آخرین حدس ها از فرایند تشکیل دولت جدید در لبنان

به گزارش مجله تور یک روزه، بسیاری از رسانه ها و کارشناسان در تشکیل جلسه فردای مجلس لبنان تردید دارند و پیش بینی کرده اند این جلسه برای سومین بار به تعویق بیفتد.

آخرین حدس ها از فرایند تشکیل دولت جدید در لبنان

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جلسه مجلس لبنان برای انتخاب نخست وزیر دو بار به تعویق افتاده و قرار است مجلس لبنان فردا (پنجشنبه) درهایش را به روی رایزنی های الزام آور به این منظور باز کند.

برخی رسانه ها و کارشناسان پیش بینی کرده اند که جلسه فردا هم به تعویق خواهد افتاد.

در همین ارتباط، غسان الریفی در روزنامه لبنانی سفیر الشمال نوشت، هیچ نشانه مثبتی مبنی بر اینکه جلسه فردا تشکیل می شود، وجود ندارد خصوصا اینکه سعد الحریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور بدون کسب رأی دو ائتلاف بزرگ مسیحی یعنی التیار الوطنی الحر و القوات اللبنانیه حاضر نمی شود مأمور تشکیل دولت شود و دنبال کسب بیش از هفتاد رأی در جلسه مجلس است.

در ادامه این گزارش آمده، دو ائتلاف مسیحی مذکور دنبال آن هستند که الحریری را با شروط خود همراه کنند؛ التیار الوطنی خواستار دولتی تکنوسیاسی با مشارکت وزرای وابسته به خودش است و القوات اللبنانیه (سمیر جعجع) خواستار دولتی تکنوکرات بدون حضور چهره های سیاسی است و سعد الحریری در وضعیتی سخت قرار گرفته است.

غسان الریفی در ادامه پنج سناریو در رابطه با جلسه فردای مجلس لبنان بیان کرد:

اول: رئیس جمهور بر اجرای رایزنی های مجلسی اصرار کند، الحریری آرای ضعیفی به دست آورد و از مأمور شدن به تشکیل دولت عذر بخواهد و در نهایت موعد دیگری برای رایزنی های جدید مشخص شود.

دوم: نبیه بری رئیس مجلس مانند دوشنبه هفته جاری میانجیگری و رئیس جمهور را قانع به تعویق جلسه مجلس برای سومین بار کند.

سوم: دوگانه شیعه یعنی حزب الله و امل با اعمال فشار بر الحریری و التیار الوطنی الحر آنها را ناچار به یک راه حل مشخص کنند که البته بعید است.

چهارم: در ساعت های کوتاه باقی مانده بر شخصیتی مورد رضایت سعد الحریری توافق شود که تا کنون زمزمه هایی درباره برخی اسامی مانند خالد قبانی، ریا الحسن و بهیه الحریری شنیده می شود.

پنجم: برخی ائتلاف های مجلس مشارکت در جلسه مجلس را تحریم کنند و رئیس جمهور ناچار به تعویق دوباره آن شود.

شبکه الجزیره در گزارشی در همین رابطه به نقل از یک روزنامه نگار به نام صلاح تقی الدین نوشت، نزدیک ترین سناریو در حال حاضر به تعویق افتادن رایزنی های مجلسی در روز پنجشنبه است.

وی پیش بینی کرد، سعد الحریری در ساعات آینده به دلیل عدم رأی دو ائتلاف التیار الوطنی و القوات به وی، از مأمور شدن برای نخست وزیری عذر بخواهد.

تقی الدین ادامه داد، اگر سعد الحریری 60 رأی از مجموع 128 رأی مجلس را کسب کند برای نخست وزیر شدن کافی است اما این آرا برای رأی اعتماد به دولت وی کافی نخواهد بود.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 645

به "آخرین حدس ها از فرایند تشکیل دولت جدید در لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین حدس ها از فرایند تشکیل دولت جدید در لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید