تصویر زیبای و دیدنی مرگ یک ستاره در فضا

به گزارش مجله تور یک روزه، این لکه زیباحاصل یک انفجار خطرناک است و باقی مانده یک سوپرنوا که به زندگی یک ستاره انتها داد.

تصویر زیبای و دیدنی مرگ یک ستاره در فضا

به گزارش خبرنگار تصویری که مشاهده می کنید با تلسکوپ پرتوی ایکس چاندرای ناسا گرفته شده است. این تلسکوپ قادر است تشعشعات اشعه ایکس را که در حالت عادی برای چشم غیر مسلح نامرئی است تشخیص دهد.

این لکه زیبا حاصل یک انفجار خطرناک است و باقی مانده یک سوپرنواست که به زندگی یک ستاره پایان داد.

این سوپرنوا فضایی به احترام ستاره شناس دانمارکی تیکو براهه، تیکو (Tycho) نام گذاری شده است. تیکو براهه کسی بود که سال 1572 میلادی روشنایی حاصل از سوپرنوا را تشخیص داده بود. مرگ ستاره ای که باعث ایجاد این پدیده زیبا شده هم در نوع خود جالب است. در این نوع سوپرنوا، یک کوتوله سفید با ستاره نزدیک خودش ترکیب شده است یا ماده آن را به سمت خود می کشد که نتیجه آن یک انفجار بزرگ است.

فضانوردانی که قبرشان در فضاست

نکته قابل توجه برای دانشمندان شکل عجیب تیکو است که نمی دانند هنگام انفجار به این شکل در آمده یا بعد از انفجار چنین شکلی به خود گرفته است. دانشمندان با انجام شبیه سازی های کامپیوتری نهایتا به این نتیجه احتمالی رسیدند که برآمدگی های تیکو پس از انفجار ایجاد شده اند.

یک توضیح برای این پدیده در فضا است که انفجار چندین نقطه شروع داشته است. درست مثل چند دینامیت که هم زمان در چند نقطه منفجر شوند و یک اگوی به هم ریخته ایجاد کنند.

به هر حال ما هیچ وقت قادر نخواهیم بود یک سوپرنوا را از نزدیک مشاهده کنیم، ولی می توانیم از بقایای زیبای آن در فواصل دور لذت ببریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 674

به "تصویر زیبای و دیدنی مرگ یک ستاره در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر زیبای و دیدنی مرگ یک ستاره در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید