عراق، عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟، هشدار جریان حکیم درباره پیامدهای بین المللی شدن اوضاع عراق

به گزارش مجله تور یک روزه، تاکید بارزانی بر آمادگی برای همکاری با بغداد در انجام اصلاحات، دیدار هیئت اتحادیه اروپا با عبدالمهدی، جزئیات دیدار نماینده سازمان ملل با حلبوسی و فراکسیون ها و هشدار جریان حکیم درباره پیامدهای بین المللی شدن اوضاع عراق از جمله خبرهای این کشور است.

عراق، عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟، هشدار جریان حکیم درباره پیامدهای بین المللی شدن اوضاع عراق

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از شبکه السومریه، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق امشب با نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در بغداد دیدار کرد.

نوری المالکی نخست وزیر اسبق و رئیس ائتلاف دولت قانون میزبان نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان بود که طی آن تحولات سیاسی و امنیتی و آینده روند سیاسی در سایه تحولات کنونی مورد آنالیز نهاده شد.

بر اساس بیانیه دفتر نوری المالکی، دو طرف در این دیدار بر همسویی دیدگاه ها در مورد تحولاتی که کشور شاهد آن است و چگونگی رسیدگی به بحران تظاهرات به وسیله تحقق خواسته های مشروع و انجام اصلاحات سیاسی و مالی تاکید نمودند که به تصحیح روند سیاسی یاری می نماید.

رئیس ائتلاف دولت قانون بر اهمیت یکپارچه شدن کوشش ها و فعالیت در راستای حمایت از بسته اصلاحی که برای شهروندان و تحقق خواسته هایش اهمیت دارد، تاکید نمود.

بر اساس این بیانیه، بارزانی هم بر آمادگی اقلیم برای همکاری با دیگر گروههای ملی عراق در راستای برآورده شدن خواسته های ملت عراق و انجام اصلاحات فراگیر و پیش رفتن به سوی تحکیم پایه های امنیت و ثبات کشور تاکید نمود.

بارزانی که صبح چهارشنبه وارد بغداد شده بود، ابتدا با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و سپس با محمد حلبوسی رئیس مجلس و در ادامه با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار کرد.

بارزانی در دیدار با حلبوسی گفته بود که ریاست اقلیم کردستان تمام تدابیر در راستای اصلاحات ریشه ای و انجام تغییرات در قانون اساسی عراق و تمام آنچه به ثبات و حفظ حاکمیت و تحقق خواسته های مردم یاری کند، مورد تایید قرار می دهد.

بر اساس بیانیه دفتر حلبوسی، در این دیدار خواسته های مشروع تظاهرات نمایندگان و کوشش مجلس برای پیگیری آن و بسته اصلاحی که مجلس در راستای برآورده کردن این خواسته ها ارائه کرد و نیز قوانین مرتبط با نیازهای شهروندان که مجلس قصد تدوین آن را دارد، و روند فعالیت کمیته تعدیل قانون اساسی که پارلما ترسیم کرد و حجم مشارکت ملی در آن آنالیز شد.

این بیانیه آورده است حلبوسی بر اهمیت گفت وگوی ملی بر اساس ابتکاری که با مشارکت نمایندگی سازمان ملل در عراق ارائه شد، تاکید نمود تا نقطه شروعی برای ترسیم نقشه راه جهت اصلاح روند سیاسی و تحقق خواسته های عراقی برای زندگی آزاد و شرافتمندانه تاکید نمود و گفت رهبران سیاسی در برابر خود فرصت تاریخی پس از این جنبش مردمی دارند تا در برنامه های خود بازنگری نموده و منافع ملت را بر همه ملاحظات ترجیح دهند.

دیدار بارزانی با حکیم

رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین با سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی دیدار کرد که طی آن حکیم بر اهمیت ایجاد نظام انتخاباتی عادلانه و تعدیل بعضی مواد قانون اساسی عراق تاکید نمود.

بر اساس بیانیه دفتر جریان حکمت ملی، حکیم گفت ما در دیدار با بارزانی، اوضاع سیاسی عراق و منطقه و پرونده تظاهرات و خواسته های تظاهرات نمایندگان و راه های تحقق آن از جمله فراهم کردن خدمات و فرصت های شغلی و اصلاح روند سیاسی را آنالیز کردیم.

این بیانیه اضافه نمود حکیم گفت خواسته های تظاهرات نمایندگان مستلزم تشریک مساعی گروه های سیاسی است، این خواسته های اصلاحی است.

رهبر جریان حکمت ملی بر حمایت از تظاهرات نمایندگان و محاکمه عاملان خونریزی و اهمیت حمایت از منافع عمومی و خصوصی و شناسایی عناصر نفوذی و شیوه های آنها و کسانی که برای سوء استفاده از تظاهرات در راستای تحقق اهداف خاص کوشش می نمایند، تاکید نمود.

جزئیات دیدار نماینده سازمان ملل با رئیس مجلس عراق و روسای فراکسیون ها

نماینده سازمان ملل متحد در امور عراق با حضور در مجلس این کشور پیشنهادهایی را ارائه کرد که دربرگیرنده تدابیر فوری از جمله قوانین مهمی به گفته وی است.

بر اساس بیانیه مجلس عراق، محمد حلبوسی روز چهارشنبه در ساختمان مجلس، جینین پلاسخارت نماینده سازمان ملل متحد در امور عراق را به حضور پذیرفت که در این جلسه، دو معاون حلبوسی و روسای فراکسیون های مجلسی حضور داشتند.

این بیانیه آورده است پلاسخارت در این نشست، پیشنهادهای هیئت نمایندگی سازمان ملل برای یاری به عراق(یونامی) را ارائه کرد که دربرگیرنده اقدامات فوری و اقدامات کوتاه مدت و میان مدت است که شامل اصلاح نظام انتخابات، بخش امنیتی، پرونده مبارزه با فساد، تعدیل قانون اساسی و تدوین بعضی قوانین از جمله قانون از کجا آورده ای، دادگاه فدرال، تامین اجتماعی، حل بحران مسکن، نفت و گاز، شورای بازسازی، تعدیل قانون تشویق سرمایه گذاری و شراکت و همکاری میان بخش های دولتی و خصوصی است.

این بیانیه اضافه نمود : رئیس مجلس بر انسجام و وحدت تمام گروه های سیاسی در مجلس برای گام برداشتن در جهت تدوین قوانین ضروری و لازم به ویژه قوانین اصلاحی چه در مورد نظام انتخاباتی یا قوانینی که مربوط به نیازهای زندگی شرافتمندانه برای شهروندان در بخش های مختلف است، تاکید نمود.

این بیانیه آورده است حلبوسی از قوه مجریه خواسته است قوانین باقی مانده را فورا تقدیم مجلس کند که مجلس هم به نوبه خود از هیچ کوششی برای تصویب آن دریغ نخواهد نمود و مسئولانه برای رسیدگی به ناکامی های سال های گذشته عمل خواهد نمود.

بر اساس گزارش السومریه، پلاسخارت هم طی حضور در مجلس عراق تاکید نمود عراقی ها بهای سنگینی را پرداخت کردند که قابل تصور نیست تا صداهایشان شنیده گردد. وی گفت ضرورت دارد تا سیاستمداران عراقی مسئولیت شروع اصلاحات را برعهده بگیرند.

بر اساس بیانیه هیئت نمایندگی سازمان ملل در عراق، پلاسخارت در نشستی که با حلبوسی و روسای فراکسیون های مجلسی داشت، گفت صدها هزار عراقی به صورت مسالمت آمیز طی هفته های گذشته تظاهرات کردند و خواسته های واقعی و مشروع واضحی داشته اند که این خواسته ها بسیاری از مسائل را پوشش می دهد همچون سرانجام دادن به فساد، رشد مالی، استخدام، خدمات عمومی، حکمرانی سالم و با درایت، انتخابات سالم و اصلاح گسترده نظام سیاسی از جمله تعدیل قانون اساسی .

هشدار درباره پیامدهای بین المللی شدن اوضاع عراق

یک عضو دفتر سیاسی جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم درباره بین المللی شدن وضعیت عراق هشدار داد. عباس العیساوی در بیانیه ای که الفرات منتشر نموده است، گفت بین المللی کردن آنچه در عراق جریان دارد، سبب می گردد تا همه اعم از تظاهرات نمایندگان، دولت واحزاب عراقی، بهای سنگینی پرداخت نمایند.

وی اضافه نمود انتخابات مجدد یک خواسته آمریکایی با اصرار سازمان ملل متحد به معنای بازگشت عراق به سال 2003-2004 خواهد بود، در حالی که عراق گام طولانی را در بازپس گیری حاکمیت برداشته است.

عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟

خبر دیگر اینکه، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خطاب به اعضای یک هیئت اروپایی گفت دستورات سرسختانه ای به نیروهای امنیتی داده شده مبنی بر اینکه از خشونت بی رویه علیه تظاهرات نمایندگان استفاده ننمایند.

دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای آورده است نخست وزیر امروز چهارشنبه میزبان اعضای هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق برای بحث و تبادل درباره روابط استراتژیک میان عراق و اروپا و تقویت منافع مشترک و رویارویی با داعش و راه های همکاری برای جلوگیری از بازگشت آن و نقش مثبتی بود که عراق برای حفظ امنیت و ثبات منطقه ایفا می نماید.

این بیانیه اضافه نمود در این دیدار اوضاع کنونی عراق مورد آنالیز نهاده شد. این بیانیه آورده است عبدالمهدی در این دیدار موضع دولت مبنی بر احترام به حق تظاهرات مسالمت آمیز و حمایت از تظاهرات نمایندگان و نظم عمومی و دستورات شدید به نیروهای امنیتی برای عدم استفاده از خشونت بی رویه و نیز تشکیل کمیته تحقیقاتی اداری درباره حوادثی که در تظاهرات رخ داد و موکول کردن این پرونده به دستگاه قضایی و اقدام دولت برای تشریح واقعیت ها به شکل شفاف در برابر ملت و مجلس و همه طرف ها را تشریح کرد.

بر اساس این بیانیه، اعضای هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا گفتند به گسترش روابط با عراق و یاری به آن در رویارویی با بقایای داعش و کوشش مشترک برای تقویت امنیت و ثبات و تجربه دموکراتیک آن افتخار می نمایند، آنها همچنین به ارائه دیدگاه های خود درباره تظاهرات به عنوان یک حق مشروع و تضمین شده در قانون اساسی و مقررات و قوانین بین المللی و حوادث تاسف باری که رخ داد و اهمیت تعامل مسالمت آمیز با تظاهرات نمایندگان و پیشرفت در اصلاحات به گونه ای که منافع عراقی ها و حاکمیت و ثبات عراق پرداختند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 502

به "عراق، عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟، هشدار جریان حکیم درباره پیامدهای بین المللی شدن اوضاع عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟، هشدار جریان حکیم درباره پیامدهای بین المللی شدن اوضاع عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید