خبرنگاران خروش انگلیسی ها در اعتراض به نژادپرستی

به گزارش مجله تور یک روزه، لندن - خبرنگاران - هزاران انگلیسی معترض به نژاپرستی و قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفید پوست این کشور روز یکشنبه در چندین شهر انگلیس دست به تظاهرات زده، با پلیس درگیر شدند و مجسمه یکی از برده داران ثروتمند قرن 17 را پایین کشیدند.

خبرنگاران خروش انگلیسی ها در اعتراض به نژادپرستی

نیروهای ضد شورش پلیس لندن برای دومین روز پیامی با تظاهرنمایندگان مقابل دفتر نخست وزیری و وزارت امور خارجه درگیر شده و کوشش کردند با استفاده از باتوم آن ها را متفرق نمایند.

معترضان با سردادن شعارهایی از جمله بوریس جانسون (نخست وزیر انگلیس) نژادپرست است اعتراض و انزجار خود را از بی عدالتی سازمان یافته در دولت فریاد زدند.

آنها دیروز هم با نیروهای ضد شورش مقابل دفتر نخست وزیری درگیر شده تا پلیس ناگزیر شد برای متفرق کردن تظاهرنمایندگان اسبی را به سمت آن ها رها کند که باعث مجروح شدن تعدادی از معترضین شد.

از سویی جمعیت کثیری از تظاهرنمایندگان مقابل سفارت آمریکا در لندن تجمع نموده تا خشم خود را علیه بی رحمی های پلیس این کشور در ماجرای قتل جورج فلوید ابراز نمایند. شرکت نمایندگان شانه به شانه یکدیگر شعارنوشته هایی را علیه ترامپ و سیاست های نژادپرستانه او حمل نموده و خواهان برکناری او از قدرت شدند.

رنگ پوست جرم نیست، ترامپ برو گمشو و درود بر جورج فلوید بعضی از شعارهایی بود که معترضان مقابل سفارت آمریکا فریاد می زدند.

هم زمان معترضان در شهرهای دیگر انگلیس از جمله منچستر، ادینبرو، گلاسکو، بریستول، نوریچ، کاونتری، دربی و کول چستر دست به تظاهرات مشابهی زده اند. تظاهر نمایندگان انگلیسی امروز در اقدامی نمادین که مانند بمب خبر ساز شد، مجسمه ادوارد کلستون، یکی از برده داران ثروتمند قرن 17 را در شهر بریستول سرنگون نموده و به آب انداختند.

پریتی پتل وزیر کشور انگلیس با صدور بیانیه ای اقدام تظاهر نمایندگان در این رابطه را خشونت آمیز و غیر قابل قبول خواند. وی هشدار داد که برگزاری تظاهرات در میانه بحران کرونا غیر قانونی و به سود منافع بهداشتی نیست.

در همین حال پلیس منطقه اون و سامرست هم اعلام نمود افرادی که مجسمه ادوارد کلستون را سرنگون کردند تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم در توئیتی خاطر نشان کرد، مختلفان مجازات خواهند شد.

این در حالیست که بعضی چهره های مطرح حزب مخالف دولت انگلیس از اقدام تظاهرنمایندگان حمایت نموده و خواهان مقابله با نژادپرستی شده اند.

صادق خان شهردار لندن در یادداشتی برای نشریه دیلی میل نوشت؛ دولت می تواند و باید اقدامات بیشتری برای رسیدگی به نابرابری های نژادی در جامعه انجام دهد

وی اضافه نمود: در این چالش نیز همانند دیگر چالش های عظیم و نظام مند، تنها نخست وزیر می تواند تغییری واقعی ایجاد کند

شهردار آسیایی تبار لندن نوشت، در زندان های انگلیس، نسبت به آمریکا عدم تناسب بیشتری میان زندانیان سیاه پوست و سفیدپوست دیده می گردد

خان اعلام نمود هنگامی که جوان تر بود به خاطر طبقه اجتماعی و رنگ پوستش نمی توانست در لندن کار پیدا کند.

وی همچنین در پیامی توئیتری نوشت: شهروندان لندن با هر سن، نژاد و قومیتی به میلیون ها نفر در سراسر دنیا پیوسته و به شکل مسالمت آمیز در کنار یکدیگر قرار گرفتند. من نیز در کنار شما می ایستم. قتل بی رحمانه جورج فلوید باید به تغییری فوری و ماندگار در همه جای دنیا منتج گردد

جورج فلوید هفتم خرداد ماه در حالی که فریاد می زد زانویت را بردار، نمی توانم نفس بکشم بدست پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا آمریکا به قتل رسید. این مساله باعث گسترش موج نارضایتی از تبعیض نژادی و نابرابری در سراسر این کشور و دنیا شد.

رسانه ها، گستردگی این اعتراضات را با تظاهراتی مقایسه می نمایند که در سال 1968 در پی ترور مارتین لوترکینگ رخ داد با این تفاوت که بیشتر کارشناسان معتقدند این اعتراضات وسعت بیشتری یافته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1007

به "خبرنگاران خروش انگلیسی ها در اعتراض به نژادپرستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خروش انگلیسی ها در اعتراض به نژادپرستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید