واکنش به خبر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در تبادل زندانیان

به گزارش مجله تور یک روزه، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا در تبادل اخیر زندانیان صورت نگرفت.

واکنش به خبر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در تبادل زندانیان

به گزارش خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا، گفت: این تبادلات از بعد انسانی است. چند تن از اتباع ما به دلایل واهی و غیرقانونی در آمریکا گروگان گرفته شدند، به این بهانه که تحریم های آمریکا را دور زده و نقض کردند.

وی با بیان اینکه از نظر ما چنین اتفاقی نیفتاده و ضمن اینکه تحریم های آنها غیرقانونی و بی مبنا است، اضافه کرد: در این مدت سعی کردیم از همه توان خود و با یاری دولت سوئیس استفاده کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ضمن تشکر از دولت سوئیس، تاکید نمود: مسئولیت مذاکره را در این زمینه دولت سوئیس بر عهده داشت و هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا صورت نگرفت، رایزنی ها و گفتگوها به وسیله دولت سوئیس انجام گرفت که منجر به آزادی شد.

موسوی اضافه کرد: اگر امکان باشد و این آمادگی کماکان در دولت سوئیس باشد، آمادگی داریم بقیه ایرانی هایی که در بند آمریکا هستند را آزاد و به میهن برگردانیم.

وی عنوان نمود: مسائل داخلی آمریکا خیلی برای ما مهم نیست، آنچه برای ایران مهم است عمل دولت های مختلف آمریکاست که متأسفانه در سال های گذشته عملی که باعث گردد جمهوری اسلامی و ملت ایران اعتمادشان جلب گردد، مشاهده نکردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دیوار بی اعتمادی هنوز بین ایران و آمریکا وجود دارد، توضیح داد: ترامپ مسئله داخلی خودش و بحث انتخابات را دارد و بحث انتخابات مسئله داخلی آمریکایی هاست.

موسوی تاکید نمود: هیچ وقت منتظر تحولات داخلی در آمریکا و اینکه نتیجه انتخابات چه خواهد شد نبوده ایم و نخواهیم ماند.

وی با بیان اینکه ما میز مذاکره را ترک نکردیم، اظهار داشت: آنها در قالب 5+1 در برجام حضور داشتند. آنها میز مذاکره را ترک نموده و تعهدات خودشان و قطعنامه 2231 سازمان ملل را نقض کردند و فکر نمی کنیم با ماندن یا رفتن او (ترامپ) تحول خاصی رخ دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: برای ما عمل آمریکا به تعهداتش مهم است و گفتار اصلاً مهم نیست که تا به امروز نشان داده به تعهداتش عمل ننموده است.

موسوی گفت: شرطی را مقامات عالی رتبه ما عنوان نمودند که اگر آمریکا توبه کند و به برجام برگردند و خساراتی که به ملت ایران زده جبران و تحریم های ظالمانه را بردارند، آنها می توانند دوباره در قالب چارچوب برجام و 1+5 حضور داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1016

به "واکنش به خبر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در تبادل زندانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش به خبر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در تبادل زندانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید