خبرنگاران باند حرفه ای قطع کننده تاغزارهای ورامین منهدم شد

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران - خبرنگاران - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: باند حرفه ای قطع کننده درختان تاغزارهای این شهرستان منهدم و تمامی افراد این باند دستگیر شدند.

خبرنگاران باند حرفه ای قطع کننده تاغزارهای ورامین منهدم شد

اصغر سپه وند روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار مجله تور یک روزه افزود: عوامل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین طی هفته گذشته با دریافت اطلاعاتی از دوستداران منابع طبیعی و همیاران طبیعت، از قطع شبانه ده ها درخت تاغ در جنگل های منطقه ابردژ مطلع شدند و اقدامات خود را برای شناسایی و دستگیری این افراد انجام دادند.

وی گفت: با توجه به این که فعالیت این باند حرفه ای در شب ها انجام می شد، شناسایی آنان حدود 10 روز به طول انجامید و نیروهای منابع طبیعی با اقدامات اطلاعاتی و گشت زنی نامحسوس به صورت شبانه روز، ساعت 4 بامداد امروز پیروز به شناسایی محل فعالیت آنان شده و حین ارتکاب به این جرم، آنان را غافلگیر کردند.

این مسئول اعلام کرد: اعضای این باند با مشاهده نیروهای منابع طبیعی، از محل گریختند ولی پس از تعقیب و گریز، در روستای قلعه بلند از توابع بخش جوادآباد ورامین به دام افتاده و توسط عوامل انتظامی دستگیر شدند.

سپه وند افزود: این افراد پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی تحویل شدند، این باند بیش از 50 اصله درخت تاغ که نقش مهمی در تثبت خاک و جلوگیری از پیشروی کویر در منطقه و ممانعت از ایجاد ریزگرد دارند را قطع و از بین بردند.

وی گفت: اغلب درختان قطع شده توسط این افراد، بیش از 50 سال عمر داشتند و برای به ثمر نشستن آنان، زحمات بسیاری کشیده شده تا از بیابان زایی جلوگیری گردد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آیخیز داری ورامین افزود: به استناد آئین نامه اجرایی ماده 42 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور، قطع هر درخت تاغ 30 میلیون ریال جریمه دارد که بر اساس رأی دادگاه، از 6 تا 3 سال حبس نیز در انتظار قطع نمایندگان درخت است.

وی یاد آور شد: سودجویان درختان تاغ را برای تهیه ذغال قطع می نمایند.

ورامین بیش از 10 هزار هکتار درخت تاغ دست کاشت دارد.

ورامین در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران و در حاشیه کویر مرکزی واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1068

به "خبرنگاران باند حرفه ای قطع کننده تاغزارهای ورامین منهدم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران باند حرفه ای قطع کننده تاغزارهای ورامین منهدم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید