هشدار رئیس شورای شهر تهران به وزارت بهداشت

به گزارش مجله تور یک روزه، رئیس شورای شهر تهران، به وزارت بهداشت درباره خطر برطرف محدودیت ها هشدار داد و از این وزارتخانه درخواست کرد آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در تهران به صورت مجزا ارائه گردد.

هشدار رئیس شورای شهر تهران به وزارت بهداشت

به گزارش گروه اجتماعی مجله تور یک روزه، محسن هاشمی، در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران با بیان اینکه با گذشت دو ماه از اعلام ورود پاندمی کرونا به کشور، شرایط اقتصادی همه بخش ها تحت تأثیر قرار گرفته و مدیریت شهری تهران نیز به شدت دچار بحران کمبود نقدینگی شده است، گفت: بر اساس بودجه سال 1399، برای اداره شهر تهران ماهانه 3 هزار میلیارد تومان منابع لازم است و اگر بودجه های عمرانی و توسعه شهر نیز تخصیص پیدا نکند، تنها هزینه های جاری و ضروری شهر ماهانه بالغ دو هزار میلیارد تومان خواهد بود و این به معنای کسری بودجه 50 درصدی نقد شهرداری برای نگهداشت ضروری شهر خواهد بود.

وی ادامه داد: این در حالی است که طی سه سال گذشته هزینه های جاری نگهداشت شهر، افزایش قابل توجهی پیدا ننموده و با وجود تورم مجموع بیش از 100 درصدی کشور در این سه سال، حتی به میزان قابل توجهی کاهش نیز یافته است و امکان کاهش جدی هزینه های جاری نگهداشت شهر وجود ندارد.

هاشمی تاکید نمود: بسیاری از تصمیماتی که توسط ستاد ملی کرونا اتخاذ شده است، بار اقتصادی برای مدیریت شهری ایجاد نموده است، تداوم فعالیت سیستم حمل و نقل عمومی تهران و فعالیت ادارات و سازمان های وابسته به شهرداری با دوسوم کارکنان و تمدید فرصت پرداخت عوارض و منابع توسط شهروندان از عوامل مؤثر بر عدم توازن منابع و هزینه های مدیریت شهری محسوب می شوند.

وی خاطر نشان کرد: در این شرایط بعضی از انتظارات به حق شهروندان از مدیریت شهری نیز مستلزم انجام سرمایه گذاری های لازم است از جمله این هزینه ها، کاهش ازدحام در سیستم حمل و نقل عمومی به وسیله افزایش اعزام اتوبوس و مترو و کاهش سرفاصله خطوط مترو و اتوبوس که نیازمند تأمین اتوبوس و واگن های متروی جدید است یا افزایش و بهبود کیفیت ضدعفونی کردن فضاهای شهری توسط سازمان آتش نشانی و حوزه خدمات شهری یا بهبود کیفیت جمع آوری و امحا پسماند عفونی شهر که نیازمند تأمین تجهیزات در این رابطه می باشد و منابع این نیازهای ضروری نیز به هزینه های نگهداشت شهر اضافه کرده می شود.

هاشمی ادامه داد: انتظار شورای شهر تهران از دولت این است که در این شرایط خاص، با تأمین اقتصادی تعهدات پیشین دولت و اختصاص سهم مدیریت شهری تهران از منابع پیش بینی شده برای مبارزه با کرونا، یاری نمایند تا حداقل فعالیت های ضروری نگهداشت شهر و ارائه خدمت به شهروندان حفظ شود.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر، نگرانی اعضای شورای شهر تهران، از تصور عادی شدن شرایط بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی وزارت بهداشت است که ممکن است بستر اتخاذ تصمیماتی در خصوص برطرف محدودیت ها شود. همانگونه که برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، نظرات متخصصان و سایر آنالیز ها نشان می دهد، آمار ابتلاء و قربانیان کرونا در کشور بسیار بیشتر از عدد اعلام شده رسمی است که این تفاوت به دلایل گوناگونی نظیر تأخیر در اعلام ورود کرونا به کشور و عدم محاسبه قربانیان قبل از آن، عدم وجود امکان تست کافی در کشور و عنوان کردن نام سایر بیماری ها نظیر اختلال تنفسی و شبه کرونا به عنوان کرونا بوده است که این اختلاف به صورت کلی مورد تأیید وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است.

رئیس شورای شهر تهران تاکید نمود: انتظار ما از مسئولان مربوطه آن است که با عدم شتابزدگی در برطرف محدودیت های ایجاد شده، دستاورد رعایت دو ماه گذشته مسائل ایمنی توسط شهروندان را با خطر روبرو ننمایند و موجب ایجاد موج جدید بیماری کرونا را فراهم نیاورند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 930

به "هشدار رئیس شورای شهر تهران به وزارت بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار رئیس شورای شهر تهران به وزارت بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید