قتل عام نژادی در تولسای آمریکا

به گزارش مجله تور یک روزه، در پی قتل عام سیاهان در سال 1921 در شهر تولسای اوکلاهما، هیچ سفیدپوستی دستگیر نشد.

قتل عام نژادی در تولسای آمریکا

در سال 1921، گروهی از سفیدپوستان به محله سیاهپوستان ثروتمند حمله کردند و حدود 300 نفر را کشتند

محققان هنگام بررسی قتل عام سال 1921 سیاهان در تولسای اوکلاهما، بقایای پیکر مردی آفریقایی-آمریکایی را یافتند که به سر و گردنش گلوله خورده است.

در اکتبر 2020، آنان در حال جست وجوی گور های جمعی باقی مانده از کشتار سال 1921به دست نژادپرستان سفیدپوست بودند که هنگام خاکبرداری در بخش سیاهپوستان گورستان اوکلاون، این جسد را پیدا کردند. در آن کشتار حدود 300 نفر کشته شدند.

کریستی ویلیامز، عضو کارگروه نظارت عمومی بر گور های جمعی تولسا، در مصاحبه با واشنگتن پست گفت: در حال حاضر اولویت ما این است که ببینیم این بقایای جسد کیست و چرا این اجساد بی هویت دفن شده اند.

در ماه مه 1921، نوجوانی سیاهپوست به تعرض به دختری سفیدپوست متهم شد و در پی آن، گروهی از سفیدپوستان خشمگین به محله گرین وود این شهر که محله سیاهپوستان ثروتمند، معروف به وال استریت سیاهپوستان بود، حمله کردند.

در این حمله احتمالا نزدیک به 300 نفر کشته شدند و بالغ بر 35 محله مسکونی، کسب و کارها، کلیسا ها و سایر نهاد های محلی سیاهان تخریب شد. بنا بر گزارش ها، بازماندگان اجساد را یا در گور های جمعی دفن کردند یا با کامیون آن ها را جابه جا کردند و به رودخانه ای در آن نزدیکی ریختند.

هیچ سفیدپوستی هرگز به دلیل این قتل عام دستگیر نشد و بسیاری از سفیدپوستان این شهر کوشیدند این واقعه تاریخی را به فراموشی بسپارند و پنهان کنند. نه در کتاب های درسی و نه در منابع تاریخی موجود در کتابخانه های این شهر از این واقعه اثری نیست.

این شهر از سال 2018 بررسی واقعه یاد شده را از سر گرفته است.

جی تی باینام، شهردار تولسا، آن زمان گفت: تخریب وال استریت سیاهپوستان و لاپوشانی این واقعه تا امروز، آثاری درازمدت بر جامعه ما داشته است. نمی توانیم به گذشته بازگردیم و واقعیت را تغییر دهیم، اما می توانیم در سال 2021 عدالت را در حقشان اجرا کنیم.

در ماه جاری، جو بایدن برای گرامیداشت صدمین سالگرد این واقعه خشونت بار به تولسا سفر کرد. رئیس جمهوری در سخنانش به رسمیت شناختن تاریخ خشونت نژادی در سراسر کشور را خواستار شد و گفت: زخم ها تنها با یادآوری التیام می یابند، گرچه این یادآوری بسیار تلخ و دردناک است.

او گفت ایالات متحده آمریکا باید مانند سایر ملت های بزرگ دنیا با وجه تاریک خود آشتی کند.

بایدن گفت: باید بخواهیم و تصمیم بگیریم که این واقعه را به یاد بیاوریم و آنچه در تولسا رخ داده است را به خاطر بسپاریم تا از تاریخ محو نشود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1657

به "قتل عام نژادی در تولسای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قتل عام نژادی در تولسای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید