پاکستان، بازار فراموش شده صادرکنندگان ایرانی

به گزارش مجله تور یک روزه، پاکستان همسایه شرقی ایران که در طول سال بیش از 60 میلیارد دلار واردات دارد؛ کمتر از یک درصد این احتیاج خود را به وسیله محصولات ایرانی پوشش می دهد.

پاکستان، بازار فراموش شده صادرکنندگان ایرانی

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، براساس آنالیز های اجرا شده از سوی اتاق بازرگانی تهران؛ پاکستان در سال 2018، 84 میلیارد دلار تجارت خارجی داشته که از این عدد 24 میلیارد دلار مربوط به صادرات این کشور و 60 میلیارد دلار به واردات این کشور اختصاص دارد.

با وجود مرز زمینی مشترک میان ایران و پاکستان و نزدیکی فرهنگی و مالی، آمارهای تجارت میان دو کشور نشان می دهد که عدد بسیار محدودی صادرات و واردات میان این دو همسایه در جریان است.

براساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، اقتصاد پاکستان در سال 2018 رشد 5.5 درصدی داشته و نرخ تورم نیز در آن 5.2 درصد بوده است. همچنین این کشور در سال های گذشته با افزایش میزان صادرات و واردات روبه رو بوده که در این بین سرعت بالا رفتن واردات بسیار بیشتر از صادرات بوده است.

آنالیز ها نشان می دهند در سال 2018 پاکستان در حوزه نفت خام و روغن حاصل از مواد معدنی قیری بیشترین واردات را داشته که ارزش آن حدودا پنج میلیارد دلار بوده است. بیشترین صادرات در این حوزه به پاکستان را امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر انجام داده اند.

مهم ترین کالای صادراتی پاکستان نیز برنج نیمه سفید شده یا کامل سفید شده بوده که با ارزش 1.8 میلیارد دلار سهم 7.4 درصدی در صادرات این کشور داشته است.

عمده صادرات پاکستان به ایالات متحده آمریکا بوده که به تنهایی 16 درصد از کل این آمار را به خود اختصاص داده است. چین، انگلستان، افغانستان، آلمان و امارات متحده عربی نیز دیگر کشورهایی هستند که بیشترین صادرات پاکستان به آنها اجرا شده است.

اما چین اصلی ترین کشور صادرکننده کالا به پاکستان بوده است و به تنهایی حدود 24 درصد از بازار پاکستان را در اختیار خود گرفته است، پس از آن امارات متحده عربی و عربستان سعودی در رتبه های بعدی هستند.

آنالیز اصلی ترین شرکای تجاری پاکستان نشان می دهد که ایران بین آنها، صندلی قابل توجهی ندارد.

در سال 2018 پاکستان حدودا 228 میلیون دلار به ایران صادرات داشته که حدود 0.1 درصد از ارزش کل صادرات این کشور را تشکیل می دهد. ایران نیز در این سال 374 میلیون دلار به پاکستان صادرات داشته که تنها 0.6 درصد از کل واردات پاکستان را شامل می گردد.

کاغذ و مقوا اصلی ترین کالاهای صادراتی پاکستان به ایران را شامل شده و بعضی گازهای نفتی عمده ترین صادرات ایران به پاکستان را تشکیل داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 743

به "پاکستان، بازار فراموش شده صادرکنندگان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکستان، بازار فراموش شده صادرکنندگان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید