هشدار سازمان ملل: قحطی گسترده در کمین جهان است ، ردپای کرونا در گرسنگی جهانی

به گزارش مجله تور یک روزه، رئیس برنامه غذای جهانی سازمان ملل متحد با بیان اینکه همه گیری کرونا منجر به قحطی گسترده و شدید خواهد شد، از جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از وقوع فاجعه اقدام کنند.

هشدار سازمان ملل: قحطی گسترده در کمین جهان است ، ردپای کرونا در گرسنگی جهانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، پیش از آغاز همه گیری کرونا در دنیا، رئیس برنامه دنیای غذا سازمان ملل متحد هشدار داده بود که سال 2020 میلادی به دلیل آسیب شدید ناشی از بلایای طبیعی و درگیری ها به سیستم های غذایی، بدترین سال از این نظر پس از جنگ دنیای دوم خواهد بود.

دیوید بیزلی، رئیس برنامه غذای دنیای سازمان ملل متحد در این ارتباط گفت: ما درمورد افرادی که گرسنه می خوابند، صحبت نمی کنیم. بلکه در مورد شرایط شدید و شرایط اضطراری صحبت می کنیم. مردم به معنای واقعی کلمه در آستانه گرسنگی قرار خواهند گرفت و اگر به آن ها غذا نرسانیم، جان خود را از دست می دهند.

بر اساس برنامه غذای دنیای (WFP) بیش از 30 کشور در حال توسعه می توانند قحطی گسترده را تجربه کنند و 10 مورد از آن ها از پیش، بیش از یک میلیون نفر شهروند در آستانه گرسنگی دارند. طبق پیش بینی WFP، آمریکای لاتین با 269 درصد افزایش، با شدیدترین افزایش در تعداد افراد مبتلا به سوء تغذیه روبرو خواهد شد. به دنبال آن کشورهایی در شرق و آسیای میانه با 135 درصد افزایش و آفریقای جنوبی با 90 درصد افزایش روبرو خواهند شد. به طور کلی پیش بینی می شود تعداد افرادی که سوء تغذیه در دنیا را تجربه می کنند، 80 درصد رشد داشته باشند.

دیوید بیزلی شرایط سودان جنوبی را باعث نگرانی شدید دانست. به گفته وی، این کشور گرفتار جنگ داخلی و خشونت قومی، دارای 5 میلیون نفر جمعیت است که WFP در حال حاضر به آن ها کمک می کند. امسال تعداد افراد مبتلا به سوء تغذیه در این کشور به 6.6 میلیون نفر افزایش یافته است.

علاوه بر درگیری ها، بلایای طبیعی و همه گیری کروناویروس، امسال کشورهای سراسر دنیا با بدترین تهاجم ملخ ها طی دهه های اخیر روبرو شده اند که منجر به نابودی هزاران هکتار محصولات زراعی شده و شرایط معیشت 10 درصد از جمعیت دنیا معادل 780 میلیون نفر را تهدید می کند.

همچنین با حادثه انفجار در بیروت، پایتخت لبنان که در اوایل ماه اوت (مردادماه) رخ داد، اوضاع حتی وخیم تر نیز شد. این انفجار بزرگ نه تنها انبارهای غلات این شهر را نابود کرد، بلکه به بندر آن نیز که از آن برای تحویل 85 درصد از مواد غذایی به کشور استفاده می شود، خسارات زیادی زد.

رئیس برنامه دنیای غذا سازمان ملل گفت: این آژانس قبل از همه گیری کرونا به 138 میلیون نفر در 83 کشور دنیا کمک می کرد. به گفته وی، برای بسکمک از آن ها WFP آخرین امید برای بقا است. برای ادامه کمک به این افراد، آژانس در 6 ماه آینده به 4.9 میلیارد دلار بیشتر نیاز دارد.

پول البته تنها مشکل نیست. با توجه به فشارهای ناشی از محدودیت های قرنطینه ای کرونایی امدادگران نتوانستند کمک های لازم را به بسکمک از مناطق ارائه دهند. بنابراین دسترسی به مناطق مختلف نیز بسیار مورد نیاز است.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، دیوید بیزلی بیان نمود: ما به پول و دسترسی نیاز داریم. در صورت فقدان پول و دسترسی کافی بسکمک از مردم خواهند مرد، بچه ها سال ها از عواقب سوء تغذیه رنج می برند و دنیا تمام پیشرفت های حاصل از مبارزه با گرسنگی را طی یک دهه گذشته از دست می دهد اما اگر پول به دست آوریم و زنجیره های تأمین را باز نگه داریم، می توانیم از قحطی جلوگیری کنیم .

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1132

به "هشدار سازمان ملل: قحطی گسترده در کمین جهان است ، ردپای کرونا در گرسنگی جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل: قحطی گسترده در کمین جهان است ، ردپای کرونا در گرسنگی جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید