سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن

به گزارش مجله تور یک روزه، وام ودیعه مسکن قرار بود همزمان با شیوع کرونا و با هدف حمایت از مستأجران داده گردد، اما به علت سختگیری هایی که برای دریافت وثیقه از سوی بانک های عامل و تعلل در پرداخت آن ها اجرا شده، با نارضایتی متقاضیان روبرو شده و ظاهرا کارایی خود را از دست داده است.

سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی خبرگزاری دانشو، جهش یک باره و افسارگسیخته ای که قیمت مسکن و به دنبال آن نرخ رهن و اجاره در کلان شهرها پیدا کرد، شرایط بازار مسکن را تغییر داد و خرید خانه را به آرمانی دست نیافتنی تبدیل کرد. درآشفته بازاری که قیمت خریدوفروش داشت، نرخ رهن و اجاره هم برای مستأجران به چالش جدی مبدل شد. این افزایش حداکثری قیمت ها همزمان شد با شیوع کرونا و آسیب دیدن کسب وکارهای بخش عمده ای از اقشار مختلف جامعه که با تعطیلی یا رکود جدی روبه رو شده بودند.

ستاد ملی مقابله با کرونا به دنبال ایجاد تورم بالا در بازار رهن و اجاره، در تیرماه امسال ارائه بسته حمایت از مستأجران را به تصویب رساند که یکی از بندهای آن اعطای تسهیلات ودیعه مسکن است. هدف از اعطای این وام، تأمین تمام یا قسمتی از هزینه ودیعه واحد مسکونی برای اجاره نشین هاست، اما به صاحب خانه ها تعلق می گیرد تا در طول دوره اجاره واحد مسکونی، استفاده گردد. این در شرایطی است که تا سال های نه چندان دور با دریافت همین تسهیلات همراه با مقداری پس انداز، امکان خرید خانه در تهران و دیگر کلان شهرها وجود داشت، اما اکنون همین وام ودیعه مسکن هم به تنهایی نمی تواند جوابگوی رهن مسکن در شهرهای عظیم باشد.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا وام ودیعه برای مستأجران تهرانی 50 میلیون تومان، برای ساکنان کلان شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه 30 میلیون تومان و برای مستاجرین سایر شهرها 15 میلیون تومان در نظر گرفته شد.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سود این تسهیلات 13 درصد معین شد که در یک دوره زمانی 12 ماهه از دریافت نماینده تسهیلات کسر می گردد و پس از یک سال زمانی که قرارداد اجاره به خاتمه می رسد، اصل پول ودیعه به بانک عامل بازگردانده خواهد شد.

ثبت نام از متقاضیان دریافت وام از مردادماه شروع شد و در مرحله دوم، هفته خاتمهی مهرماه برای ثبت نام جاماندگان معین و اجرایی شد. طبق اعلام مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تا هشتم بهمن ماه 99 بیش از 3/9 هزار میلیارد تومان تسهیلات یاری ودیعه مسکن به 343 هزار و 444 نفر پرداخت شده است و مهلت پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن تا خاتمه بهمن ماه تمدیدشده است.

پرداخت این تسهیلات از روز یکم شهریورماه توسط 13 هزار شعبه بانک در سراسر کشور شروع شد، اما فرایند آشنایی کارکنان بانک با کارتابل وزارت راه و شهرسازی باعث طولانی شدن سیکل اداری پرداخت تسهیلات گشت، به طوری که بعد از حدود چهار ماه بسیاری از مستأجران پیروز به دریافت تسهیلات نشده بودند.

*تعلل بانک ها در پرداخت تسهیلات

علاوه بر کندی در عملکرد بانک های عامل، نکته مهم مشکل در تأمین وثیقه درخواست شده بانک ها بود که باعث شد تعدادی از مستأجرانی که قرارداد اجاره خود را طی ماه های گذشته تمدید نموده بودند، نتوانند وثیقه خود را فراهم نمایند و وام ودیعه را با تأخیر دریافت کردند. سخت گیری در اعطای تسهیلات از سوی بانک ها باعث گلایه مندی مستأجران برای دریافت وام شد، زیرا به امید دریافت وام با مالک قرارداد بسته بودند، اما نتوانستند در زمان معین شده تسهیلات را دریافت نمایند.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس چندی پیش اعلام نموده بود: بر اساس آنالیز اجرا شده مشکل اساسی در فرایند پرداخت وام بانک ها هستند، زیرا وزارت راه و شهرسازی لیست مستأجران واجد شرایط را داده است، اما متأسفانه بانک ها در پرداخت وام ودیعه مسکن مقاومت می نمایند و مردم را به دردسر انداخته اند. این مسئله حاکی از آن است که یکپارچگی در اجرای قانون نداریم و بانک مرکزی به بانک ها برای پرداخت وام ودیعه فشار نمی آورد و بانک ها هم مردم را معطل می نمایند.

علاوه بر موارد ذکرشده اگر متقاضی دریافت این تسهیلات بتواند از مسائل و موانع شرط های گذاشته شده عبور کند، باید برای طی مراحل دریافت این تسهیلات به فکر تهیه گواهی کسر از حقوق باشد که ارائه آن توسط همه متقاضیان امکان پذیر نیست.

گزارش میدانی خبرنگار رسالت از آژانس های املاک در نقاط مختلف شهر تهران حاکی از آن است که بیشتر مستأجران متقاضی دریافت ودیعه مسکن به سختی توانستند این تسهیلات را دریافت نمایند، زیرا دریافت وثیقه و عمل به شروط اعلام شده کار آن ها را با مشکل روبرو نموده بود.

بنابه گفته همین مشاوران املاک، بسیاری از مستأجران به امید دریافت وام ودیعه قرارداد با مالک بسته اند، اما یا با تأخیر در دریافت وام روبرو شدند و یا حائز دریافت شرایط برای تسهیلات شناخته نشده اند.

بازار بی رونق اجاره مسکن

باوجود افزایش نرخ ها، بازار رهن و اجاره رونق چندانی ندارد و بیشتر مستأجران قراردادهای خود را تمدید نموده اند، زیرا باوجود مقایسه قیمت ها، تصمیم به تمدید بهترین اقدامی است که می تواند توسط مستأجران انجام گردد. قیمت ها در بازار خریدوفروش مسکن طی ماه های قبل فرایند نزولی را نشان می دهد، درحالی که متأسفانه نرخ اجاره نه تنها کاهشی نبوده، بلکه فرایند صعودی را نیز داشته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران تورم بخش اجاره بیش از 30 درصد بوده است. بانک مرکزی نیز رشد اجاره بها در تهران را در دی ماه نسبت به آذرماه امسال کمی کمتر از 30 درصد می داند. مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز میزان افزایش اجاره بها در 10 ماهه نخست امسال در شهرهای کشور را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 92 درصد اعلام نموده است.

در شرایط فعلی معین نرخ اجاره بها بیشتر دلبخواه مالکان شده و از نرخ مشخصی تبعیت نمی کند و بر اساس گفته مستأجران، مالک گاهی بیش از 50 درصد به مبلغ ودیعه مسکن اضافه نموده است. با این تفاسیر بعید نیست درصورتی که تسهیلات ودیعه مسکن توسط متقاضیان دریافت گردد، باوجود تورم بالا در نرخ های اجاره بها بازهم مستأجران در سال آینده با چالش جدی روبرو باشند.

منبع: رسالت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1437

به "سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید