درسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید