آزمایش واکسن کرونا روی انسان در آمریکا شروع شد

به گزارش مجله تور یک روزه، شرکت پی فایزر(Pfizer) آمریکا و بایو ان تک(BioNTech) آلمان با همکاری یکدیگر آزمایش واکسن تولیدشده توسط خودشان بر روی انسان ها را در آمریکا شروع کردند.

آزمایش واکسن کرونا روی انسان در آمریکا شروع شد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، پی فایزر و شرکت داروسازی آلمانی بایو ان تک اعلام نمودند که آزمایش واکسن کروناویروس بر روی انسان را در ایالات متحده آغاز نموده اند که در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایشات، واکسن مذکور می تواند برای استفاده اورژانسی در اوایل ماه سپتامبر آماده گردد.

این دو شرکت داروسازی به طور مشترک یک واکسن را بر اساس ماده ژنتیکی موسوم به آر ان ای پیغام رسان (mRNA) فراوری نموده اند که دستورالعمل های لازم برای ساخت پروتئین ها را در اختیار سلول ها قرار می دهد. با تزریق یک آر ان ای پیغام رسان مخصوص طراحی شده به بدن ، این واکسن به طور بالقوه می تواند به سلول ها بگوید که چگونه بدون بیمار کردن فرد،پروتئین مخصوص کروناویروس را ایجاد نمایند.

از آنجا که ویروس به طور معمول از این پروتئین به عنوان کلیدی برای بازکردن و در دست دریافت سلول های ریه استفاده می نماید، این واکسن می تواند به یک سیستم ایمنی سالم در فراوری آنتی بادی برای مقابله با عفونت، آموزش هایی بدهد.

به نقل از نیویورک تایمز چندی پیش نیز اعلام شده بود دو شرکت مذکور توسط دولت آلمان چراغ سبز نیز دریافت نموده اند تا آزمایش این نوع واکسن را بر روی 200 داوطلب سالم آغاز نمایند. شرکت داروسازی پی فایزر اخیرا اعلام نمود که در صورت اثبات بی خطری و مؤثر بودن واکسن، می تواند میلیون ها دوز از آن را قبل از خاتمه سال 2020 در بازار توزیع کند. اکنون نیز آنها در حال آزمایش واکسن خود بر روی داوطلبان سالم هستند.

چندین شرکت داروسازی دیگر ازجمله مدرنا (Moderna)، اینوویو (Inovio) و کن سینو (CanSino) در حال کوشش برای توسعه واکسن هستند که بعضی از آنها مرحله اول آزمایش بر روی انسان را نیز از چند هفته پیش آغاز نموده اند.

پی فایزر و بایو ان تک ماه گذشته واکسن خود به نام BNT162 به دواطلبان در آلمان تزریق نموده بودند. این واکسن همچنین به صورت آزمایشی و تنها به 12 فرد بالغ سالم تزریق شد اما مسئولان دوشرکت، در آینده قصد دارند این واکسن را بر روی 200 فرد در آلمان آزمایش نمایند.

در ایالات متحده ، این دو شرکت قصد دارند واکسن را بر روی 360 داوطلب سالم برای مرحله اول مطالعه آزمایش نمایند و تا خاتمه مرحله دوم این تعداد به 8000 داوطلب افزایش می یابد. این مطالعه در دانشکده پزشکی گراسمن دانشگاه نیویورک (New York Universitys Grossman School of Medicine) ، دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند (University of Maryland School of Medicine) ، مرکز پزشکی دانشگاه راچستر (University of Rochester Medical Center) و مرکز پزشکی بیمارستان بچه ها سینسیناتی (Cincinnati Childrens Hospital Medical Center) انجام خواهد شد.

شرکت نمایندگان برای مقایسه چهار نوع واکسن، به چند گروه تقسیم می شوند و هر کدام یک فرمت آر ان ای پیغام رسان را با دستورالعمل تهیه یک بخش تعیین از تشکیل یک پروتئین خاص دریافت می نمایند. پزشکان سطح آنتی بادی شرکت نمایندگان ، آنزیم های کبدی و عوارض جانبی احتمالی شرکت نمایندگان را آنالیز می نمایند.

دکتر میکائیل دالستن (Mikael Dolsten) ، رئیس ارشد علمی پی فایزر گفت: ما باید متفاوت و سریعتر یک فکری بکنیم.اگر در ماه اکتبر همزمان با آمدن آنفولانزا با موج دوم عفونت های کروناویروس ویروسی روبرو شویم ، اوضاع بسیار بدتر از آنچه که قبلاً تجربه نموده ایم خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 973

به "آزمایش واکسن کرونا روی انسان در آمریکا شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش واکسن کرونا روی انسان در آمریکا شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید