شی: اعتراضات هنگ کنگ، اصل یک کشور، دو سیستم را به خطر انداخته است

به گزارش مجله تور یک روزه، رئیس جمهور چین با بیان اینکه پکن به طور کامل از فرماندار هنگ کنگ حمایت می نماید، گفت ادامه اعتراضات در این منطقه تجاری اصل یک کشور، دو سیستم را در معرض خطر قرار داده است.

شی: اعتراضات هنگ کنگ، اصل یک کشور، دو سیستم را به خطر انداخته است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شی جینپینگ رئیس جمهور چین روز پنج شنبه در اظهار نظری کم سابقه، مستقیما به ادامه تنش ها در هنگ کنگ اشاره نمود و گفت اعتراضات در این منطقه اصل یک کشور، دو سیستم را در معرض تهدید قرار داده است.

به نوشته پایگاه چنل نیوز ایژیا، شی که در حاشیه اجلاس گروه بریکس در شهر برازیلیا برزیل صحبت می کرد، گفت اقدامات معترضان اصول مبنایی یک کشور، دو سیستم را به صورت جدی به چالش کشیده است.

هنگ کنگ تا سال 1997 تحت حاکمیت انگلیس قرار داشت. از آن سال حاکمیت چین بر این منطقه اعاده شد، اما ساختار سیاسی این منطقه همچنان دست نخورده باقی مانده و اصطلاحا شرایط یک کشور، دو سیستم در روابط میان پکن و هنگ کنگ برقرار است. این منطقه از لحاظ نظام سیاسی در امور داخلی مستقل است و صرفا در سیاست های کلان نظامی و امنیتی از پکن پیروی می نماید.

این منطقه از پنج ماه پیش درگیر بحرانی است که با اعتراض به قانون استرداد مجرمین به خاک اصلی چین شروع شد. بر اساس آن هنگ کنگ می توانست بعضی مجرمین را برای ادامه محاکمه یا اجرای مجازات، به سرزمین اصلی چین بفرستد. هرچند آن قانون اکنون به طور کلی کنار گذاشته شده، اما اعتراضات در این منطقه ادامه دارد و در هفته های اخیر رنگ آشوب و خرابکاری به خود گرفته است.

این هفته، در جریان یکی از همین اعتراضات، یکی از افرادی که به رفتار معترضان انتقاد نموده بود، زنده زنده به آتش کشیده شد.

چنین اقداماتی موجب شده تا در روزهای گذشته حدس هایی در خصوص احتمال مداخله مستقیم چین برای خاتمه دادن به ناآرامی هایی که اقتصاد هنگ کنگ را فلج نموده، مطرح گردد.

رئیس جمهور چین در ادامه صحبت هایش گفت با وجود ناتوانی دولت محلی هنگ کنگ در خاتمه دادن به ناآرامی ها در این بندر مهم تجاری، پکن همچنان به طور کامل از کری لام فرماندار هنگ کنگ حمایت می نماید.

وی اضافه نمود: در حال حاضر توقف خشونت، مقابله با آشوب ها و احیای نظم مهمترین وظیفه ای است که در هنگ کنگ وجود دارد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 498

به "شی: اعتراضات هنگ کنگ، اصل یک کشور، دو سیستم را به خطر انداخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شی: اعتراضات هنگ کنگ، اصل یک کشور، دو سیستم را به خطر انداخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید