زنگنه: برنامه ای برای بنزین تک نرخی و افزایش قیمت گازوئیل نداریم

به گزارش مجله تور یک روزه، وزیر نفت گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، برنامه ای برای تغییر قیمت بنزین و یا تک نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد.

زنگنه: برنامه ای برای بنزین تک نرخی و افزایش قیمت گازوئیل نداریم

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه امضای تفاهم نامه تامین مالی دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی در جمع خبرنگاران گفت: کل صادرات فرآورده های نفتی در بودجه سال بعد دیده شده و به مجلس نیز پیشنهاد داده ایم، اما رقم در نظر گرفته شده برای صادرات را اعلام نمی کنم تا مسئله ای پیش نیاید.

وی افزود: تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در فروش داخلی بین مردم توزیع می شود و درآمد حاصل از صادرات نیز به بودجه می رود، اما اینگونه نیست که به عنوان یارانه پرداخت شود؛ البته بودجه نیز برای مردم است و بخشی صرف پرداخت سایر یارانه ها خواهد شد.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی در مورد آخرین شرایط استیضاح گفت: خبری از استیضاح ندارم و اکنون پیش شما هستم.

زنگنه در پاسخ به سوالی در مورد آخرین شرایط گازرسانی به سیستان و بلوچستان شرح داد: گازرسانی به زابل، خاش و سراوان فعال بوده و شبکه داخلی زاهدان نیز در حال توسعه است؛ همچنین قرارداد خط ایرانشهر- چابهار- کنارک نیز در حال اجرا است.

وزیر نفت با بیان اینکه همزمان با احداث خط لوله انتقال گاز، توسعه شبکه داخلی شهر های این استان را نیز آغاز کرده ایم، گفت: سیستان و بلوچستان آخرین استان ایران است که به شبکه گاز متصل شده و در ابتدا شهر ها و سپس سایر مناطق این استان را به شبکه گاز متصل خواهیم کرد.

زنگنه در مورد کمبود گاز مایع در سیستان و بلوچستان در روز های گذشته گفت: اکنون در تمام استان های کشور بیش از سال گذشته LPG توزیع می شود، بنابراین مشکل این است که این کپسول ها به دست مصرف کننده خانگی نمی رسد Y. پیش بینی ما این است که بخشی صرف سوخت خودرو ها به صورت غیر مجاز و خطرناک می شود و بخشی هم ممکن است قاچاق شود.

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت های توزیع کننده می گویند، کپسول را توزیع می کنیم و مردم خریداری می کنند، اما معین نیست این کپسول کجا مصرف می شود، گفت: تلاش می شود تا 15 روز آینده روشی را پیش بگیریم تا کپسول مورد نیاز خانوار های سیستان و بلوچستان با اطمینان به دست آن ها برسد.

زنگنه از واگذاری بخش اول توسعه میدان فرزاد B. به پتروپارس با منابع شرکت ملی نفت به میزان 75 میلیون دلار خبر داد و افزود: تلاش می شود تا بر مبنای ماده 12 در قالب بیع متقابل یا IPC مصوبه لازم را از شورای اقتصاد اخذ کنیم و اکنون قرارداد قسمت اول که شامل مهندسی، حفر چاه اکتشافی و طراحی های پایه است با پتروپارس بسته شده و هیات مدیره شرکت ملی نفت نیز آن را تایید کرده است.

وزیر نفت میزان صرفه جویی بنزین بعد از سهمیه بندی را در شرایط فعلی، 22 میلیون لیتر در روز اعلام کرد و گفت: باید به این موضوع دقت شود که تا ماه های آینده مصرف بنزین تثبیت شده و به یک عدد قطعی دستیابیم و هنوز نمی توان گفت، 22 میلیون لیتری که صرفه جویی می شود تا پنج ماه دیگر نیز باقی می ماند.

وی افزود: هر تغییر قیمتی شوک اولیه ای دارد و اکنون مقدار فروش بنزین سه هزار تومانی کم است، زیرا هنوز سهمیه وجود دارد، در آبان ماه سهمیه یک ماه را برای یک هفته واریز کردیم و سهمیه آذر نیز به طور کامل به کارت ها منتقل شد، بنابراین طبیعی است که ابتدا سهمیه ها مصرف شده و بعد از آن به سراغ بنزین آزاد بیایند.

وزیر نفت با بیان اینکه سهمیه بندی تاثیری در قاچاق ندارد و آنچه که در قاچاق تاثیر می گذارد قیمت است، گفت: افزایش قیمت باعث کاهش حاشیه سود قاچاق می شود، البته قاچاق بنزین کم است، زیرا ریسک قاچاق یک تن بنزین بسیار بالا است، در حالی که گازوئیل 300 تومانی آسان تر قاچاق می شود.

زنگنه با بیان اینکه گازوئیل نیز همیشه سهمیه ای بوده و هیچ وقت سهمیه بندی آن برداشته نشده است، گفت: زمانی که نمی توان قیمت را کنترل کرد، کنترل قاچاق از روش های غیر قیمتی سخت خواهد شد.

وزیر نفت گفت: قرارداد فاز 11 اکنون به طور کامل به پتروپارس منتقل شده است.

وی ادامه داد: بورس انرژی در زمینه فرآورده بسیار پیروز بوده و عمده فرآورده ها را به وسیله بورس عرضه می کنیم، اما برای نفت خام با وجود اینکه هر ماه عرضه انجام می شود، نتوانستیم فروش جدی داشته باشیم.

زنگنه با رد احتمال لغو تحریم فروش نفت به ژاپن همزمان با سفر رئیس جمهوری به این کشور، گفت: این بحث سیاسی است، اما معتقدم چنانچه اتفاقی برای صادرات نفت بیافتد، محدود به یک کشور نیست و کل تحریم ها برداشته می شود.

وزیر نفت گفت: همیشه درخواست داریم پول نفت ایران که در کشور های مختلف قفل شده پرداخت شود و این موضوع محدود به کره جنوبی نیست، بلکه مبالغ زیادی در کره جنوبی، ژاپن، عراق و ... وجود دارد که بانک مرکزی دریافت آن را دنبال می کند.

زنگنه در مورد قیمت و شرایط عرضه بنزین و گازوئیل در سال آینده گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، برنامه ای برای تغییر قیمت بنزین و یا تک نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 636

به "زنگنه: برنامه ای برای بنزین تک نرخی و افزایش قیمت گازوئیل نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: برنامه ای برای بنزین تک نرخی و افزایش قیمت گازوئیل نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید