تشکیل کمیته مشترک ستاد نانو با سازمان استاندارد برای تسریع استانداردسازی محصولات نانویی

به گزارش مجله تور یک روزه، با تشکیل کمیته مشترکی میان ستاد توسعه فناوری نانو و سازمان ملی استاندارد ایران، مسائل و مسائل موجود در راستا استانداردسازی محصولات مبتنی بر فناوری نانو برطرف خواهد شد.

تشکیل کمیته مشترک ستاد نانو با سازمان استاندارد برای تسریع استانداردسازی محصولات نانویی

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در روز سه شنبه 11 خرداد 1400، در نشستی میزبان غلامرضا شریعتی، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران بود. در این نشست جمعی از معاونین و مدیران سازمان ملی استاندارد آقای دکتر شریعتی را همراهی می کردند. در ابتدای نشست دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به تشریح شرایط کشور ایران در حوزه فناوری نانو پرداخت.

سرکار با اشاره به صندلی کشور در شاخص های مرتبط با علم، فناوری و نوآوری فناوری نانو، گفت: کشور ایران هم اکنون با تدوین 124 استاندارد ملی در رتبه سوم جهانی به لحاظ تعداد استاندارد های ملی منتشر شده واقع شده است. همچنین تا به امروز 8 استاندارد بین المللی (ایزو) با مسئولیت ایران در حوزه فناوری نانو تدوین شده است که نزدیک به 10 درصد استاندارد های بین المللی منتشر شده در سازمان ایزو را شامل می گردد.

سپس دستاورد های و فعالیت های ستاد توسعه فناوری نانو در حوزه استانداردسازی فناوری نانو در زمینه تدوین استاندارد های ملی، تدوین استاندارد های بین المللی، تشکیل شبکه ایمنی نانو، شبکه آزمایشگاهی، برنامه نانومترولوژی و نانومواد مرجع و گواهی دهی محصولات نانو ارائه شد. درادامه چالش های موجود در زمینه استانداردسازی فناوری نانو مطرح شد. نبود زیرساخت های اندازه شناسی نانو به ویژه نانومواد مرجع و آزمایشگاه های مرجع اندازه شناسی نانو، قدیمی بودن بعضی از استاندارد های ملی و لزوم تجدیدنظر در آن ها با توجه به پیشرفت فناوری های نوین در کشور، زمانبر بودن فرآیند اعطای نشان نانو از جمله چالش های اصلی در این زمینه بود.

در ادامه حاضرین پیشنهاداتی را برای حل چالش ها و مسائل و تسریع در امور مرتبط با استانداردسازی فناوری نانو مطرح نمودند. به پیشنهاد ستاد نانو و با موافقت سازمان ملی استاندارد مقرر شد کمیته کاری مشترکی با حضور و مدیرانی از دو طرف تشکیل گردد و مسایل و مسائل به وسیله این کمیته مطرح و برای برطرف آن ها اقدام گردد. در خاتمه نشست، رئیس و معاونین و مدیران سازمان ملی استاندارد ایران از نمایشگاه دائمی محصولات فناوری نانو در محل ستاد نانو بازدید کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1635

به "تشکیل کمیته مشترک ستاد نانو با سازمان استاندارد برای تسریع استانداردسازی محصولات نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته مشترک ستاد نانو با سازمان استاندارد برای تسریع استانداردسازی محصولات نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید