سال جدید با سامانه جامع گردشگری تهران شروع می گردد

به گزارش مجله تور یک روزه، براساس سخنان رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، سامانه جامع گردشگری تهران تا پیش از نوروز 99 راه اندازی می گردد.

سال جدید با سامانه جامع گردشگری تهران شروع می گردد

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

جریان از چه قرار است؟

مهرشاد کاظمی در یک نشست خبری پیرامون سامانه جامع گردشگری تهران گفت: تهران، با وجود ظرفیت ها و جاذبه های فراوان گردشگری، فرهنگی، هنری و موزه ها همچنان برای گردشگران ناشناخته است. به همین دلیل، برنامه های کوتاه مدت و میان مدتی را برای معرفی این شهر و جاذبه های آن در دستور کار قرار داده ایم که تدوین و راه اندازی سامانه جامع گردشگری تهران از جمله آن هاست. وی اضافه کرد: سعی نموده ایم در سامانه جامع گردشگری شهر تهران، تمامی اطلاعات این حوزه، تاریخچه ای از بناهای تاریخی و اطلاعات مورد احتیاج درباره مراکزی همچون سینماها، موزه ها، تئاترها، مسیرهای دسترسی به این اماکن و مراکز خدماتی را گردآوری و معرفی کنیم. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران توضیح داد: این سامانه بر مبنای اپلیکیشن و سایت https://visit.tehran.ir/ طراحی شده که فاز اول آن تا پیش از نوروز 99 و فازهای بعدی آن در تابستان راه اندازی خواهند شد. وی گفت: بانک اطلاعات گردشگری دیگر سامانه ای است که تا پیش از نوروز 99 با تاکید بر مباحث پژوهشی راه اندازی خواهد شد و در آن اطلاعات انتها نامه و پژوهش های اجرا شده در حوزه گردشگری، اسامی و نشانی مراکز گردشگری، گالری ها، سینماها، تماشاخانه ها، نشست های مرتبط با تهران، تقویم و رویدادهای گردشگری، نشریات تخصصی، کتاب های مرتبط با گردشگری با کلید واژه گردشگری، توریست و آثار تهران بارگذاری می گردد. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، برگزاری کلاس های آموزشی رایگان تهران پژوهی با اولویت مسئولان گردشگری مناطق و شورایاری ها، تورگردانان و شهروندان با همکاری دانشگاه های تهران و علمی کاربردی، برگزاری نخستین جایزه گردشگری تهران و معرفی و اهدای جایزه به برترین انتها نامه، رسانه، خبرنگار، کتاب، شورایار، مکان، ناشر، ایده و آژانس برتر و فعال در حوزه گردشگری را از دیگر برنامه های این ستاد مطرح نمود. وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه جاذبه های گردشگری تهران 1400 در هفته تهران گفت: گالری گردی برای حمایت از گالری ها با حضور هنرمندان در دهه فجر در روزهای آدینه، گردشگری محله در روزهای پنجشنبه با موضوع شورایاری ها با هدف معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری محلات و حکایت تهران با همکاری شورایاری ها برای بیان خاطرات و داستان های کهن از تهران و محلات آن و گردآوری آن ها از دیگر برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران است.

برنامه های نوروزی شهرداری تهران

کاظمی درباره برنامه های نوروزی ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: با توجه به همزمانی اعیاد همچون میلاد حضرت علی(ع) با نوروز 99 شهرداری برنامه های مفصلی در راستای شعار تهران، شهری برای همه برای افزایش نشاط و شادی شهروندان در نظر گرفته است. وی اضافه کرد: برنامه نوروزگاه در پایتخت نیز از 15 تا 28 اسفند و از 28 اسفند تا 15 فروردین در قالب راه اندازی کارناوال های شادی، گروه های موسیقی، اجرای تئاتر در نقاط مختلف تهران با همکاری سازمان زیباسازی، شهرداری های مناطق و اداره کل فرهنگی برگزار می گردد. وی گفت: پیشنهاد داده ایم که سال جاری برای آشنایی مردم با آداب و رسوم و آئین های ورود به نوروز سنت هایی همچون نوروزخوانی، سبزه رویاندن، خانه تکانی و قالیشویی که نماد آن در چشمه علی است، سمنوپزان و چهارشنبه سوری را احیا کنیم. کاظمی با اشاره به اینکه برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران در نوروز شامل بخش های اطلاع رسانی و خدماتی است، اضافه کرد: سامانه 137 همچون سال های گذشته آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در حوزه گردشگری است، همچنین 500 هزار پک گردشگری شامل نقشه تهران، معرفی اماکن گردشگری و مکان هایی که در نوروز خدمات ارائه می دهند، به وسیله یکصد ایستگاه ثابت و متحرک توزیع خواهد شد. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: با همکاری بانک های شهر، گردشگری و آینده تخفیف هایی که اماکن و مجموعه های مختلف برای نوروز در نظر گرفته اند به صورت کارت در این بسته ها قرار می گیرد. وی با بیان اینکه ستاد گردشگری شهرداری تهران مجاز به دریافت مبلغی از شرکت های خدماتی و گردشگری برای تبلیغاتشان نیست، اظهارداشت: برای برگزاری تورهای گردشگری، موسسات و مراکزی که مجوز وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دارند، در صورت تمایل می توانند اطلاعات خود را در اختیار ستاد گردشگری قرار دهند و ما نیز در برنامه های خود از آن ها بهره مند شویم. کاظمی اظهار داشت: شهرداری تهران مبلغ و هزینه ای از این موسسات برای برگزاری تورهای گردشگری دریافت نمی نماید و از آن ها درخواست می نماید که در قبال تسهیلات شهرداری به شهروندان تخفیف دهند. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی 10 دستگاه اتوبوس رایگان گردشگری در نوروز 99 گفت: این اتوبوس ها به همراه راهنما در مسیرهای تعریف شده که اکثرا در مناطق 11 و 12هستند، حرکت خواهند کرد و راهنما مکان های گردشگری را معرفی می نماید، علاوه بر این در مناطق هم اتوبوس های گردشگری تعریف خواهد شد.

سازمان گردشگری شهرداری

وی دریاره آخرین شرایط تبدیل ستاد گردشگری به سازمان اظهارداشت: این ستاد در گذشته زیرمجموعه سازمان رفاه شهرداری فعالیت می کرد و توجه چندانی به آن نمی شد که سال 91 به عنوان ستادی به مناسبت نوروز فعالیت کرد و تصمیم گرفته شد فعالیت های این ستاد ادامه پیدا کند، اما متاسفانه ساختاری برای آن دیده نشده است. کاظمی گفت: در دوره جدید مدیریت شهری توجه بیشتری به موضوع گردشگری می گردد و شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را موظف نموده که لایحه سازمان گردشگری را ارائه دهد و این نهاد نیز باید تا انتها سال، لایحه را به شورا ارائه دهد و در حال حاضر کارگروه های تدوین این لایحه ایجاد شد.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 658

به "سال جدید با سامانه جامع گردشگری تهران شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جدید با سامانه جامع گردشگری تهران شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید