وزیر دفاع آمریکا: فصل تازه همکاری با افغانستان آغاز می شود

به گزارش مجله تور یک روزه، خبرگزاری خبرنگاران- یک هفته پس از آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، وزیردفاع این کشور می گوید که ایالات متحده فصل تازۀ همکاری هایش را با افغانستان آغاز می کند.

وزیر دفاع آمریکا: فصل تازه همکاری با افغانستان آغاز می شود

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری مشترک با ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت هرچند به دستور جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده فرایند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه دارد اما واشنگتن به دنبال یک رابطه تازه با افغانستان است.

او اضافه نمود: رییس جمهور تصمیم گرفته است به درگیری آمریکا در طولانی ترین جنگ ما پایان دهد و ما نیز این کار را خواهیم کرد، عقب نشینی طبق برنامه پیش می رود. همزمان ما در حال تغییر رابطۀ مان به یک رابطۀ دوجانبه تازه با شرکای امنیتی افغان خود هستیم، رابطه یی که براساس آن ما در جهت اهداف مشترک خود به روش های جدید و متفاوت کار خواهیم کرد.

وزیر دفاع ایالات متحده همچنان گفت که این کشور پس از خروج از افغانستان، بخشی از حمایتش را از نیروهای افغان از کشورهای دیگر ادامه خواهد داد، وی شرح داد: نیروهای امنیتی افغانستان و حکومت این کشور در این زمان منسجم هستند. هدف رییس جمهور ادامه حمایت از نیروها و حکومت افغانستان است.

او گفت: با حکومت و ارتش افغانستان همکاری خواهیم کرد و مطمئناً امیدواریم که پشتیبانی مداوم از نیروهای امنیتی افغان موثر خواهد بود. این نیروها توانایی بسیار چشم گیری دارند.

رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در بخش سخنان دیگر خود گفت که حمله های طالبان در برابر نیروهای افغان خشونت آمیز است.

آستین همچنین گفت که فرایند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه دارد و همه پیمانکاران نظامی نیز بر اساس برنامه این کشور را ترک خواهند کرد.

براساس گزارش رویترز، حدود 17 هزار پیمانکار نظامی در افغانستان هستند که شش هزار و 150 تن از آنان آمریکایی، چهار هزار و 300 پیکانکار افغان و 6 هزار و 400 پیمانکار از کشورهای دیگر هستند.

ژنرال مارک میلی، رییس ستاد ارتش آمریکا نیز پیش از این گفته بود واشنگتن ممکن است نیروهای افغان را در کشورهای دیگر آموزش دهد.

این مقام ارشد امنیتی آمریکا گفت، خروج نیروهای خارجی از افغانستان به این معنی نیست که گروه طالبان بی درنگ پیروز شوند و کابل سقوط کند.

به گزارش روزنامه دی اکونومیک تایمز، میلی گفت که ایالات متحده هنوز برنامه ای برای ادامه حمایت از نیروی هوایی افغانستان که به شدت به آموزش و کمک در تعمیرات به ایالات متحده وابسته است، ندارد.

اما دیوید پترائوس، فرماندۀ پیشین نیروهای خارجی در افغانستان، می گوید که با خروج نیروهای آمریکایی و پیمانکاران نیروهای افغان در استفاده از تجهیزات و هلی کوپترها با چالش روبه رو خواهند شد.

پترائوس می افزاید: اگر اوضاع بد امنیتی ادامه یابد و با کاهش حضور دیپلماتیک، نتیجه این خواهد بود که طالبان بی آن که چیزی ازدست بدهند آن چه را که می خواهند به دست خواهند آورد. آنان در جنوب از جمله در اطراف مرکز هلمند حمله های تهاجمی دارند و امنیت در بخش های دیگر هم خراب شده است و اگر ما پایگاه هایی در آنجا نداشته باشیم، پشتیبانی از شرکای افغان در جنگ، با فرستادن هواپیماها از خلیج فارس کار دشواری خواهد بود.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می گوید که فرایند بیرون کشیدن و نابود ساختن تجهیزات نیروهای آمریکا از افغانستان ادامه دارد و تا کنون 1300 قطعه تجهیزات نابود شده اند و یاهم به نیروهای افغان سپرده شده اند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول ماه مه سال جاری میلادی آغاز شد. قرار است تا ماه سپتامبر تمامی 2500سرباز آمریکا از افغانستان خارج شوند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1583

به "وزیر دفاع آمریکا: فصل تازه همکاری با افغانستان آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع آمریکا: فصل تازه همکاری با افغانستان آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید