نکاتی که باید درباره طراحی جعبه داروی هوشمند بدانید خبرنگاران

به گزارش مجله تور یک روزه، جعبه داروی هوشمند یکی از لوازم مهم و ضروری برای افراد سالمند و کم حافظه است. معمولا افرادی که دچار فراموشی هستند کار هایی را که باید انجام بدهند فراموش می نمایند.

نکاتی که باید درباره طراحی جعبه داروی هوشمند بدانید خبرنگاران

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه بازرگانی خبرنگاران، جعبه داروی هوشمند یکی از لوازم مهم و ضروری برای افراد سالمند و کم حافظه است. معمولا افرادی که دچار فراموشی هستند کارهایی را که باید انجام بدهند فراموش می نمایند. اغلب این افراد باید داروهای خود را به طور منظم و سر وقت مصرف نمایند اما نوع دارو یا زمان مصرف آن را فراموش می نمایند و به یک همراه احتیاج دارند تا کارهای آن ها را یادآوری کند. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی احتیاج نیست که همواره یک نفر به طور مداوم همراه و مواظب این افراد باشد. امروزه دستگاه های هوشمندی وجود دارند که علاوه بر نگهداری داروها زمان و میزان مصرف آن ها را یادآوری می نمایند. این وسیله برای افرادی که باید داروهای متنوعی مصرف نمایند و اغلب دچار فراموشی می شوند بسیار مناسب است. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که این جعبه ها چگونه کار می نمایند. برای آشنایی با نحوه طراحی جعبه داروی هوشمند و کاربرد آن در این مقاله با ما همراه باشید.

جعبه داروی هوشمند چیست؟

این وسیله جعبه ای در ابعاد کوچک و قابل حمل است که درون آن به چند بخش مجزا تقسیم شده و می توان انواع داروهای مختلف از قبیل داروی فشار خون، مسکن، آنتی بیوتیک و ... را به طور جداگانه داخل آن نگهداری کرد. این دستگاه الکترونیکی با استفاده از یک باتری دکمه ای کار می نماید و تا 2 سال احتیاجی به تعویض باتری ندارد. علاوه بر این که داروهای مختلف را به صورت جداگانه در بخش های تفکیک شده نگهداری می نماید قابلیت این را دارد که زمان و میزان مصرف داروها را به طور منظم و با فاصله زمانی معین یا متغیر بر روی آن تنظیم کرد. این جعبه قابلیت اتصال به گوشی هوشمند دارای سیستم عامل اندروید و IOS را دارد و با نصب اپلیکیشن مربوطه به راحتی می توان تنظیمات دلخواه را انجام داد. با استفاده از این دستگاه زمان مصرف دارو به تعویق نمی افتد و از مصرف دوباره آن جلوگیری می گردد. به همین دلیل برای سالمندان، بچه ها و افرادی که نمی توانند زمان و میزان مصرف داروهای خود را به خاطر بسپارند مناسب است و از عوارض و صدمات مصرف نامناسب دارو مثل مسمومیت دارویی یا اشتباه در مصرف دارو پیشگیری می نماید.

نحوه استفاده از جعبه داروی هوشمند

کار با این دستگاه بسیار آسان است و تنها از طریق یک گوشی موبایل هوشمند و نصب برنامه مخصوص می توان داروها و الگوی مصرف هر کدام را ثبت و کنترل کرد. ثبت داروها در دو حالت دستی و هوشمند امکان پذیر است. در نوع دستی تنظیمات مربوطه از روی جعبه و با استفاده از دکمه های موجود در روی آن انجام می گردد. در روش هوشمند باید برنامه نصب شده را باز نموده و با اسکن کد دارو آن را در حافظه دستگاه ذخیره کرد. بعد از این که نوع داروها ثبت شد باید از طریق همان برنامه یا به صورت دستی زمان و میزان مصرف هر دارو را معین کرد. این تنظیمات برای هر دارو فقط یک بار انجام می گردد و تا زمان جایگزین کردن داروی دیگر احتیاج نیست که این کارها هر روز انجام گردد. این دستگاه در زمان معین شده با بوق زدن یا روشن شدن چراغ روی هر محفظه مصرف آن دارو را به فرد یادآوری می نماید. درصورتی که در زمان هشدار مصرف دارو فراموش گردد با فاصله زمانی کمی دوباره هشدار می دهد. این وسیله هوشمند مانند یک پرستار از افراد احتیاجمند مراقبت می نماید.

نکات مهم در طراحی جعبه داروی هوشمند

 • از آن جایی که درون این جعبه ها مواد دارویی نگهداری می گردد قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه داشت که در ساخت آن ها باید از مواد کاملا بهداشتی استفاده گردد تا محیط داخلی برای نگهداری داروها بی خطر و مناسب باشد.
 • طراحی قسمت داخلی این وسیله اهمیت زیادی دارد و باید انواع داروها را در نظر گرفت. بخش های داخلی آن باید به گونه ای طراحی شوند که هر دارو به صورت مجزا نگهداری شده و با داروهای دیگر تداخل پیدا نکند. همچنین اندازه بخش های داخلی باید برای جایگذاری هرگونه دارو اعم ازکپسول، قرص و حتی داروی تزریقی مناسب باشد.
 • برخی از داروها باید در شرایط محیطی خاص مثل درون یخچال نگهداری شوند یا برخی از آن ها را باید به دور از نور و رطوبت و همراه با پوشش اصلی نگه داشت. در زمان طراحی باید نحوه نگهداری و نوع هشدار این داروها را معین کرد.
 • بیشتر افرادی که از جعبه های داروی هوشمند استفاده می نمایند سالمندان هستند. بنابراین باید آن ها را سبک و قابل حمل طراحی کرد تا در زمان مسافرت و محیط بیرون از منزل نیز به راحتی قابل استفاده باشند. همچنین این افراد معمولا از نظر جسمی کم توان هستند و باید درب محفظه ها را به گونه ای طراحی کرد که با کمترین نیرو باز شوند.
 • درب جعبه ها باید از مواد شفاف ساخته شوند تا بتوان مقدار داروی موجود را مشاهده کرد و درصورت احتیاج قبل از اتمام آن را تهیه کرد.
 • این جعبه ها بیشتر از بقیه وسایل به شستشو و نظافت احتیاج دارند. چون درون آن ها مواد دارویی نگهداری می گردد و محفظه های داخلی که با داروها در ارتباط هستند باید عاری از هرگونه آلودگی باشند. به همین دلیل جعبه ها را طوری طراحی می نمایند که قسمت های الکترونیکی و هشدار دهنده از بخش های نگهداری دارو جدا شده و بقیه قسمت ها قابل شستشو باشند.
 • طراحی قسمت الکترونیک این دستگاه احتیاجمند دقت زیادی است. در بخش تنظیمات آن باید زمان مصرف دارو را در دو حالت ثابت و متغیر در نظر گرفت. چون برخی داروها باید با فاصله زمانی معین ساعتی، روزانه، هفتگی یا حتی ماهانه مصرف شوند و برخی دیگر به صورت دوره ای هستند و زمان معینی ندارند. از این رو باید قابلیت تنظیم هر دو مورد را داشته باشد.
 • این وسیله با استفاده از صدا، نور یا تصویر زمان و میزان مصرف دارو را یادآوری می نماید. بهتر است که در طراحی این جعبه ها هشدارهای متنوعی به کار برده گردد تا دارو به اشتباه مصرف نگردد.
 • در قسمت تنظیمات آن باید بازه زمانی کوتاه مدت و بلند مدت تعریف گردد که در تمامی زمان ها قابل استفاده باشد. همچنین باید این قابلیت را داشته باشد که در صورت هشدار و عدم مصرف دارو دوباره هشدار دهد و اگر مصرف دارویی فراموش شد آن را نمایش دهد.
 • این دستگاه الکترونیکی از طریق باتری کار می نماید اما باید به گونه ای طراحی گردد که در صورت اتمام باتری یا خروج آن از دستگاه، تنظیمات صورت گرفته از حافظه پاک نگردد و صرفا افرادی که از آن استفاده می نمایند بتوانند اطلاعات را تغییر بدهند یا به طور کامل پاک نمایند.
 • این جعبه ها بیشتر توسط افراد سالمند استفاده می شوند و ممکن است بر اثر فراموشی آن را گم نمایند یا جای آن را به خاطر نیاورند. بنابراین بهتر است در برنامه هوشمند که روی گوشی موبایل نصب می گردد یک قسمت برای پیدا کردن جعبه دارو طراحی گردد تا با اجرای برنامه، جعبه صدا و نور فراوری نموده و به راحتی پیدا گردد. به طور کلی این جعبه برای راحتی افراد کم حافظه و سالمند فراوری می گردد و باید تمام نکاتی که آسایش آن ها را فراهم می نماید در نظر گرفت.

تهیه و تنظیم: شرکت چاپ و بسته بندی کیان مهر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1512

به "نکاتی که باید درباره طراحی جعبه داروی هوشمند بدانید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید درباره طراحی جعبه داروی هوشمند بدانید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید