دستگیری سه باند حفاری غیرمجاز و قاچاق عتیقه

به گزارش مجله تور یک روزه، پلیس سه باند حفاری غیرمجاز و خرید و فروش اشیای عتیقه را در عملیات هایی جداگانه شناسایی و دستگیر کرد. در نخستین حادثه بامداد روز دوشنبه مأموران کلانتری 181 وردآورد چهار مرد تهرانی را در حوالی روستای وردیج در غرب تهران در حین حفاری با تجهیزات مکانیکی بازداشت کردند. کمی بعد آن تیم ویژه پلیس زنجان پنج قاچاقچی عتیقه را دستگیر کردند که مقدار قابل توجهی اشیای ارزشمند مربوط به هزاره های قبل از میلاد همراه شان بود.

دستگیری سه باند حفاری غیرمجاز و قاچاق عتیقه

به گزارش شهروند، ساعتی بعد از آن هم از شهرستان فراشبند در استان فارس خبر رسید که سه عضو فراری باند حفاران غیرمجاز پس از فرار از دست پلیس درنهایت بازداشت شدند. گفتنی است این افراد بازداشت شده در استان فارس از اعضای گروهی بودند که دو نفر از آن ها به دلیل گازگرفتگی و ریزش دهانه چاه جان شان را از دست داده بودند.

ماجرای حفاری وردیج از یکشنبه شب شروع شد. چهار مرد با بیل مکانیکی شروع به کندن زمین می کنند، صدای دستگاه حفاری توجه ساکنان این منطقه روستایی را جلب می کند و در نهایت با تماس تلفنی چند نفر از اهالی روستا با شماره 110، مأموران کلانتری 181 وردآورد برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام می شوند. رفتار مشکوک حفاران باعث شد تا هر چهار نفر بازداشت و برای ارایه توضیحات به کلانتری منتقل شوند.

بنابر اعلام پلیس این افراد پس از چند ساعت بازپرسی درنهایت به جرم شان اعتراف کردند: ما چند ماه پیش به واسطه یکی از دوستان مان که با چند دعانویس در ارتباط است، متوجه شدیم در نزدیکی وردیج دو کوزه بزرگ پر از سکه طلا قرار گرفته است. این گروه چهار نفره به سرکردگی راننده بیل مکانیکی که مردی حدودا چهل وپنج ساله است، رقم قابل توجهی را برای به دست آوردن نقشه این گنج خیالی هزینه کردند. آن طور که پلیس اعلام کرده، این افراد به جز تلی از خاک چیز دیگری پس از چند ساعت حفاری 10متری زمین عایدشان نشده است. این افراد برای ادامه رسیدگی به جرم شان تحویل مقامات قضائی شدند.

مرگ زیر چهارطاقی

چندی پیش یک گروه پنج نفره در این منطقه به امید یافتن عتیقه دست به حفاری زدند. جست وجوی این افراد، اما به قیمت جان دو نفر از اعضای این گروه تمام شد. این افراد با نشان کردن یکی از چهارطاقی های دوره ساسانی در این منطقه که گفته می شود مقدار زیادی عتیقه و سکه ارزشمند را در خود جای داده است، کارشان را شروع کردند. در واقع این گروه ادامه دهنده راه افرادی بودند که پیش از آن ها در همان منطقه زمین را حفر کرده، اما چیزی عایدشان نشده بود. آن ها بی خبر از سرنوشت شومی که در انتظارشان بود، راستا نقشه گنج را در پیش گرفتند و به چاه عمیق چهار طاقی رسیدند.

ابتدا مسن ترین آن ها که مردی میانسال و بازنشسته بود، وارد چاه شد، اما با گذشت چند دقیقه هیچ خبری از او نشد تا اینکه دومین نفر گروه برای کمک دست به کار شد، اما این چاه عمیق جان این مرد جوان را هم گرفت. بقیه اعضای این باند هم وقتی شرایط را این گونه دیدند، پا به فرار گذاشتند و تلفنی موضوع را به پلیس و نیرو های امدادی اطلاع دادند. اما عمق چاه و خطر ریزش و گازگرفتگی باعث شد تا عملیات خارج کردن اجساد یک روز به تأخیر بیفتد، دست آخر هم تیم ویژه ای از شیراز روانه فراشبند شد.

یکی از نیرو های امدادی حاضر در آن عملیات می گوید که این چاه 25 متری هر آن احتمال ریزش داشت، ضمن اینکه گاز های متصاعدشده خطر خفگی را بیشتر می کرد و آن دو نفر هم که از اهالی فیروزآباد بودند، به دلیل خفگی جان باختند: سال هاست که حفاران غیرمجاز به فراشبند رفت وآمد دارند. این منطقه در گذشته های دور از مراکز مهم سلسله ساسانی بود، به همین علت داستان های زیادی درباره گنج و عتیقه های مدفون در این منطقه سر زبان ها بود. در این مدت اشیای گران قیمتی هم از این منطقه به دست آمده که طمع جست وجوگران گنج را بیشتر کرده است.

پایان کار باند فروش میراث به کشور های غربی

اما در سومین عملیات، دیگر خبری از بیل و کلنگ و خاک نبود. این بار اشیای عتیقه به دست چند مرد شیک پوش قرار بود از خاک کشور خارج شود. پنج قاچاقچی قصد داشتند ریتون سفالی، تنگ شیشه ای، سنجاق سرطلایی و چند شئی تاریخی دیگر را از استان زنجان خارج کنند. مقصد مرز های غربی کشور بود و احتمالا از آنجا هم پس از چند دست چرخیدن از حراجی های معروف اروپا سر درمی آورد. اما نقشه این قاچاقچیان با هوشکمک پلیس و مأموران امنیتی ناکام ماند.

سردار رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی استان زنجان گفت که کار شناسایی این باند با دستور قضائی و کار ویژه اطلاعاتی انجام شد. از سوی دیگر بنابر اعلام کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی این استان قدمت اشیای کشف شده به هزاره های قبل از میلاد می رسد و بخشی از آن ها هم متعلق به دوران های ساسانی و اشکانی است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1102

به "دستگیری سه باند حفاری غیرمجاز و قاچاق عتیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری سه باند حفاری غیرمجاز و قاچاق عتیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید