کرونا باعث شدیدتر شدن سکته می گردد؟

به گزارش مجله تور یک روزه، سکته مغزی در افرادی که آلوده به ویروس کرونا هستند در افرادی که به این ویروس آلوده نشده اند مرگبارتر خواهد بود.

کرونا باعث شدیدتر شدن سکته می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، نتایج یک تحقیقات نشان می دهد بیماران مبتلا به کرونا در صورتی که سکته مغزی نمایند با خطر بیشتر مرگ در مقایسه با افرادی هستند که کرونا ندارند و سکته می نمایند.

محققان دریافتند مرگ در کسانی که ویروس کرونا دارند و سپس سکته مغزی نموده اند تقریباً سه برابر بیشتر از کسانی که فقط سکته مغزی داشته اند.

علاوه بر آن بیماران کرونایی که از سکته مغزی جان سالم به در بردند مدت اقامت بیشتری در بیمارستان داشتند و عوارض پزشکی بیشتری نسبت به بیماران مغزی بدون کرونا تجربه کردند.

دکتر آدام دو هاون استادیار عصب شناسی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این یکی از اولین مطالعاتی است که نشان می دهددر بیماران مبتلا به سکته مغزی که مبتلا به کرونا هستند ، خطر مرگ در بیمارستان به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این یافته مستلزم مطالعه بیشتر در رابطه با هر دو بیماری است.

سکته های مغزی دو نوع عمده دارند: سکته های مغزی ایسکمی و سکته های هموراژی.

سکته های ایسکمی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز مسدود گردد در حالی که سکته های هموراژی هنگامی رخ می دهد که رگ مغز پاره می گردد و اندام خونریزی می نماید. طبق انجمن سکته مغزی آمریکا ، حدود 87 درصد از کل سکته ها سکته مغزی ایسکمی است.

مطالعات اخیر حاکی از آن است که کووید19 خطر سکته مغزی ایسکمی را افزایش می دهد. همچنین مطالعه ای در مرکز پزشکی Weill Cornell Medicine در نیویورک نشان داد بیماران کرونایی هشت برابر بیشتر از بیماران آنفولانزا دچار سکته مغزی می شوند.

با این حال تحقیقات کمی در خصوص وجود یا عدم وجود ارتباط بین ویروس و سکته های هموراژی اجرا شده است.

برای مطالعه منتشر شده در PLOS One ، این تیم پرونده های پزشکی 568 بیمارستان در سراسر کشور را آنالیز کرد.

محققان بیش از 23 هزار بیمار مبتلا به سکته مغزی هموراژی بدون کرونا را با بیش از 770 بیمار بستری شده در سال 2020 با دو بیماری همزمان سکته و کرونا را مقایسه کردند.

از بیماران کرونایی ، 559 نفر دچار سکته مغزی مغزی (ICH) شده اند که به علت خونریزی درون بافت مغز ایجاد می گردد و 212 نفر دچار خونریزی زیر حلقوی (SAH) شده اند که به دلیل خونریزی از شریان آسیب دیده در سطح ناحیه مغز ایجاد می گردد. 46 درصد از افرادی که بعد از ابتلا به کرونا سکته نموده اند جان خود را از دست دادند این در حالی است که آمار مرگ و میر برای افرادی که سکته نموده اند اما به کرونا مبتلا نبودند 18 درصد است و این یعنی 2 و نیم خطر بالاتر برای کسانی که آلوده به ویروس کرونا هستند.

این تحقیق نشان داد بیماران کرونایی که دچار سکته شده اند به طور متوسط 16 روز در بخش های مراقبت ویژه (ICU) و 21 روز در بیمارستان بستری بوده اند این در حالی است که مبتلایان کرونایی ک سکته ننموده اند شش روز در ICU و 10 روز در بیمارستان بستری شده اند.

این تیم تحقیقاتی می گویند این یافته ها می تواند فرصتی برای توسعه درمان های خاص برای بیماران کرونایی مبتلا به سکته مغزی هموراژی فراهم کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1576

به "کرونا باعث شدیدتر شدن سکته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا باعث شدیدتر شدن سکته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید