تشخیص زمین لرزه با کابل فیبر نوری گوگل

به گزارش مجله تور یک روزه، از کابل فیبر نوری متعلق به شرکت گوگل به طول 10 هزار کیلومتر در اعماق آب های اقیانوس آرام برای شناسایی فعالیت های لرزه ای در اعماق دریا و امواج اقیانوس استفاده شد.

تشخیص زمین لرزه با کابل فیبر نوری گوگل

ژونگوان ژان از موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا و همکاران وی از جمله محققان گوگل، از داده های ترافیکی یکی از فیبرهای نوری این غول فناوری برای اندازه گیری تغییرات فشار و فشار در کابل استفاده کردند. با استفاده از این داده ها، آنان می توانند زمین لرزه ها و امواج اقیانوس را با نام امواج حاصل از طوفان تشخیص دهند.

این گروه طی یک دوره 9 ماهه، حدود 30 رویداد طوفانی و حدود 20 زمین لرزه با بزرگی پنج ریشتر از جمله زلزله 7.4 ریشتری در حوالی اوآخاکا، مکزیک، در ژوئن 2020 را ثبت کردند. البته آنان قصد داشتند وقوع سونامی را بررسی کنند اما طی این مدت هیچ سونامی رخ نداد.

استقرار و نگهداری ابزارهای ژئوفیزیکی در کف دریا سخت است و هزینه زیادی در بر دارد، به همین دلیل ایستگاه های لرزه نگاری زیر آب نسبتا نادر هستند.

آنتونی اسلایدن از دانشگاه Côte dAzur در فرانسه می گوید: این تحقیق گامی مهم در بهره برداری از مزایای کابل های موجود است.

تحقیقات پیشین بر استفاده از کابل های فیبر نوری به عنوان سنسور لرزه ای تاکید کرده بودند، اما این تجهیزات به تجهیزات تشخیص لیزر تخصصی در دو انتهای کابل یا استفاده از الیاف اختصاصی درون کابل ها نیاز داشتند. استفاده از چنین فیبرهایی در کابل های اعماق دریا کم درنتیجه اختصاص این کابل ها برای اندازه گیری زمین لرزه سخت است.

ژان اظهار کرد: رویکرد این گروه در استفاده از فیبر ترافیکی موجود انعطاف پذیرتر و قابل توسعه تر است زیرا نیازی به زیرساخت های جدید ندارد و هیجان انگیز است که فقط با کسری از میلیون کیلومتر شبکه فیبر نوری زیردریایی به عنوان سنسور بتوان پیشرفت های چشمگیری در میزان و پوشش داده های لرزه ای ایجاد کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1467

به "تشخیص زمین لرزه با کابل فیبر نوری گوگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زمین لرزه با کابل فیبر نوری گوگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید