اولین نزدیکی مشتری و زحل بعد از 800 سال

به گزارش مجله تور یک روزه، هم ترازی بین این دو سیاره رخدادی نسبتاً نادر است و تقریبا هر 20 سال یک بار رخ می دهد. اما این مقارنه به علت نزدیکی بسیار این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است.

اولین نزدیکی مشتری و زحل بعد از 800 سال

بهترین حالت رصد سیاره زحل و مشتری، یک ساعت پس از غروب خورشید خواهد بود و زمانی که این دو سیاره در غرب آسمان ظاهر می شوند

ستاره شناسان می گویند که نزدیکی مشتری و زحل، که آخرین بار در زمان قرون وسطی اتفاق افتاده بود، در راه است. زمانی که خورشید روز بیست و یکم دسامبر غروب می کند -انقلاب زمستانی- مردم با نگاه به آسمان، مشتری و زحل را در نزدیک ترین فاصله به یکدیگر می بینند به طوری که تا به حال هیچ انسان زنده ای آن دو را این چنین نزدیک مشاهده نکرده است.

این نخستین بار پس از 800 سال است که چنین منظره ای ایجاد می شود. پاتریک هارتیگن ستاره شناس در دانشگاه رایس در اظهارات خود می گوید: هم ترازی بین این دو سیاره رخدادی نسبتاً نادر است و تقریبا هر 20 سال یک بار رخ می دهد. اما این مقارنه به علت نزدیکی بسیار این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است.

برای دیدن چنین منظره ای، یعنی نزدیکی بین مشتری و زحل در آسمان شب شما باید به سپیده دم روز 4 مارس سال 1226 میلادی برگردید.

نزدیک شدن این دو سیاره به یکدیگر از تابستان شروع شده است و بین روز های شانزدهم دسامبر و روز کریسمس به نقطه اوج خواهد رسید و این دو به فاصله ای کمتر از عرض یک ماه کامل از هم مشاهده خواهند شد.

پروفسور هارتیگن می گوید: در شب بیست و یکم دسامبر نزدیک ترین فاصله بین مشتری و زحل دیده خواهد شد و این دو مانند یک سیاره دوتایی به نظر می رسند که فقط به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل از یکدیگر فاصله دارند. برای کسانی که این پدیده را با تلسکوپ رصد می کنند، هر سیاره و چند قمر بزرگ آن ها در همان ناحیه آسمان در آن شب قابل رویت خواهد بود.

این دو سیاره برای همه ساکنان زمین قابل رویت اند، مشروط به آن که شرایط آب و هوایی اجازه دهد. اما بهترین حالت رصد، یک ساعت پس از غروب خورشید خواهد بود و زمانی که این دو سیاره در غرب آسمان ظاهر می شوند. در نزدیکی استوا دید بهتری برای مشاهده این پدیده وجود خواهد داشت.

کسانی که این مقارنه نجومی را از دست می دهند، شانس دیگری برای تماشای این منظره در سال 2080 خواهند داشت. پس از آن تا سال 2400 هیچ شانس دیگری وجود ندارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1300

به "اولین نزدیکی مشتری و زحل بعد از 800 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نزدیکی مشتری و زحل بعد از 800 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید