استفاده از سلاح سرد چه مجازاتی دارد؟

به گزارش مجله تور یک روزه، بر اساس قانون هر شخصی که از طریق چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر به قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی و تهدید قرار دهد، باید مجازات قانونی را طی کند.

استفاده از سلاح سرد چه مجازاتی دارد؟

گاهی افراد برای محافظت از خود به حمل و نگهداری سلاح سرد مانند چاقو اقدام می نمایند. اما بر اساس قانون استفاده از سلاح گرم و سرد جرم محسوب می گردد و فردی که از سلاح استفاده می نماید باید مجازات قانونی را طی کند. در این نوشتار به آنالیز جرم حمل و استفاده از سلاح سرد پرداخته شده است. در ادامه با مجله تور یک روزه همراه باشید.

مجازات حمل سلاح سرد

حمل و استفاده از سلاح سرد در قانون دارای مجازاتی مخصوص است.

طبق قانون مجازات اسلامی، هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند، یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز گردد در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و چنانچه محارب شناخته گردد محکوم به حد خواهد شد.

بنابراین بر اساس قانون هر شخصی که از طریق چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر به قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی و تهدید قرار دهد، باید مجازات قانونی را طی کند.

محاربه چیست؟

محاربه به معنی کشیدن سلاح روی مردم به قصد آزار و اذیت و ترساندن آن ها است، اما در اینجا استفاده از سلاح برای درگیری و قدرت نمایی با یک فرد است. در قانون آمده است که استفاده از سلاح سرد حبس از 6 ماه تا 2 سال و 74 ضربه شلاق دارد. البته اگر تعیین گردد که فرد به قصد محاربه از سلاح استفاده نموده است، باید مجازات حدی را تحمل کند. بنابراین حتی اگر فرد دشمنی شخصی با چند نفر داشته باشد و روی آن ها سلاح بکشد، از نظر قانون این عمل محاربه نیست. محاربه جرم علیه امنیت است نه جرم علیه اشخاص. محاربه چهار مجازات دارد و دست قاضی برای انتخاب هر یک از آن ها باز است. اعدام، سه روز به صلیب کشیدن، قطع دست راست و پای چپ و تبعید چهار مجازات محاربه هستند. بنابراین این گونه نیست که گفته گردد جرم محاربه و افساد فی الارض فقط اعدام است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قواعد محافظ شخصی داشتن محافظ شخصی از نظر قانون مجاز است؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 831

به "استفاده از سلاح سرد چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از سلاح سرد چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید