خبرنگاران سه هزار میلیارد ریال برای جذب سرمایه گذاری در کردستان پرداخت شد

به گزارش مجله تور یک روزه، سنندج - خبرنگاران - معان امور اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سال گذشته در راستای جذب و حمایت از سرمایه گذاران در این استان 2 هزار و 963 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

خبرنگاران سه هزار میلیارد ریال برای جذب سرمایه گذاری در کردستان پرداخت شد

خلیل فعله گری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله تور یک روزه گفت: این میزان تسهیلات سرمایه ای به طرح های بخش کشاورزی از محل منابع مختلف اعتباری از جمله اشتغال پایدار روستایی، بند الف تبصره 18، کمک های فنی و اعتباری، منابع داخلی بانک کشاورزی و خط اعتباری مکانیزاسیون پرداخت شده است.

وی افزود: عقد قرارداد با بانک کشاورزی استان برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش با نرخ 10 درصد با استفاده از یارانه تخصیصی توسط سازمان برنامه و بودجه که از اقدامات ویژه ای بود که برای اولین بار در استان رخ داد و تا به امروز مبلغ 610 میلیارد ریال ازر این محل به واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

فعله گری یادآور شد: در سال گذشته با پیگیری های حقوقی، مجتمع گلخانه ای قبا سرخ بیجار از مجریان قبلی که با رها کردن طرح موجب رکود اجرای آن شده بودند بود خلع ید شد و از طریق شرکت شهرک های کشاورزی به مجری جدیدی واگذار شده که عملیات آن در حال اجرا است.

مسائل 23 واحد رفع شد

معان امور اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان تاکید کرد: در این مدت مسائل 34 طرح بخش کشاورزی در کارگروه استانی تسهیل و رفع موانع تولید و 48 طرح در کمیته کارشناسی تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شد.

وی گفت: در نتیجه این بررسی ها مسائل تعداد 23 واحد تولیدی با استفاده از پرداخت تسهیلات مختلف و سایر مسائل مرتفع شده و برخی نیز از حالت رکود خارج و به چرخ تولید بازگشته اند.

فعله گری افزود: همکاری جدی و تشویق مدیران شرکت روژین تاک برای احداث واحد تولید رب گوجه فرنگی در شهرستان کامیاران از دیگر اقدامات این سازمان در سال جاری بوده و با توجه به نتایج به دست آمده در سال جاری شاهد جهش تولید و ایجاد اشتغال مولد در این شهرستان خواهیم بود.

هشت هکتار اراضی گلخانه ای واگذار شد

معان امور اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان واگذاری اراضی کشاورزی و گلخانه ای به سرمایه گذاران را از جمله اقدامات این سازمان در سال گذشته برای حمایت سرمایه گذاران اعلام و افزود: در این مدت هشت هکتار از اراضی صادق آباد دهگلان به مجریان احداث گلخانه ها واگذار شده است.

فعله گری افزود: به سرمایه گذاران این اراضی 460 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره از محل بند الف تبصره 18 مصوب شده که تا به امروز 200 میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه این اراضی در قالب مجتمع گلخانه ای در حال احداث بوده و از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار است انتظار می رود با بهره برداری از این واحد شاهد جهش قابل توجهی در توسعه سطح گلخانه ای و افزایش این تولیدات در استان باشیم.

فعله گری تاکید کرد: پیگیری های مکرر و مستمر برای افزایش سهم تخصیص آب کشاورزی استان و فراهم سازی بستر های سرمایه گذاری برای جلب سرمایه گذاران صورت گرفت که در نتیجه آن برای 96 هزار هکتار از اراضی دیم استان تخصیص آب جدید از سوی وزارت نیرو ابلاغ شد.

طرح های پیشران کشاورزی کردستان تاییده مراجع ملی را کسب کرد

معان امور اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: برنامه توسعه کشاورزی استان که با سه طرح پیشران تعریف شده بود پیروز به اخذ تاییدیه از مراجع مختلف ملی شد و هم اکنون در سازمان برنامه و بودجه کشور در دست بررسی است.

وی افزود: در صورت نهایی شدن و پادار شدن ردیف اعتبارات دولتی و تامین تسهیلات بانکی مورد نیاز خواهد توانست نرخ سرمایه گذاری را در کشاورزی استان به میزان قابل قبولی بهبود بخشیده و جهشی را در تولید و ایجاد اشتغال و تثبیت شغل های موجود ایجاد کند.

استان کردستان دارای 282 هزار هکتار با یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان های پیروز در حوزه کشاورزی باشد.

هم اکنون این استان دارای یک میلیون و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی که شامل 896 هزار و 235 هکتار اراضی دیم حدود 88 درصد و 121 هزار اراضی آبی حدود 12 درصد است.

کردستان دارای سه میلیون و 199 هزار راس دام سبک و سنگین و 13 میلیون قطعه انواع طیور و 116 هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای 115 هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود 2 میلیون و 400 هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می کنند که 320 هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 908

به "خبرنگاران سه هزار میلیارد ریال برای جذب سرمایه گذاری در کردستان پرداخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سه هزار میلیارد ریال برای جذب سرمایه گذاری در کردستان پرداخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید